Ezeket látta már?

Szédülés, szívritmuszavar, izomgörcsök: ezt teszi velünk a kánikula

Életmódorvoslás
2024. július 30. 12:04
szívbetegség, kánikula, nyár, hőség, klíma

A nyári hőség az egészséges szervezetet is megviseli. Ilyenkor jellemzően a vérnyomásingadozás, hőségriadó esetén a ritmuszavarok kockázata is megnövekedhet, de gyakoribb a szédülés, ájulás is.

Előszeretettel menekülünk klimatizált helyiségekbe nyáron. Annak, hogy milyen kevésbé ismert kockázatai vannak a hőségnek, elsősorban kiket veszélyeztet és hogyan tudunk védekezni ellene, Dr. Bartók Róza, a SYNLAB orvosa segítségével jártunk utána.

A klimatizált helyiségek és a hideg víz veszélyei

A magyar felnőtt lakosság közel 30%-a szenved magas vérnyomásban[1]. Az egészséges emberek mellett rájuk, valamint az idősekre és a várandósokra még inkább veszélyt jelent a nyári kánikula. Fáradtság, gyengeség, rossz közérzet, izomgörcsök jelentkezhetnek, a ritmuszavarok kockázatát pedig a jelentős izzadás, ionzavar is elősegítheti. Hosszan tartó állás miatt gyakori lehet a szédülés, ájulás is. A magas páratartalom légzőszervi panaszokat is okozhat, de romlik ilyenkor a levegő minősége is, mely fokozott keringési- és légzőrendszeri rizikót hordoz magában.

Előszeretettel védekezünk a hőség ellen mesterséges hűtéssel. Már számos zárt térben található például klíma, azonban a hirtelen jelentős hőmérsékletváltozás is megterheli a szervezetet. A hidegről kilépve szédülést, rossz közérzetet, légzési panaszokat észlelhetünk, de a keringési rendszert is megviseli a változás. Éppen ezért érdemes odafigyelni a légkondicionáló hőmérsékletének megfelelő beállítására, hogy az ne térjen el drasztikus mértékben a kinti hőmérséklettől.

A strandon töltött napokon pedig érdemes megfontoltnak lennünk: a felhevült testtel hideg vízbe ugrás időnként reflexszerű légzési- és keringési változásokat okozhat, valamint izomgörcsök kialakulását is előidézheti.

A szív- és érrendszer védelme nyáron

A magasabb hőmérséklet miatt szervezetünk más bánásmódot igényel a nyári hónapokban. Ahhoz, hogy kevésbé viseljen meg minket a kánikula, fontos odafigyelnünk a bő folyadékfogyasztásra, valamint az ásványi anyagok és az ionok pótlására is. Az ionok közé ez esetben a nátrium és a kálium tartoznak, melyeket értendileg egyszerű pótolni többek között sózással, valamint a kalcium és magnézium bevitelére is ügyeljünk.

A legmelegebb időszakban, azaz 11 és 15 óra között érdemes kerülni a tűző napon való tartózkodást, néhány órát javasolt klimatizált helyiségben tartózkodni. Az alvásminőség romlása okozhat kimerültséget, ingerlékenységet, teljesítménycsökkenést is, emiatt fontos fokozottan figyelni a pihenésre is.

Szív- és érrendszeri népbetegségek Magyarországon

A magyarországi keringési rendszer betegségeihez köthető halálozás világszerte vezető helyen áll. A leggyakoribb rizikófaktor szív- és érrendszeri halálozás szempontjából a magas vérnyomás, a cukorbetegség, az elhízás, a dohányzás és a magas vérzsír szintek.

A gyakori szív- és érrendszerhez köthető kórképek egy részének kialakulása optimális életmóddal megelőzhető lenne: fontos a zöldségek, rostok bevitele, az olajban sült ételek kerülése, helyette a tengeri halak fogyasztása. Érdemes elhagyni a cukrokat és finomított szénhidrátokat is. A táplálkozási tényezőkön túl a rendszeres testmozgás, és az egészséges testsúly fenntartása alapvető fontosságú. Érdemes kerülni a dohányzást, valamint fontos odafigyelni az alváshigiénés és stresszkezelő módszerek alkalmazására is. Fennálló betegség gyanúja esetén pedig fontos felismerni, diagnosztizálni a problémát. Megfelelő kezelés mellett ugyanis az állapotromlás és a szövődmények megjelenésének esélye csökkenthető, ehhez azonban részletes kivizsgálás, pontos diagnózis szükséges.

– ismerteti Dr. Bartók Róza, a SYNLAB orvosa.

Tünetek és a betegségek kivizsgálása

Szívbetegség jelenlétekor fáradékonyság, csökkent terhelhetőség, légszomj jelentkezhet, sok esetben csak terheléskor és testmozgás közben, előrehaladott esetben pedig nyugalomban is. A magas vérnyomás tünetei lehetnek a fejfájás, mellkasi fájdalom, ingerültség, orrvérzés. Sokszor azonban tünetmentesen kezdődik, így fontos a rendszeres ellenőrzés. A betegségek kezelés nélkül súlyosabb szövődményekhez vezethetnek. Magas vérnyomás esetén jelentősen megnő a szívinfarktus, a stroke és a szívelégtelenség kockázata, de hatással lehet a vesére is, a szemet érintő szövődményekhez, és a demenciához is hozzájárulhat.

A SYNLAB bővített szív-és érrendszer vizsgálata egyetlen vérvétel alapján széleskörű képet ad a szervezet és érrendszer állapotáról. Vizsgálja a „vérzsír” értékeket, valamint a lipoprotein (a)-t, mely az öröklött szív- és érrendszeri betegségek rizikóját mutatja. A Leiden-mutáció jelenlétére is fény derülhet, mely egy örökletes véralvadási zavarral jár. Ez jelentősen növeli a vérrögképződést, ezáltal a mélyvénás trombózis és vénás tromboembólia kialakulásának kockázatát. Tájékoztat az érfalakat érintő gyulladás, érelmeszesedés jelenlétéről a PLAC teszt segítségével, mely tényezők szintén emelik a vérrögök kialakulásának esélyét. A hosszan fennálló szív- és érrendszeri betegség és a kezeletlen magas vérnyomás hosszútávon károsíthatja a vesét, mely eltéréseket okozhat a vesefunkciós értékekben. Pajzsmirigyfunkciós eltérések szintén okozhatnak vérnyomásproblémát, a SYNLAB vizsgálata ezeket a paramétereket is feltérképezi.

„A SYNLAB vizsgálata 45 éves kor felett javasolt, hiszen a szív- és érrendszeri betegségek rizikója e kor felett válik kifejezetté. Azoknak a fiatalabb pacienseinknek is javasoljuk a vizsgálatot, akik valamilyen rizikófaktorral rendelkeznek, mint például dohányzás, magas vérnyomás, magas vérzsír szintek, elhízás, vagy a családjukban halmozottan előfordult szívbetegség. Az eredményekről mindenképpen érdemes szakorvossal konzultálni, mely során a fennálló panaszokat, meglévő életmódbeli és öröklődő rizikófaktorokat is figyelembe vesszük. Kardiológus szakorvos felkeresése is indokolt lehet, ahol további eszközös vizsgálatok is készülnek. Ilyenek például az EKG, a terheléses EKG, vagy a szív ultrahang” – teszi hozzá Dr. Bartók Róza.

Összegzés

  • A nyári hőség okozhat vérnyomásingadozást és ritmuszavarokat.
  • Magas vérnyomásban szenvedők, idősek és várandósok veszélyeztetettebbek.
  • Klímával és hűtéssel védekezhetünk, de drasztikus hőmérsékletváltozás kerülendő.
  • Fontos a bő folyadékfogyasztás és az ásványi anyagok pótlása.
  • Keringési rendszer betegségeihez köthető halálozás világszerte vezető helyen áll.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hamar elfárad séta közben? A szívbillentyű hibájára is utalhat



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: SynLab
# hőség # kánikula # nyár # klíma # szívbetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés