Ezeket látta már?

Veszélyes étrend-kiegészítő! (az ÁNTSZ közleménye)

Dietetika
2012. július 17. 11:11
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Tájékoztatás gyógyszer-hatóanyagokat tartalmazó, veszélyes étrend-kiegészítő készítményről. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) Élelmiszerbiztonsági Kockázatértékelési Igazgatósága az Európai Unió tagállamaiban működő gyorsvészjelző rendszeren (RASFF) keresztül érkezett riasztásról értesítette az Országos Tisztifőorvosi Hivatalt.

A riasztás szerint az Amerikai Egyesült Államokban gyártott (Texas, USPLabs) és Hollandián keresztül Svédországba érkezett, étrend-kiegészítő készítményként megjelölt – ismertetése szerint sportolóknak szánt, edzés előtt alkalmazandó szer – Jack 3D megnevezésű készítmény nem engedélyezett gyógyszer összetevőt tartalmaz.

gyogyszer-szerkezet-d00000CAFee6b40683390

Forrás: MTI


Ez az összetevő (1,3 dimethylamlyne – DMAA) az amfetaminhoz hasonló, koffeinnel párosulva az emberi egészséget súlyosan veszélyezteti. Az Amerikai Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) 2012. áprilisi közleménye szerint DMAA tartalmú készítmény fogyasztása egy 22 éves férfinél szívproblémákat okozott. A JACK 3D készítmény elosztási listáinak felderítése folyamatban van.

A Jack 3D megnevezésű készítmény interneten keresztül Magyarországon is megrendelhető (az azonosság a riasztásban jelzett, és az interneten megrendelhető szer között még nem bizonyított), ezért az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Országos Tisztifőorvosi Hivatala felhívja a lakosság figyelmét, hogy az étrend-kiegészítő készítmények, különleges táplálkozási célú élelmiszerek gyógyszer-hatóanyagot nem tartalmazhatnak, mivel összetételükkel veszélyeztethetik a fogyasztók egészségét.

Erre tekintettel, amennyiben a nevezett készítmények forgalmazását észlelik, azt jelezzék a lakosság egészségének védelme érdekében szükséges hatósági intézkedések mielőbbi megtétele érdekében a Fővárosi/Megyei Kormányhivatalok Népegészségügyi Szakigazgatási Szerveinek.

Országos Tisztifőorvosi Hivatal Közegészségügyi Főosztály

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: ÁNTSZ
# diéta # életmód # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés