Ezeket látta már?

A gyorskaja és a cukorbetegség

Dietetika
2009. október 13. 11:40
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Egy svéd kutatócsoport arra figyelmeztet, hogy túl sok gyorséttermi étel fogyasztása drasztikus változásokat okozhat az izmok zsírégető-képességét meghatározó gén működésében.

Juleen Zierath, a kutatás vezetője szerint lehetséges, hogy a megváltozott sejtek annyira eltelnek el nem égetett zsírral, hogy "cukorbetegek" lesznek, és nem képesek többé fogadni az inzulin jeleit, amely rendesen a cukor felvételét eredményezné a véráramból. Komoly áttörésnek számít már önmagában az is, hogy most első ízben bebizonyították, hogy az étrend képes tartósan megváltoztatni a géneket.

A kutatók azt figyelték meg, hogy a DNS maga változatlan marad, kivéve a metilációnak nevezett biokémiai folyamatot, amelynek révén egy gén használaton kívül helyezhető. Már a kutatás megkezdése előtt is ismertek voltak ilyesféle DNS-változások 2-es típusú diabeteses páciensek izomsejtjeiben, most azonban egészséges izomsejtek esetében is elő tudták idézni ugyanazokat az elváltozásokat úgy, hogy ezeket egy, a táplálékban előforduló zsírsavval, palmitinsavval táplálták.

"A palmitinsav lényegében kikapcsolja a gént" – idézi a New Scientist magazin Zierath szavait, aki hozzátette, úgy véli, hogy ez a hatás a laboratóriumi kísérlet során annyira számottevőnek mutatkozott, hogy a zsíros ételek fogyasztása is minden bizonnyal kiváltja ugyanezt. Zierath elmondta, hogy a következő lépésben azt szeretnék kideríteni, a különböző étrendi sajátosságok miképpen befolyásolják az energiaháztartásban részt vevő géneket, és ennek révén talán rájönnek, hogyan is alakul ki a 2-es típusú diabetes.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# diéta

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés