Ezeket látta már?

A szója koleszterincsökkentő hatásáról

Dietetika
2012. március 01. 14:55
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az eddigi kutatások azt mutatták, hogy a szója csak azon emberek koleszterinszintjét csökkenti, akik szervezete képes azt az ösztrogénhez hasonló equol nevű összetevővé átalakítani. Kanadai szakemberek szerint egy azonban egy ennél jóval szélesebb kör is élvezheti a jótékony hatásait.

A szójába gazdag étrend a jelek szerint igen sok ember szervezetében csökkenti az úgynevezett "rossz koleszterin", az LDL szintjét. Cyrill Kendall, a Torontói Egyetem táplálkozástudományi kutatója kollégáival három tanulmányt vetett össze a témában. Ezekben összesen 85 ember vett részt, akik négy héten keresztül napi 30-50 gramm szóját fogyasztottak például tofuburger vagy szója hot-dog formájában.

szojabab-noveny-d00000E83975557068bb3

Forrás: Medipress


A kísérlet előtt az összes résztvevő LDL-szintje magasabb volt az ajánlottnál, míg a "jó koleszterinnek" nevezett HDL-szintjük alacsony volt. A szójafogyasztási időszak befejeztével az equol-termelők HDL-szintje ugyanannyi maradt, míg a többieké csökkent. Az LDL-szint mindkét csoport esetében esett. Mindez valószínűleg annak is köszönhető, hogy mindhárom vizsgált tanulmány esetében a súlyukból is veszítettek a résztvevők. Az erről szóló cikk az American Journal of Clinical Nutrition című folyóiratban olvasható.

Az Amerikai Szívgyógyász Szövetség (AHA) szerint már egészen kis mennyiségű szója fogyasztásával el lehet érni a kívánt eredményt. A bostoni Tuft Egyetem kutatója, Alice Lichtenstein szerint ez azért is örvendetes, mert nem várható, hogy aki eddig más étkezési szokásokkal rendelkezett, hirtelen nagy szójafogyasztóvá váljék. A szakértő – aki maga nem vett részt a kutatásban – úgy nyilatkozott az újságíróknak, hogy elég, ha csak az egészségtelen élelmiszereket helyettesítjük olykor szójával.

Mindezt Kendall így fogalmazta meg: "Cseréljük le a hamburgert szójaburgerre." Azt ugyanakkor hozzátette, hogy a szója csak egy része az egészséges táplálkozásnak.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# általános egészségügyi téma # életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés