Ezeket látta már?

Gyalogolni jó!

Testmozgás
2010. augusztus 17. 11:29
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A reggeli gyaloglás, iskolába vagy óvodába menet, növeli a gyermek stressztűrő-képességét a nap folyamán. Ráadásul, a szapora szívverés és a vérnyomás emelkedése segít elkerülni a szív- és érrendszeri betegségeket felnőttkorban, állítja a Buffalo Egyetem új tanulmánya.

A tudósok a Medicine & Science in Sports & Exercise című folyóirat augusztusi számában arról számoltak be, hogy azoknak a gyerekeknek, akiknél azt szimulálták, hogy gyalog mennek iskolába, kevésbé nőtt meg a vérnyomásuk, és kisebb stresszt érzékeltek egy feladatmegoldás során, mint azok, akiket autóval vittek iskolába, óvodába.

jatszoteren-d00000B84290cac53a41e

Forrás: Medipress


Stressz hatására olyan szív- és érrendszeri reakciók lépnek fel, mint szaporább szívverés, magasabb vérnyomás. Ez a gyerekeknél a későbbiekben szív- és érrendszeri problémák kialakulásához, a felnőttkorban pedig érelmeszesedéshez vezethet. "A szív- és érrendszeri betegségek kialakulása már gyermekkorban elkezdődik, ezért nagyon fontos, hogy legalább lassítsunk ezen a folyamaton" – magyarázza James Roemmich, az egyetem gyermekgyógyászati, mozgás- és táplálkozástani docense, aki két végzős hallgatójával, Maya Lambiase-vel és Heather Barry-vel készítette e tanulmányt.

"A testmozgás csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, mégpedig azzal, hogy csökkenti a stresszreakciókat. Ezért a szülőknek és pedagógusoknak minél nagyobb figyelmet kell fordítaniuk, hogy a gyerekek napközben eleget mozogjanak. Ha az óvodába, iskolába gyalog vagy biciklivel megy a gyermek, és ebéd előtt futkározik egyet, az nagyon jót tesz az egészségének. A testmozgás védelmet nyújt olyan stresszhelyzetekben, mint a feladatmegoldás, a többi gyerek előtti szereplés, vagy a társaságba való beilleszkedés."

Roemmich és csapata 10 és 14 év közötti gyerekeket vont be a kísérletbe, 20 fiút és 20 lányt. A gyerekeket reggelre hívták be a viselkedéstani laboratóriumba. A résztvevők felét kényelmes ülésbe ültették, és 10 percig olyan képeket vetítettek nekik, mintha nagy forgalomban autóval utaznának. A másik csoport futógépen, az általuk választott tempóban másfél kilométert sétált hátukon táskával, a testsúlyuk 10 százalékát cipelve. Eközben egy kertvárosi környezet képeit vetítették nekik.

Húsz perc pihenő után egy úgynevezett Stroop tesztet oldattak meg velük, ami a szelektív figyelem vizsgálatára szolgál. Például különböző színű betűkkel leírt színneveket mutattak. A feladat a látott szín megnevezése a szó jelentésének figyelmen kívül hagyásával (például a "zöld" szót kék tintával írták le.)

Azoknak a gyerekeknek a szívverése, akik gyalogoltak reggel, pulzusuk három ütéssel volt több percenként, míg azoknak, akik autóztak 11-gyel ütött többet a szívük. A passzív ingázóknak a vérnyomásuk háromszor, stresszreakciójuk pedig kétszer akkorával nőtt, mint a gyaloglóké.

A stressz általános reakció, amellyel szervezetünk reagál minden kihívásra, minden veszélyérzetet keltő ingerre. "Kísérletünk bizonyítja, hogy testmozgás befolyásolja, hogy hogyan birkózunk meg a stresszhelyzetekkel" – teszi hozzá Roemmich.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# életmód # Testmozgás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés