Ezeket látta már?

Sovány cukorbeteg? Igenis létezik!

cukorbetegség, tünetei, vércukor, inzulin, LADA típus

A felnőtt korban kialakuló cukorbetegségről a köztudatban az él, hogy az ebben szenvedők túlsúlyosak - pedig nem feltétlen küzdenek súlyfelesleggel a cukorbetegek. Mutatjuk a kivételt.

Ez természetesen a legtöbb esetben így is van. Dr. Borús Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy ritkán a sovány testalkatúak körében is előfordulhat ez a betegség. Ezért, ha valaki súlyfelesleg nélkül cukorbetegségre jellemző tüneteket tapasztal, mindenképp ellenőriztesse vércukor értékeit!

Vércukor, inzulin és zsírréteg- mi az összefüggés?

A 2-es típusú cukorbetegség szorosan összefügg a helytelen életmóddal. A túlsúly kiváltó oka és következménye is lehet a betegségnek. Ez egyrészt annak köszönhető, hogy a diabetes esetén gyakran ún. falási rohamok törnek rá a betegre (ami főleg szénhidrát/cukoréhségben nyilvánul meg). Ezen cukorbetegség hátterében inzulin rezisztencia húzódik, azaz az állandó túlkínálat miatt a sejtek már nem olyan érzékenyek az inzulin hatásra, ezért kompenzálásként a hasnyálmirigy még több inzulint termel. A magas inzulinszint következtében a vércukor gyakran leesik, ami éhségrohamokban nyilvánul meg.

Cukorbetegség: mi valójában a kiváltó oka? Olvasson tovább!

Ilyenkor a legtöbben gyorsan felszívódó szénhidrátokhoz nyúlnak, ami gyorsan megemeli a vércukorszintet, s vele együtt az inzulin szintet is. Az inzulinról azonban tudjuk, hogy egy raktározó hormon, ami a felesleges szénhidrátot zsír formájában raktározza. Emiatt fordul gyakran elő, hogy az inzulint használó cukorbetegek a terápia megkezdését követően súlygyarapodást tapasztalnak. Hiszen ez egy olyan hormon, mely segíti a zsírtartalékok képződését, sőt, hozzájárul ahhoz, hogy a zsír a raktárakban is maradjon (ezért nehéz lefogyniuk az inzulinnal kezelt cukorbetegeknek).

Lehet vékony is a cukorbeteg?

Vékonyabb testalkatú emberek körében is diagnosztizálhatnak cukorbetegséget. Az 1-es típusú diabetes esetén ez tulajdonképpen köztudott. Ilyenkor azonban nem az inzulin rezisztencia áll a háttérben, hanem éppen az inzulin hiány. Ugyanis, ilyenkor inzulin hiányában nem tud kellően beépülni a glükóz a sejtekbe. Ez súlyvesztéssel járhat, mivel a hiányzó energiát megpróbálja a szervezet a zsír és az izmok elégetéséből nyerni.

A 2-es típusú diabetes esetén a betegség kialakulásakor szintén gyakori jelenség az átmeneti testsúlyveszteség. Így tehát, ha nem változtatott az étkezési szokásain és a fizikai aktivitásán, mégis veszít a súlyából, akkor érdemes cukorbetegségre is gyanakodni.

- A diabetes-nek van egy olyan típusa, mely az 1-es típushoz hasonlóan autoimmun betegség, és az inzulintermelés fokozatos csökkenésével jár. Ez az úgynevezett LADA típus, mint a neve is mutatja (LADA-Latent autoimmune diabetes in adults) rendszerint felnőtt korban kerül diagnosztizálásra - mondja dr. Borús Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Milyen tünetek esetén gyanakodjon még cukorbetegségre?

  • Fáradtság
  • Nehezen gyógyuló sebek
  • Gyakori fertőzések
  • Fokozott szomjúság/gyakori vizelés
  • Száraz, hámló bőr
  • Falási rohamok
Forrás: Cukorbetegközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához