Ezeket látta már?

A hegyi kerékpározás veszélyes lehet!

Testmozgás
2010. június 09. 11:28
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Veszélyesebb a hegyi kerékpározás, mint azt sokan gondolnák! A nagy sebesség és az extrém terepviszonyok miatt egyre gyakoribbak a gerincsérüléssel járó kerékpárbalesetek, minden hatodik esetben olyan súlyosak a sérülések, hogy azok akár teljes bénuláshoz is vezethetnek - derül ki egy kanadai tanulmányból.

A Brit-kolumbiai Egyetem kutatója, Marcel Dvorak szerint ezek ellen a sérülések ellen a bukósisak és a teknőspáncélszerű védőruhák sem biztosítanak védelmet.

Számos korábbi tanulmány foglalkozott már a hegyi kerékpározásból (mountain biking) eredő sérülésekkel és a különböző sportágakban bekövetkező gerincsérülésekkel, azonban még egyetlen tudományos értekezés sem foglalkozott a kerékpározással összefüggő gerincsérülésekkel.

Dvorak és kollégái 1995 és 2007 között 102 férfi és 5 nő kerékpárbalesetét követte nyomon. Ennek alapján kiderült, hogy a sérültek átlagos életkora 33 év, két kivételtől eltérően mindegyikük szabadidős tevékenységként ült biciklire - olvasható a The American Journal of Sports Medicine című szakmai folyóiratban.

A kerékpárosok mindössze 4 százalékát alkotják a gerincsérülteknek, azonban az biciklis balesetek kétharmadánál műtéti beavatkozásra volt szükség. A sérülések 40 százaléka érintette a gerincvelőt, és ezekben az esetekben a sérülések több mint 40 százaléka teljes bénuláshoz vezetett.

A csukló- és arccsonttörések gyakoriak a kerékpárosok között, a gerincsérüléseknek viszont sokkal súlyosabbak és hosszútávú következményei vannak - magyarázta a kutató.

A gerincsérülések jelentős részében a kerékpárosok a kormányon keresztül buknak előre, vagy nagyobb magasságból esnek a földre. Mindkét esetben olyan erős ütés éri a koponyát, ami a nyakra és a gerincre is kiható sérülést okoz.

Talán meglepő, de a tudósok nem találtak összefüggést a kerékpáros sérüléseinek súlyossága és a bukósisak viselése között.

"A sisak viselése hasznos a fejsérülések elkerülésében, de egyáltalán nem segíti a nyak védelmét" - tette hozzá Dvorak.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# életmód # Testmozgás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés