Ezeket látta már?

Ez igaz? 95 gén hat a vérzsírszintre!

Életmódorvoslás
2010. augusztus 07. 09:41
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az emberi DNS vizsgálata során kutatók 95 olyan gént találtak, amelyek hatással vannak a vérkoleszterin szintjére: a felfedezés bizonyítja, hogy sokkal összetettebb feladat a vérzsír szintjének szabályozása, mint korábban gondolták.

A 95 génvariáns a vérkoleszterin- és trigliceridszintet meghatározó örökölt gének mintegy egynegyedét, egyharmadát teszi ki - írták a kutatók a Nature című tudományos szaklap csütörtökön megjelent számában.

pcos-d00000B3363eb6b88a9ff

Forrás: MTI


Az étrend és a mozgás szintén jelentős mértékben befolyásolja a vérzsírszintet.

"Ezek az eredmények segítenek abban, hogy javítsuk a szívinfarktus megelőzését és kezelését..." - közölte Francis Collins, az Egyesült Államok egészségügyi kutatási központjának (NIH) igazgatója, a kutatócsoport tagja.

A Massachusettsi Általános Kórház kutatója, Sekar Kathiresan vezette 200 fős nemzetközi kutatócsoport több mint százezer európai gyökerű ember géntérképét vizsgálta, hogy azonosítsa a vérkoleszterint - az alacsony sűrűségű lipoproteint, vagy "rossz" koleszterint (LDL) és a magas sűrűségű lipoproteint, a jó koleszterint (HDL) -, illetve a triglicerideket meghatározó géneket.

Ezek a vérzsírok létfontosságúak a sejtek számára, ám képesek zsírpárnákká összetömörülni, beszűkítve az ereket, és nehezítve a

vérellátást.

Az orvosok tudják, hogy bizonyos személyek magas vérzsírszintet örökölnek, mások alacsonyt. Az emberek abban is különböznek, hogy az általuk elfogyasztott táplálék milyen hatással van a koleszterinszintjükre. Sztatin alapú és más típusú gyógyszerekkel jól kontrolálható a vérzsírszint.

A génvariánsok felfedezésével több út is nyílik olyan gyógyszerek előállítására, amelyek segítenek a rossz koleszterinszint és a vele kapcsolatos betegségek enyhítésében - írták a kutatók.

A szív- és érrendszeri betegségek különösen a fejlett országokban gyakoriak, és világszerte a vezető halálokok közé tartoznak. A dohányzás, a zsíros ételek, a mozgáshiány, a túlzott alkoholfogyasztás és más életmódi szokások szintén növelik a vérzsírszintet, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# általános egészségügyi téma # diagnózis # elhízás # szív- érrendszeri betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés