Ezeket látta már?

Koffein és guarana: ezért ne adjuk a gyereknek

Dietetika
2017. június 09. 12:25
Módosítva: 2017. június 09. 16:18
energiaital

Tíz évvel ezelőtt még meglepő lett volna valószínűleg, de manapság egyáltalán nem rökönyödünk meg azon, ha egy tinédzsert látunk energiaitalt vagy kávét inni. Ugyanakkor a túl sok koffein fogyasztása épp rájuk a legveszélyesebb.

Felnőttek számára még tolerálható mennyiségnek számít a napi 400mg koffein (ez körülbelül 4×2dl instant kávét jelent), ugyanakkor már 300mg felett okozhat kézremegést.

Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia a tizenéveseknek ennek a negyedét mondja tolerálható mennyiségnek, míg a 12 éven aluliakat minden formában tiltaná tőle, pedig a gyermekek 75 százaléka fogyaszt naponta koffeintartalmú termékeket.

Ez a szám azért is ijesztő, mert ugyan csökkent az üdítőitalok vásárlóinak száma, a kávék és az energiaitalok népszerűsége töretlen.

Milyen hatása van a koffeinnek?

A koffein egy olyan drog, amely a természetben számos növény levelében és magjában fordul elő, ugyanakkor mesterségesen is előállítható, így adalékanyagként is használják élelmiszergyártás során.

Stimulálja az idegrendszert, fokozza az éberséget és az információfeldolgozási sebességet, a figyelmet, a reakcióidőt, ugyanakkor nem kívánt mellékhatásokat is okozhat felnőtteknek egyaránt, például a korábban említett remegést, vagy gyomorfájdalmakat.

Az idegrendszeri fejlődés és a csontok ellensége a koffein

Az idegrendszeri fejlődés és a csontok ellensége a koffein

Forrás: EgészségKalauz


Az igazán nagy veszély ugyanakkor az, hogy a koffein késleltetheti a gyermekek idegrendszerének fejlődését – mondják a kutatók, akik megállapították azt is, hogy a fiúk szervezetére erősebb hatással van a vegyület, mint a lányokéra.

Megzavarja az agyban lévő idegpályák kapcsolódásának kifejlődését, így ezek nem, vagy nem megfelelően alakulnak ki a serdülőkor végére, ráadásul a szer csökkenti az alvás iránti igényt is, ami a mentális és fizikai egészségre egyaránt káros.

Az energiaitalok fogyasztása pedig köztudottan kalciumelvonó– szintén a koffein miatt – így fokozza a korai csontritkulás kialakulásának esélyét, de egyes szívproblémákon is súlyosbíthat, illetve kölcsönhatásba léphet más gyógyszerekkel vagy lappangó betegségekkel.

A koffein jó és rossz hatásairól olvasson tovább!

A guaranára is figyelni kell!

A szülőknek azt tanácsolja az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia, hogy alaposan vizsgálják meg, hogy az általuk vásárolt vagy ajánlott ital valóban sportital-e vagy csak egy egyszerű energiaital, illetve érdemes megnézni a csomagoláson azt is, tartalmaz-e a termék guaranát, amely nagy mennyiségben a koffeinhez hasonló mellékhatásokat okozhat. A fő tanács azonban most is az, hogy kezdjük el időben a prevenciót, akár már az alsó tagozatban a pedagógusok segítségével.

Forrás:https://www.verywell.com/effects-of-caffeine-on-teenagers-4126761

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# csontritkulás # idegpályák # idegrendszer # koffein

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés