Ezeket látta már?

Nyár kismamaként: mik a veszélyek, és mit lehet tenni, hogy megelőzzük a bajt?

Vizsgálat
2023. július 21. 10:04
terhesség, kismama, nyár, hőség

A nyár a kismamák számára fokozott elővigyázatosságot igénylő időszak, ugyanis több olyan tényező is van, melyek kisebb-nagyobb problémákat okozhatnak.

Hogy mi mindenre kell odafigyelniük a várandósoknak, azt dr. Murshed Mohamed főorvostól, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászától kérdeztük meg.

A terhesség még a legideálisabb körülmények között is sokszor nehéz időszakot jelent, hát még akkor, ha a kismamának a nyári hőséggel is meg kell küzdenie. A forró hónapok ugyanis több olyan veszélyt is rejtenek, melyek könnyen veszélyeztethetik a magzat és az anyuka egészségét, hiszen a hőség és a magas páratartalom, még nagyobb terhet ró a terhes nőkre. A várandósoknak a testhőmérséklete már eleve egy kicsit magasabb, a vérkeringésük fokozottabb, így a külső hőmérsékletből származó plusz hő miatt még rosszabbul viselhetik a meleget.

Ügyeljen a kellő mennyiségű folyadékpótlásra

Az egyik legfontosabb a nyári hónapokban az a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása, hiszen a kánikulában nagyobb eséllyel kerülünk dehidratált állapotba. Ez a terhesség során megelőzendő, hiszen rendkívül veszélyes lehet. A szervezet megfelelő működéséhez elengedhetetlen az, hogy az illető kellő mennyiségű folyadékot fogyasszon, ugyanis nélküle nem csak kellemetlen tünetek léphetnek fel (pl. szédülés, fejfájás), hanem ödéma is, sűrűbbé válhatnak a Braxton-Hicks összehúzódások, sőt, súlyos esetekben a hőkimerültség születési rendellenességeket vagy placenta problémákat is okozhat.

Várandósság során minimum 2 liter folyadékot fogyasszon a kismama- nyáron ennél többet, 2,5-3 litert is! Természetesen ezt nem csupán vízből lehet fedezni, hanem ebbe a levesek, gyümölcsök fogyasztása is beleszámít. Amire ügyeljen, hogy a kávé, tea vízhajtó hatásúak, így ezeket lehetőleg kerülje!

Strandoljon biztonságosan

Kevés olyan ember van, aki a nagy kánikulában ne szeretne strandolni és megmártózni a hűsítő vízben. Erről persze a kismamáknak sem kell lemondaniuk, ám fontos, hogy betartsanak néhány fontos szabályt. Az első, hogy a legnagyobb melegben (11-16 óra között) lehetőleg az árnyékban tartózkodjon, valamint használjon kellően magas faktorszámú naptejet! Amennyiben csobbant egyet a vízben, utána száraz fürdőruhát vegyen fel, hiszen a meleg, nedves környezetben megnő az intim fertőzések esélye. Ezekre a várandósok eleve hajlamosabbak, így nagyobb odafigyelést igényel a fertőzések prevenciója. Ha mégis olyan tüneteket tapasztal, mint a megváltozott mennyiségű, állagú, szagú intim folyás, úgy mielőbb forduljon orvoshoz, aki megfelelő terápiát javasol, melyet terhesség során is alkalmazni lehet.

A nőgyógyászok ilyenkor gyakran javasolják a lactobacillus kúrát - akár megelőzés gyanánt is-, hiszen ezek segítenek fenntartani a hüvely savas PH-ját (a savas PH nem kedvez a kórokozók szaporodásának).

Csökkentse az ödémát

A terhesség során gyakori probléma a lábak ödémája (főleg az utolsó trimeszterben) a megnövekedett vízvisszatartás, a lassuló nyirokkeringés és az esetleges visszértágulatok miatt. Ez olyan zavaró tüneteket okozhat, mint a nehézlábérzés, zsibbadás, fájdalom. A probléma a nyári melegben súlyosbodhat az erek tágulása miatt. Ilyenkor érdemes felpolcolni a lábait, illetve kompressziós harisnyát hordani, valamint bőséges mennyiségű folyadékot fogyasztani- tanácsolja dr. Murshed Mohamed főorvos, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza. Az esetek többségében a végtagok ödémája normális a terhesség során, ám érdemes odafigyelni rá, mivel olykor terhességi magasvérnyomást (ekkor a kéz/arc is ödémássá válik), illetve terhességi cukorbetegséget jelezhet. Szintén figyelemfelhívó, ha csupán az egyik láb dagad és fáj -esetleg el is színeződik-, ugyanis az mélyvénás trombózisra utalhat!

Milyen tünetek esetén forduljon orvoshoz?

· Rendszeres összehúzódások vagy görcsök

· Hüvelyi vérzés

· Szivárgó folyadék a hüvelyből (ez lehet magzatvíz)

· Az arc vagy a kéz ödémája (preeklampszia jele lehet)

· Fejfájás vagy homályos látás (preeklampszia jele lehet)

· A magzati mozgás hiánya

· Fájdalom vizelés közben

· Intim fertőzésre utaló jelek

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Lombikprogram: ennyire fontos a D-vitamin pótlása



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Nőgyógyászati Központ
# terhesség # szülés # kismama # nyár

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés