Ezeket látta már?

Kismamák és félelmeik...

Vizsgálat
2011. február 11. 13:27
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A kismamák leggyakoribb szüléssel kapcsolatos félelmei... A szülés a nő életének meghatározó része. A szülés közbeni komplikációktól, a fájdalomtól tartanak leginkább a kismamák, ám a félelmekre van megoldás.

A legfontosabb a szülésre való felkészítés, mert a kismamák számára a bizonytalantól való félelem talán a lehető legrosszabb. Az érzékelés biokémiai alapja az érzet, ami a test számtalan pontjából ingerület formájában elindul az agy felé. Az agykéregben az inger hatására kialakul az érzet, mely a központi idegrendszerben kialakuló, de módosítható folyamat.

kismama-d00000A27cc36dc03b8d7

Forrás: Napidoktor


A szülésnél kialakuló érzet lényege abban rejlik, hogy a kismama pontosan tudja, hogy most azt érzi, hogy tágul a medencém, tágul a méhszája, jön lefelé a baba feje. Abban az esetben, ha a kismama érez valamit, de nem tudja, hogy az mi is valójában, akkor az fájdalom, és a kismama pánikolni kezd.

A szülési fájdalomtól való félelem

A szülési fájdalom összetevői: a "pszichológiai" értelemben vett fájdalom, melyet a korábban említett kismama felkészültsége, tudatossága és az orvos enyhíthet, illetve a fizikai fájdalom, mely technikai segítséggel csillapítható.

Az epidurális fájdalomcsillapítás egy gerinc közeli fájdalomcsillapítás, amely sokat segíthet a szülésben. Ám ennek is megvan az ideje és a helye. A kismama olykor nagyon rosszul viseli a fájdalmat, ám nem kaphat epidurális fájdalomcsillapítást, hiszen csupán erősebb jósló fájásokról van szó. A szülés még nem indult meg. Ilyenkor is fontos a tudatosság: ellazulva nem fárad el testileg és lelkileg. A tudatos reagálást a kismama felkészültségén múlik. Az orvos tudja a dolgát, kellő időben fogja alkalmazni a fájdalomcsillapítást.

Félelem az ismeretlentől, a megszokott hiányától

Magyarországon elterjedt, hogy a terhességet végig követő orvost kérik meg a szülés levezetésére. Ez sokat segít mind biológiai,mind pszihólógiai értelemben. Amennyiben erre nincs lehetőség a megszokott orvos-beteg kapcsolat helyetti idegen környezet és körülmények adják a kismamák félelmének alapjait. Természetesen az ellátó orvos próbálja feloldani a kismama félelmeit, de ez sajnos mégsem ugyanaz, mint amikor a terhesség hónapjai alatt megismert és megszokott orvos segítségével születik meg a baba.

A rettegő család esete

A család, az apa támogatása a szülésnél igen fontos. A kismama (és az orvos) helyzetét is megkönnyíti az a nyugtató és együttműködő családi környezet, amely segíti a szülést.

Sokan rosszul élik meg a fájdalmat, mely rengeteg energiát emészt fel és egy drámai vajjúdást eredményez. A helyzet drámaiságát fokozhatja a szülésnél jelen lévő hozzátartozó, aki a kismama drámai vajjúdását tetézve szintén drámaian reagálja le az őt körülvevő ingereket. Ilyenkor a furcsa pszichológiai folyamat megfékezhető, ha a sokkos érzéseket fokozó hozzátartozó lecsillapodik. Nyugtató lehet, akár egy rövid séta, melyet követően a hozzátartozó, így a kismama is megkönnyebbül.

Köldökzsinór körüli problémák

A köldökzsinór gyakran a kisbaba nyaka köré tekeredik. A szülés folyamán a magzat többször forog, így a köldökzsinór tekeredése igen gyakori, ám ez többnyire nem okoz problémát. Abban az esetben, ha a köldökzsinór meghurkolódik, vagy meghúzódik, mert túl rövid, vérellátási probléma adódhat, ezt általában viszont a kórházakban szakszerűen kezelni tudják.

Szülés alatti haláleset

Ezek, ha statisztikailag elemezzük nem valós félelmek, mégis igen kis számban előforduló tragédiák, melyeket viszont a szakszerű ellátással sok esetben kivédhetők. Ha az arányokat tekintjük, akkor a rendben lezajlott szülések egyértelműsítik, hogy a kismamáknak nincs okuk aggodalomra. Nem szabad negatívan, borúlátón tekinteni a szülésre, annak kimenetelére, hiszen a szakszemélyzet a kismama és a születendő gyermek számára a legbiztonságosabb, leghumánusabb módszerekre törekszik.

Császármetszés csak azért is!

Vannak kismamák, akik mindenféle orvosi vélemény ellenére császármetszéssel szeretnének szülni, annak ellenére, hogy a szakember a természetes szülést javasolja számukra.

A szülés egy természetes folyamat, mely igaz, az anya akaraterejét és fizikai erejét is igénybe veszi. Egy jól levezetett szülésnél, egy jól előkészített kismama a szülést követően önállóan képes mozogni, ellátni gyermekét.

A császármetszés egy komoly beavatkozás, melynek komoly szövődményei lehetnek. A császármetszésnél a szakszemélyzeten múlik a gyermek világrahozatala, gyorsabb és kevésbé fájdalmas, mint a természetes szülés. Viszont a szülést követően az anya komoly megfigyelés alá kerül és a szülést követően hetekig, akár hónapokig problémái lehetnek. Érdemes tehát megfogadni a szakorvos tanácsait a szüléssel kapcsolatban.

Jogosan tartunk a gátmetszéstől?

Sok kismama a gátrepedés elkerülése végett ragaszkodik a gátmetszéshez. A gátmetszéstől pedig szintén sok szülő nő tart, hiszen a gát sérülés a későbbiekben komoly következményekkel járhat.

Abban az esetben, ha a gát nem tágul eléggé, akkor a gátrepedés elkerülésének érdekében hajtja végre a gátmetszést. Egy metszett sérülés sokkal jobban gyógyul, mintha egy kontrollálhatatlan repedés keletkezik a gáton. Ha a gát túltágul, az a későbbiekben a mindennapok higiéniájában és a szexuális életben is problémákat okozhat.

Az orvos csakis a szülés alatt tudja eldönteni, hogy mely beavatkozás a legjobb az anyának. Az szakorvos ugyanis mindig a kismama és a baba épségét, egészségét tartja szem előtt és ennek tekintetében dönt. Érdemes tehát a kismamának felkészülnie, tájékozódnia, megfogadni az orvos tanácsait a biztonságos és sikeres szülés érdekében.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Napidoktor
# női betegségek # pszichológia # Stressz # szülés # terhesség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés