Ezeket látta már?

Agyi flexibilitás: milyen funkciók "vehetők át"?

Életmódorvoslás
2010. október 13. 11:45
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A hiányzó hallás "helyét" másra használhatja az agy. Az agy újrahuzalozhatja süket embereknél azt a területet, melyet a hallásra használna, így javítva a látást - vélik állatkísérleteik alapján kanadai kutatók.

A Nature Neuroscience című szakfolyóiratban vasárnap ismertetett tanulmányban születésüktől süket macskákon vizsgálták az elmélet helyességét a Nyugat-Ontariói Egyetem munkatársai - idézte a BBC hírportálja (http://www.bbc.co.uk).

agy-teruletek-d00000D7115067e3d7e1e

Forrás: MTI


Megfigyelések szerint jobb a periférikus látása a születésüktől süket embereknek, míg a születetten vakoknak más érzékelésük, például a hallásuk vagy a tapintásuk javul az agyi kompenzáció következtében.

A macskákkal végzett kísérletekben a normál látással még éppen csak látható periférián villogott fény az állatok mellett. Amikor az általában hallásra használt agyterületet átmenetileg működésképtelenné tették a süketen született macskáknál, egyúttal a feljavult periférikus látás is kikapcsolt. Tovább szűkítve a vizsgálatokat, a kutatók megállapították, hogy a ki-bekapcsolt agyterület az auditív érzékelésen belül a periférikus hallásnak felel meg.

Mint Stephen Lomber kutatásvezető kiemelte, "az agy igen hatékony, nem vesztegeti el a kihasználatlan helyeket", hanem kompenzálja a veszteséget egy másik, hasznosítható érzékelési terület erősítésével. Egy hallásában korlátozott embernek előnyös például, ha korábban észreveszi az oldalról érkező autót - magyarázta a szakember.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# érzékszervek betegségei # fül-orr-gégészeti betegségek # pszichológia # szembetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés