Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Már nem alszik olyan jól? Ez akár a depressziót is jelezheti

Extra ajánló
2025. március 07. 16:26
Fotó: Shutterstock

Mind az alvás, mind a táplálkozás létszükséget. Ha megváltoznak az alvási és az evési szokásaink, az számos egészségi problémára utalhat, egyebek között depresszióra is.

A depresszió igen gyakori mentális betegség, az élete során minden hatodik ember megtapasztalja legalább egyszer a tüneteit. Ennek ellenére még mindig sokan hiszik azt, hogy a depresszió egyszerű szomorúság, pedig jóval összetettebb problémáról van szó, amely hatással van az érzelmeinkre, a gondolkodásunkra, a viselkedésünkre és a hangulatunkra, és különféle fizikai tünetekkel is járhat. Mindenkinek az életében akadnak borúsabb időszakok, de ha hetek óta folyamatosan nyomott a hangulatunk, nem tudunk semminek se örülni, ingerlékenyek vagy folyamatosan feszültek vagyunk, akkor jobb, ha segítséget kérünk a barátainktól vagy a családtagjainktól, komolyabb esetben szakorvostól.

A depressziót nem mindig könnyű felismerni

A depresszió lelki tüneteire, mint a búskomorság, a motiválatlanság vagy a levertség, gyakran nem tekintünk orvosi problémaként, így sok esetben valamilyen fizikai tünet okát keresve derül fény a fennálló hangulatzavarra. Az alvási és az evési szokások megváltozása például jelezhet depressziót.

Alvászavarok és a depresszió kapcsolata

A depressziós emberek gyakran szenvednek inszomniától, vagyis elalvási nehézségektől, gyakori éjszakai ébredésektől, illetve túl korai ébredéstől, amely után már nem tudnak visszaaludni. Más esetekben hiperszomnia jelentkezik, vagyis a beteg túlzott alvásigényt tapasztalhat, mégis állandó fáradtságtól szenvedhet. Az alvás minőségének romlása súlyosbítja a depressziót: a kialvatlanság felerősíti a negatív gondolatokat, rontja a koncentrációt és a problémamegoldó képességet.

Evészavarok és a depresszió

A depresszió jelentősen befolyásolja az étvágyat is. Egyeseknél étvágytalanság, súlycsökkenés és energiahiány jelentkezik, míg mások fokozott szénhidrátéhséget tapasztalhatnak, amely túlevéshez és elhízáshoz vezethet. Ez a két szélsőség egyrészt az agyi jutalmazási rendszer és az éhségérzet szabályozásáért felelős hormonok működésének zavarával magyarázható, másrészt azzal, hogy a depresszió során az étkezéssel próbáljuk szabályozni az érzelmeinket. A nemevés bizonyos esetekben önbüntetésként működik, a túlevés pedig a fájdalmas gondolatok tompítására szolgálhat.

Mikor érdemes segítséget kérni?

A depresszió egyik legnagyobb veszélye, hogy sokan túl későn ismerik fel, vagy egyáltalán nem veszik komolyan a jeleket. Érdemes odafigyelni a tartósan fennálló hangulati mélypontokra, az állandó fáradtságra, a szélsőséges étkezési szokásokra és az alvásminőség jelentős romlására. Ha ezek a tünetek több mint két héten keresztül folyamatosan fennállnak, és a mindennapi tevékenységeinket is megnehezítik, érdemes szakember segítségét kérni. Már az is sokat segíthet, ha van az ismerősök körében vagy a családban valaki, akiben megbízunk, és akivel meg tudjuk osztani a gondolatainkat, érzéseinket.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Tavaszi depresszió # depresszió # Remotiv Extra

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés