Ezeket látta már?

Nagyobb az esélye a demenciára, ha D-vitamin hiánya van? Ez a kutatók válasza

Betegségek
2024. november 04. 21:44
demencia elbutulás stroke nagyobb esély vitaminhiány

Kutatások szerint, ha figyelünk ennek a vitaminnak a pótlására, a demencia, az elbutulás és a stroke kockázatát is csökkenthetjük.

A The American Journal of Clinical Nutrition folyóiratban jelent meg egy kutatás arról, hogy kapcsolat áll fenn a D-vitamin-hiány és a demencia kialakulása között.

A kutatást a A University of South Australia kutatói végezték, akik genetikai vizsgálatok után jutottak arra a következtetésre, hogy közvetlen kapcsolat áll fenn a demencia a D-vitamin hiány között. A vizsgálatban 300 ezer fő adatait nézték meg, és arra kerestek választ, hogy az alacsony, azaz 25 nmol/l alatti D-vitamin-szint és a demencia, valamint a stroke kockázata között.

A kutatások során kiderült, hogy, ha a szervezetben D-vitamin-hiány lép fel, akkor az kisebb agytömeget eredményez, ami pedig nagyban növeli a stroke és a demencia kialakulásának kockázatát - ezt az összefüggés genetikai elemzésekkel is alátámasztható.

A kutatások során azt is megnézték, mi történik, ha a D-vitamint normál szintre (50 nmol/l) emelik, az eredmények pedig meggyőzőek: a demens esetek 17%-a megelőzhető lett volna.

A koronavírus okozta pandémia után a súlyos Covid-19-ből felépülők közel 40%-a demens vagy enyhe kognitív zavarral küzd. Egy kínai vizsgálat eredményei arra mutatnak rá, hogy minél súlyosabb volt valakinél a Covid-19 lefolyása, annál nagyobb súlyosságú memória zavarok lépnek fel nála a „gyógyulást” követően, és az agyi problémák sora a demenciáig tart. Definíció szerint a demencia a gondolkodás, az érzelmek és a társas képességek hanyatlása, ami korlátozza a társas életet és a teljesítőképességet.

A súlyos Covid-19 túlélőinek 15 %-ánál egy év elteltével demenciát állapítottak meg, miközben a koronavírus-fertőzést megelőzően nem voltak ilyen jellegű problémáik. Vagyis elmondható, hogy a súlyos Covid-19 minden 7. túlélője demenssé vált. Az enyhe lefolyású Covid-19-nél ez az arány kevesebb, mint 1 % volt.

Összegezve

  • A D-vitamin pótlása csökkentheti a demencia, elbutulás és stroke kockázatát.
  • A University of South Australia kutatói genetikai vizsgálatokat végeztek a D-vitamin és demencia közötti kapcsolat feltérképezésére.
  • Az alacsony D-vitamin szint kisebb agytömeget eredményezhet és növeli a stroke és demencia kockázatát.
  • A normál D-vitamin szintre emelés megelőzheti a demencia esetek 17%-át.
  • Súlyos Covid-19 után a túlélők közel 40%-a küzd demenciával vagy enyhe kognitív zavarokkal, ami a memória zavaroktól a demenciáig terjed.

Olvasta már?

D-vitamin pótlás: kinek mennyi kell belőle? Ez határozza meg!
Cikkajánló

D-vitamin pótlás: kinek mennyi kell belőle? Ez határozza meg!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# demencia # D-vitamin # vitaminhiány # Alzheimer-kór # elbutulás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés