Ezeket látta már?

Szelén is kell, hogy a pajzsmirigyünk jól működjön

Dietetika
2018. február 27. 12:55
Módosítva: 2018. február 28. 14:23
pajzsmirigy_szelen

Hogy a jódhiány súlyos pajzsmirigyproblémákat okozhat, ismert tény, azt azonban már kevesebben tudják, hogy a szelén is szükséges ahhoz, hogy a pajzsmirigyünk jól működjön. Mégis milyen zavart okozhat a szelénhiány? – mutatjuk!

A szelén nevű nyomelem, pontosabban az úgynevezett szelenoproteinek számos fontos biokémiai folyamatban részt vesznek, és szükségesek például az immunrendszer működéséhez, vagy éppen ahhoz, hogy egészséges terhesség jöhessen létre. Emellett pedig a pajzsmirigy egészségét és megfelelő működését is biztosítják: a felnőttek szervezetében például a pajzsmirigy sejtjeiben találjuk a legtöbb szelént – nem véletlenül. Szervezetünk ide gyűjti ezt a nyomelemet, hogy a pajzsmirigynek biztosan jusson belőle.

Mi van akkor, ha kevés a szelén?

Ha szervezetünk kevés szelénhez jut, a pajzsmirigyünk sokkal nehezebben állítja elő a hormonjait, a trijód-tironint (T3-at) és a tiroxint (T4-et), mert a szelén azokat a különböző enzimeket is szabályozza, amelyek a hormonális aktivitást irányítják.

A szelén emellett azt a folyamatot is támogatja, melynek során a T4-ből T3 lesz (a pajzsmirigy a tiroxint állítja elő nagyobb mennyiségben, mintegy 90 százalékban, ám ennek biológiai aktivitása jóval gyengébb, mint a T3-nak, így az előbbit át kell alakítani, hogy a szervezetünk hatékonyabban tudja azt hasznosítani). Ezt az óramű pontossággal működő hormonális rendszert a tartós szelénhiány képes megingatni.

pajzsmirigy_szelen

Forrás: EgészségKalauz


Amennyiben nem jut elegendő szelén a szervezetünkbe, jelentősen megnőhet a pajzsmirigy-alulműködés rizikója, és olyan betegségek kockázata, mint pl. a Hashimoto-kór.

A pajzsmirigy-alulműködés lehetséges tünetei között találjuk a hirtelen, megmagyarázhatatlan hízást (vagyis annak ellenére nő a súlyunk, hogy nem változtattunk az étkezési szokásainkon), a hajhullást, a fáradékonyságot, a bőrszárazságot, a csont- és ízületi fájdalmakat.

Több kutatás is bizonyította, hogy a pajzsmirigybetegséggel küzdők esetében a szelénpótlás kiegyensúlyozó hatással a pajzsmirigyre, így nemcsak a betegségek megelőzésében, de a kezelésében is nagy szerepet játszhat.

Töredező köröm, hulló haj, száraz bőr? Segít a szelén: kattintson tovább!

Elég szelént fogyasztunk?

Sok embernek lassú az anyagcseréje, nem működik megfelelően a pajzsmirigye, anélkül, hogy ennek tudatában lennének és a probléma hátterében a nem megfelelő szelénszint is állhat. Bár a szelén olyan nyomelem, amelyből rendkívül kevés kell a szervezetünknek, hazánkban nagyobb lehet a szelénhiány esélye a termőtalaj alacsony szeléntartalma miatt.

Javasolt tehát a szelénpótlás, étrend-kiegészítőkön keresztül, de az sem mindegy, hogy milyen formában juttatjuk a szervezetünkbe a szelént. Vásárlásnál olvassuk el figyelmesen, hogy milyen készítményről van szó, és válasszuk a szerves szelént, az ugyanis sokkal hatékonyabban képes felszívódni, mint a szervetlen.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# pajzsmirigy alulműködés # pajzsmirigybetegség # szelén # szelénhiány # Szelénpótlás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés