Ezeket látta már?

Fogyókúrában tilos a kenyér?

Dietetika
2011. január 10. 11:10
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Fogyókúrában tilos a kenyér...? Sokan gondolják úgy, hogy a kenyér kiiktatása az étrendből a fogyókúra elengedhetetlen velejárója. Makacsul tartja magát ugyanis az a nézet, hogy a kenyér, a tészta és egyéb szénhidrátban gazdag ételek hizlalnak a leginkább.

A kenyér igenis megérdemli, hogy helyet kapjon a mindennapi étrendünkben, még akkor is, ha éppen súlycsökkentő diétát folytatunk. Zsírtartalma alacsony, ugyanakkor kiváló szénhidrát, fehérje, rost, valamint vitamin és ásványi anyag forrás. Szénhidrátra pedig még a fogyókúrázók szervezetének is szüksége van, a kulcsszó a mértékletesség.

kenyer-etel-d00000E34224f30d9fe79

Forrás: Napidoktor


Táplálkozási ajánlások szerint, egészséges, mérsékelten aktív felnőttek naponta 4-5 szelet kenyeret fogyaszthatnak el. Fizikailag aktív emberek, ha nincsenek súlyproblémáik, még többet is ehetnek.

Tévhit tehát, hogy fogyókúrában teljesen száműzni kell a kenyeret! Nem mindegy persze, hogy mit kenünk rá. Legfeljebb egy kávéskanálnyi vaj, margarin, vagy majonéz kerüljön 1-1 szeletre. Fogyókúrázók pedig válasszanak inkább zsírszegény túrót, sajtkrémet, vagy zöldségeket. Lekvárral, mézzel, vagy egyéb édes krémmel viszont legfeljebb napi 1 szeletet fogyasszunk.

Általában búzalisztből készült kenyeret fogyasztunk. A búzaszem a következőkből áll: héj (korpa), belső táplálószövet, vagy endospermium (ez teszi ki a legnagyobb részt), valamint a csíra. Az őrlés során a korpát és a csírát eltávolítják, csak a magas keményítőtartalmú endospermium marad. Így készül a fehér liszt, és belőle a fehér pékáruk.

A teljes kiőrlésű lisztbe viszont a maghéj és a csíra is belekerül. Léteznek olyan kenyerek is, amelyeket többféle gabonából készült lisztből sütnek, leggyakrabban búza és rozsliszt elegyéből. Érdekességként megjegyezhetjük, hogy létezik teljes kiőrlésű zab-, árpa-, kukorica- és rizsliszt (barna rizs) is.

A teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér általánosságban több rostot, vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, mint a fehér kenyér, bár ez utóbbiban is találhatóak értékes tápanyagok. A is alacsonyabb. Jobban telít, vagyis hamarabb jóllakunk és később is éhezünk meg, ami a fogyókúrában nagy előny. A rostok ugyancsak hasznos tulajdonsága, hogy fokozzák a bélműködést.

Energiatartalom tekintetében viszont nincs jelentős különbség a kétféle liszt között. Érdemes tehát minél többféle kenyeret kipróbálni, sütésnél pedig a fehér és a teljes kiőrlésű lisztet egyaránt alkalmazni.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# általános egészségügyi téma # diéta

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés