Ezeket látta már?

Nem jó a mértéktelen vitamin- és antioxidáns szedés!

Dietetika
2012. július 24. 11:37
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Vitaminbombák, antioxidánsok: csak mértékkel! Antioxidánsoknak összefoglaló néven azokat az anyagokat tekintjük, amelyek reakcióba lépnek és semlegesítik az olyan úgynevezett szabad gyököket a szervezetben, amelyek sejt- és DNS-károsodást okozhatnak, s ezzel különféle betegségeket, így rákot is kiválthatnak.

Antioxidánsokat maga a szervezet is termel, másrészt a tápanyagok révén jut hozzá azokhoz. A hatóanyagokat a növények a maguk védelmére használják, de ezek hatását táplálkozásunk révén mi is felhasználhatjuk a környezeti károk ellensúlyozására. Szabad gyököket idéz elő a dohányzás vagy a tartós stressz is, ezért füstmentes életmóddal, a feszültségnek sporttal vagy relaxációval való levezetésével is tehetünk azok ellen.

vitaminok-280-d000008F8eba453a421bc

Forrás: MTI


A gyümölcsök, gyümölcslevek és a tea antioxidáns hatását sok kutatás bizonyította. A hatóanyagok a sütőtöktől a brokkolin át a bogyós gyümölcsökig szinte mindenben előfordulnak, a sárgabarack, a sárgadinnye, a paradicsom vagy a spenót egyaránt előnyös élettani hatással bírnak.

Antioxidáns hatásúak a különböző vitaminok: a májban, tojásban, margarinban nagyobb koncentrációban található A-vitamin, a paprikában, bogyós gyümölcsökben, kiviben lévő C-vitamin vagy a növényi olajokban, dióban, magvakban fellelhető E-vitamin. Ide sorolhatók a halakban, teljes kiőrlésű gabonákban megtalálható nyomelemek is mint például a cink, a réz, a szelén.

Miután a rákbetegeknek számos borsos árú étrend-kiegészítőt kínálnak, fontos tudni, hogy kiegyensúlyozott étrenddel nemcsak az egészséges, hanem számos esetben a beteg szervezet is elegendő mennyiségű vitaminhoz, ásványi anyaghoz juthat.

A túlzott antioxidáns bevitel, a mesterséges vitaminbombák rendszeres szedése közel sem biztos, hogy elősegíti az állapotjavulást. Léteznek ugyanis olyan kemoterápiás mechanizmusok, amelyek éppen szabad gyököket generálnak a szervezetben, s ezáltal fejtik ki daganatpusztító hatásukat.

Tehát, ha valaki ilyen onkológiai terápiában vesz részt, előfordulhat, hogy egy számára a javulás elősegítésére ajánlott kiegészítő termékkel éppen ellene hat a saját gyógyszerének. Ezért fontos, hogy a kezelőorvosnak mindig legyen tudomása arról, ha betege valamilyen készítményt szed a terápia alatt.

További javaslat a témában:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Rákgyógyítás
# diéta # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés