Ezeket látta már?

Az ember nem változik...!

Vizsgálat
2010. október 11. 15:54
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Egy tanulmány szerint fiatalkori szokásainkról felismerhetőek maradunk idősebb korunkban is.

A gyerekkorban megfigyelt személyiségjegyekből kikövetkeztethető, hogyan fog az ember viselkedni felnőttkorában. A tanulmányt a Kalifornia Egyetem, az Oregoni Kutató Intézet és az Oregoni Egyetem kutatói végezték. Egy, az 1960-as években Hawaii szigetén készült tanulmány adatait használták fel, amiben mintegy 2400, etnikailag sokszínű általános iskolás gyermekről készült elemzés.

idosek-d00000CCCb0815d652c2a

Forrás: Medipress


A kutatók összehasonlították a tanárok által készített személyiségértékeléseket 40 évvel később. Ezek közül több, mint 140 interjút videóra vettek. Meglepő volt, amit találtak, mondta Christopher S. Nave, aki doktorandusz a Kalifornia Egyetemen. A kutatók négy személyiségtípust figyeltek meg – verbálisan folyékony, alkalmazkodó, impulzív és önmagát elnyomó. A folyékonyan beszélő fiatalok- más szóval bőbeszédűek - középkorú felnőttként a szellemi ügyek iránt mutatnak érdeklődést, folyékonyan beszélnek, mindent igyekeznek ellenőrzésük alatt tartani, és roppant intelligensek.

A csöndesebb gyerekek felnőttként gyakrabban kérnek tanácsot, korán feladják, ha akadállyal szembesülnek, és ügyetlenül bánnak más emberekkel. Az alkalmazkodó gyermekek - akik könnyen és sikeresen kezelnek új helyzeteket – később vidám, folyékonyan beszélő felnőtté váltak, akik élvezik a szellemi kihívásokat. Akire nem volt jellemző alkalmazkodóképesség, felnőttként gyakran mond negatív dolgokat önmagáról, gyakran kér segítséget egy gond megoldásánál és nehezen kezeli a többi embert.

Az impulzív diákok gyakran hangoskodnak idősebb korukban, sok minden érdekli őket és nagyon beszédesek. A nyugodtabb gyerekeknél felnőttkorban megfigyelhető, hogy félénkek, tartózkodóak, és bizonytalanok. Akik fiatalon hajlamosak voltak önmagukat háttérbe szorítani – vagyis a szerényebbek, akik másokat helyeztek saját érdekeik elé és sosem vágtak fel semmivel – felnőttként gyakran éreznek bűntudatot, igénylik a megerősítést, gyakran rosszat mondanak magukról és kifejezetten bizonytalanok. Amelyik gyerekre ez kevésbé volt jellemző, mára gyakran hangoskodik, érdeklik az intellektuális kérdések és leereszkedő magatartást mutat.

"Ez egy részünk, egy része a saját biológiánknak. Az élet eseményei is befolyásolhatják viselkedésünket, de el kell ismernünk, hogy hatalmas szerepe van jellemünknek jövőbeni viselkedésünk megértésében is" - írták a szerzők a Social Psychological and Personality Science című folyóirat következő számában megjelenő cikkben.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Napidoktor
# életmód # gyermeknevelés # pszichológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés