Ezeket látta már?

A nyafogás... elviselhetetlen (?)

Vizsgálat
2011. június 25. 11:13
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A nyafogás a világ legrosszabb hangja. Ha éreztük már úgy, hogy gyermekünk nyafogása rosszabb, mintha egy körfűrésszel dolgoznának a házunkban, egy tanulmány szerint teljesen igazunk volt.

Az új kutatás kimutatta, hogy a nyafogás bármilyen más, általánosan zavarónak tartott zajnál nagyobb mértékben elvonja az emberek figyelmét a matematikapéldák megoldása közben, függetlenül attól, hogy szülő vagy nem az illető. Ez végre megmagyarázza, miért érezzük úgy a gyerekek tízóraijának pakolásakor, miközben azon huzakodnak, hogy kinek a filctolla érhet hozzá a papírlaphoz, hogy mindjárt szétrobban a fejünk.

baba-jatszik-d00000D04344074cbaf09

Forrás: Napidoktor


"A nyafogás hallgatásakor valójában kevesebb munkát végzünk és kevésbé hatékonyan" – számolt be a Journal of Social, Evolutionary and Cultural Psychology folyóiratban megjelent tanulmány társszerzője, Rosemarie Sokol Chang, a New York-i Állami Egyetem pszichológusa. "Mindegy, hogy nőről vagy férfiról van szó, egyformán elvonja a figyelmüket."

A kísérlet során a résztvevők kivonásokat végeztek, miközben csecsemősírást, rendes beszédet, csendet, nyafogást, körfűrészt és a felnőttek számára általában idegesítőnek ható, túlzásba vitt csecsemőgügyögést hallottak a háttérben. A végeredmény azt mutatta, hogy az összes zaj közül a nyafogás vonta el legjobban a résztvevők figyelmét.

A hatéves és hároméves gyermekét nevelő Eileen Wolter számára ez egyáltalán nem meglepő. Az a legérdekesebb, hogy ez a gyerekek legelső, ösztönös cselekvése. Bármi történik, rögtön ehhez az eszközhöz folyamodnak. Édesanyaként Eileen szinte testi reakciót tapasztal erre a hangra, még akkor is, ha mindössze arról van szó, melyik mesekönyvet válasszák.

Az anyai stressz-szint nem tesz különbséget a problémák között. Nem tudja eldönteni, hogy valódi vészhelyzet történt, vagy csupán valami jelentéktelen csetepaté. Az édesanya hallja, hogy gyermeke zaklatott, és cselekednie kell.

Chang úgy véli, hogy ezen a szinten valószínűleg ez a nyafogás és siránkozás evolúciós célja. Az emberek többsége azt mondja, hogy nem kell vele foglalkozni, és a gyerekek végül abbahagyják. Egy biztos, senki sem akar egy vijjogó tűzoltó szirénája mellett üldögélni, de ha megszólal a sziréna, mindenki odafigyel. Valószínűleg a nyafogásnak és siránkozásnak is pontosan ez a szerepe.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# gyermeknevelés # pszichológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés