Ezeket látta már?

Időtakarékos edzés - azoknak, akik mindig kifogást keresnek

Testmozgás
2015. augusztus 01. 14:01
Módosítva: 2016. február 09. 11:25
exercise-stretch_0

Munka, elintézendő ügyek, család, barátok és a mindennapi teendők sora még hosszan folytatható. A zsúfolt hétköznapokba nem könnyű beiktatni a rendszeres testmozgást. Következzen most néhány tipp, amivel egyszerűen és gyorsan formába hozhatjuk magunkat, és az elért eredményeket hosszú távon meg is tudjuk tartani.

Testedzést általában a következő három céllal végezzük:

kozepkor-tesmozgas-futas-d000005DFc96e921c672f

Forrás: Medipress


Az ideális testsúly elérése és megtartása

Izomépítés

Általános egészségi állapotunk javítása.

A társadalmi elvárások elsősorban a külső megjelenésre vonatkoznak, ezért hajlamosak vagyunk elfeledkezni a rendszeres testmozgás legjótékonyabb hatásáról; a civilizációs betegségek - a szív és érrendszeri megbetegedések, 2-es típusú diabétesz és bizonyos daganat típusok - megelőzése.

Keverjük a mozgásfajtákat!

Szakértők szerint a felsorolt három cél eléréséhez elegendő 30-45 perc kardió típusú mozgást végezni például hétfőn, a következő napra pedig némi erősítő edzést beiktatni. Utóbbi 8-10 nagy intenzitással végzett sorozatból álljon a főbb izmokat megmozgató köredzés jelleggel.

Érdemes ezt a jellegű erősítést heti két alkalommal elvégezni. A edzésfajták kombinálása igazi "kettő az egyben" eredménnyel jár; a szervezet zsírtartalmának csökkenése és az izomzat fejlődése, a végeredmény így a karcsúbb, feszesebb test. Tehát a heti 4-5 alkalommal végzett testmozgás (amely a kardió mozgást is tartalmazza) teljes időigénye nem több körülbelül két óránál.

Kulcs az intenzitás

Eredményét tekintve nem is annyira a mozgás típusa, mint inkább annak intenzitása a fontos. A kardió vagy aerob edzés előnyös hatása elsődlegesen a mozgással elért pulzus és légzésszám növekedés mértékének függvénye.

A cél ebben az esetben a pulzust a maximális érték 60-70 százalékán tartani 20-30 percen át, A mozgás során fenntartandó pulzus célérték az életkorral változik, számolja ki az Önre vonatkozó tartományt kalkulátorunk http://www.egeszsegkalauz.hu/kalkulatorok/pulzus-celertek/ segítségével.

Minél intenzívebben dolgozunk (ügyelve, hogy ne lépjük át a maximális pulzus érték 85 százalékát) annál kevesebb időre van szükség ugyanazon eredmény eléréséhez. A séta, kocogás, úszás, kerékpározás megfelelő pulzus tartományban végezve mind nagyszerű zsírégető tevékenység.

Az erősítő edzéseknél is hasonló a helyzet, nem az ismétlések száma vagy az edzés gyakorisága a fontos, hanem az intenzitás, amellyel a gyakorlatokat végezzük, miközben gondosan ügyelünk azok helyes kivitelezésére. Az intenzitás természetesen mindenkinél eltérő, a nem, az életkor az aktuális edzettségi szint függvényében.

Az izomzat fejlesztéséhez legelőnyösebb gyakorlatok hasizmokra a hanyattfekvésben végzett lábemelés, a láb és a fenék izmaira a terpeszállásban végzett guggolás, a váll a karok és a mellkas edzésére pedig a jól bevált fekvőtámasz.

Az intervallum edzés

A teljes testet átmozgató edzés elvégezhető 30-45 perc alatt. A siker kulcsa a nagy izomcsoportok megdolgoztatása az erősítő edzések során valamint a megfelelő intenzitás a kardió és az erősítő edzéseknél egyaránt.

Ennek érdekében a kardió edzést 2-3 percenként szakítsuk meg és végezzünk erősítő gyakorlatokat. Például álljunk le a futással, lépcsőzéssel, ellipszis tréneren folyó munkával, és csináljunk 12-15 fekvőtámaszt. Majd pihenés nélkül folytassuk a felfüggesztett kardió tevékenységet. Iktassunk be további erősítő intervallumokat, hogy testünk minden része - váll, hát, mellkas, a karok, csípő / fenék és lábak sorra kerüljön.

Az intervallum edzés további előnyei

Az erősítő intervallumok beiktatásával megtörhető a kardió edzés egyhangúsága, de ennél is fontosabb szerepe van a relatív nagy intenzitás fenntartásában. Ezáltal több kalóriát égetünk és az edzettségi szintünk is gyorsabban nő. Javasolt legalább heti egyszeri ilyen jellegű edzés beiktatása a normál kardió jellegű testmozgás mellé.

Természetesen ügyelni kell rá, hogy a gyakorlatokat megfelelően végezzük. Ideális esetben a 12-15-ös ismétlésnél már nem tudunk többet elvégezni a helyes kivitelezés feláldozása nélkül. Ha ez már nem jelent kihívást, növeljük az ismétlésszámot vagy az ellenállást.

Forrás: health.howstuffworks.com

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# sport # Testmozgás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés