Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Ezzel a 9 tippel jó étvággyal táplálkozhat a rákkezelés során is

Egészséges táplálkozással étvágyunk és egészségünk is javulhat

Nincs étvágya a rákkezelés során? Nehezen tud táplálkozni, jelentős súlycsökkenést tapasztal, és érzi, hogy energiája is egyre kevesebb? Adunk most 9 tippet, hogy újra jó étvággyal ehessen!

Sokszor érezheti úgy, hogy nem is éhes és egyáltalán nincs étvágya a kezelés idején, ugyanakkor nagyon fontos, hogy gondoskodjon a megfelelő kalória-, fehérje- és folyadékbevitelről. Ha ugyanis nem eszik rendesen, akkor kevesebb energiája is lesz. Az erőnlét megtartása viszont kulcsfontosságú a daganatos betegségek kezelésének sikerességében, így fontos, hogy jó étvággyal, egészségesen táplálkozzon, és hozzájusson a szervezete a megfelelő kalória és tápanyag mennyiséghez.

Miután a kezelést és a mellékhatásait a szervezet jó fizikai erőnléttel könnyebben tolerálja, nem feltételenül érdemes átállni ilyenkor például az alacsony zsírtartalmú étrendre, különösen, ha korábban sem így étkezett. Sokszor a hozzátartozók is ostromolják a beteget az étrend kapcsán, ugyanakkor azt javasoljuk, kérdezze meg kezelőorvosát azzal kapcsolatban, kell-e betartania speciális táplálkozási irányelveket.

A következő 9 tipp segíthet abban, hogy újra feltöltődjön a szervezete értékes tápanyagokkal és újra kiélvezze a kis és nagy étkezéseket.

1.: Étkezési idő

Egyen kis mennyiséget, de azt próbálja naponta többször. Nem muszáj a megszokott étkezési időkhöz ragaszkodnia, egyen akkor, amikor úgy érzi, jól esik. Így nem terheli meg a szervezetét és összességében könnyebben beviszi a megfelelő kalóriamennyiséget.

Ha azonban egyáltalán nem érzi magát éhesnek, akkor fontos, hogy ütemezze ezeket az étkezéseket. Ilyenkor segít, ha menetrend szerint étkezik.

2.: Folyadékbevitel

Az étkezések alatt lehetőleg ne igyon folyadékot, mivel telítik a gyomrot, így nem tudja a szükséges mennyiségű és magasabb kalóriatartalmú ételt megenni. Az étkezések előtt fél órával ajánlott meginni egy pohár vizet, friss zöldség-, vagy gyümölcslét az emésztés elősegítésére.

3.: Hangulat

Sokat segíthet, ha kellemes környezetet teremt az étkezésekhez. Lágy zenét kapcsol, szép terítéket vesz elő. Vonzóvá teheti az étkezést az is, ha ételei több színben pompáznak és változatosak.

4.: Itt az idő a nasira!

Tartson egészséges harapnivalókat elérhető távolságban, így, amikor megéhezik, nem igényel hosszas előkészületeket az étkezés. Legyen előkészítve például sajt, gyümölcsök, diófélék, zöldség-snackek, vagy akár kekszek és az sem baj, ha magasabb a kalóriatartalmuk. Miután visszanyerte az étvágyát, áttérhet az alacsonyabb kalóriatartalmú nasikra.

5.: Hideg ételek

Próbáljon többször hideg ételeket enni. A hideg vagy szobahőmérsékletű élelmiszerek vonzóbbak lehetnek, különösen, ha az erős szagok zavarják. Jó választás lehet ilyenkor hideg szendvicseket vagy salátákat enni. Például a tészta saláta vagy a tonhal, a csirke, a tojás és a sonka kiváló főértékű fogás lehet.

6.: Kísérletezzen az élelmiszerekkel!

Előfordulhat, hogy a kezelés során a korábbi kedvenc ételeire rá sem tud nézni és olyanok esnek jól, amelyeket addig nem szeretett. Ne féljen új ízekkel kísérletezni!

7.: Táplálékkiegészítő italok

A táplálékkiegészítő italok jelentős mennyiségű kalóriát biztosíthatnak, és kevés előkészítést igényelnek. Sokszor könnyebben tud a beteg inni, mint enni, így ezek az italok jó helyettesítői lehetnek akár a főétkezéseknek is.

8.: Növelje a kalóriamennyiséget

A betegség, a kezelés vagy a gyógyulás során a kalória és a fehérje szükségessége nagyobb lehet a szokásosnál.

Az alábbi javaslatok segítenek növelni kalóriamennyiséget:

  • Használjon több vajat vagy olivaolajat az ételek elkészítéséhez.
  • A pirítós, kenyér, alma vagy banán szeletekre, kekszekre vagy zellerre tegyen mogyoróvajat vagy más diófélékkel kombinálja őket.
  • Szendvicsek készítéséhez használjon croissant-t.
  • Adagoljon magokat, például napraforgó és tökmagot a salátákhoz, sült krumplihoz és rakott ételekhez.
  • A joghurthoz, smoothie-hoz tegyen lenmagot is.
  • Most megengedett a méz, a szárított gyümölcsök is. És a friss gyümölcsöket is forgathatja mézben, krémekben.
  • Igyon magas kalóriatartalmú italokat, például gyümölcsleveket, kakaót, turmixokat, smoothiekat és magas fehérjetartalmú táplálékkiegészítő italokat. Ezek biztosítják a vitaminok és ásványi anyagok egy részét is.
  • Érdemes a könnyebb ételekhez is extra adag húst, halat, sajtot adni: levesekhez, serpenyős ételekhez, rakott ételekhez.
  • Válassza a húsos salátákat!
  • Ha a húsokat kevésbé kívánja, próbálja ki az alábbi, magas fehérjetartalmú élelmiszereket és válassza gyakrabban ezeket étkezéseihez: sajt, bab, túró, lencse, tojás, diófélék, mogyoróvaj, tejtermékek, tejturmixok, pudingok.

Noha ezek az ételek több cukrot és zsírt tartalmaznak, mégis átmenetileg ezek az extra kalóriák is hozzásegíthetik a jobb erőnléthez.

9.: Folyadékpótlás

A folyadékok sokfélesége is kulcsfontosságú a szervezet helyreállításában. Próbáljon meg naponta legalább 2 liter folyadékot inni (vizet, friss zöldségleveket, hígított gyümölcslevet), amennyiben az orvosa nem utasította a folyadékbevitel korlátozására.

A Culevit Tanácsadó Szolgálat munkatársai személyre szabott válaszokat és javaslatokat adnak az érdeklődőknek, legyen szó életmóddal és táplálkozással kapcsolatos kérdésekről, vagy akár a betegség során felmerülő testi és lelki problémákról.

Bővebben itt tájékozódhat: https://culevit.hu/tanacsadas/culevit-tanacsado-szolgalat/

Forrás: Culevit.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához