Köhögés ellen ezeket a házi praktikákat ajánlja a szakgyógyszerész
Más gyógynövényeket használunk hurutos köhögésre és másokat száraz köhögésre.
Más-más gyógynövények vethetők be ingerköhögés, valamint a váladék- vagy köpetürítéssel járó hurutos köhögés esetén. Vagyis, más gyógynövények alkalmazandók köhögéscsillapításra, mint hurutoldásra vagy köptetésre.
Hurutos köhögés és száraz köhögés: mi a különbség?
Lényeges, hogy elkülönítsük száraz vagy hurutos köhögés kínoz. Tudni kell, hogy jelen van-e már a felszakítandó váladék a légutakban. A megkönnyebbüléssel nem járó, száraz köhögés, vagy ahogy sokan nevezik ingerköhögés esetén nincs felszakítható váladék a légutakban.
A köhögésnek ez a típusa jellemzően allergiás megbetegedéseknél, asztma esetén vagy kezdődő légúti betegségeknél jelentkezhet. Mivel az ingerköhögés a szervezet számára megterhelő, a megfelelő alvásminőség és a jobb közérzet érdekében fontos a csillapítása.
Gyógynövények, gyógymódok száraz köhögésre
Olyan gyógynövények és növényi kivonatok alkalmazhatók, amik egyfajta géles védőréteggel bevonják a nyálkahártyát, és csökkentik annak az érzékenységét, ingerlékenységét. A gyógynövények közül orvosizilizgyökér, kamilla, lándzsás útifű levele, izlandi zuzmó javasolható azoknak, akiket a száraz köhögés kínoz.
A gyógynövények komplex összetételüknél fogva – a köhögés csillapításán túl – számos egyéb előnyt is kínálnak. A kamilla például gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, de akár a betegséggel összefüggő alvási zavarok kezelésében is szerepet kaphat.
A felsorolt nyálkatartalmú gyógynövényi részekből úgy kell köhögéscsillapító teát készíteni, hogy a gyógynövényt az áztatás végén alaposan ki kell nyomkodni, így a hatóanyagok belekerülnek a teába.
Érdemes megemlíteni a méz jótékony hatását. Magában is fogyaszthatjuk egy-egy kanállal vagy teába is keverhetjük. Néhány éve született USA-beli vizsgálat arra mutat rá, hogy a méz legalább olyan hatásos lehet a száraz köhögés enyhítésében, mint a szintetikus patikaszerek. Ráadásul a méz nemcsak enyhíti a száraz köhögést, hanem abban is segít, hogy pihentetőbb legyen az alvás az ingerköhögéses időszakban.
Hurutoldók és köptetők hurutos köhögésre
Gyakori, hogy a száraz köhögés néhány nap elteltével átcsap hurutos köhögésbe. A hidegebb évszakokban számos vírus – például a náthát okozó rhinovírus – okozhat fokozott mennyiségű orr- és garatváladék képződésével járó fertőzést.
A hurutos vagy nyákürítéssel járó úgynevezett produktív köhögés megnövekedett mennyiségű és/vagy túl nagy viszkozitású váladék képződésére vezethető vissza. A bőséges mennyiségű váladék miatt a légutak beszűkülnek és a légzésfunkció romlik. Emellett a sok váladék, a kórokozók szaporodásának melegágya is. Lényeges tehát, hogy a váladék felszakítását és felköhögését elősegítő készítményeket alkalmazzunk, azaz indokolt a hurutoldók és köptetők használata.
A gyógynövények közül a borostyán, a kakukkfű, a kankalin, a hársfavirág, illetve a jellegzetes illatú eukaliptusz- vagy mentaolaj használata javasolható a légutakban lerakódott kóros mennyiségű váladék feloldására. Ezeket a gyógynövényeket használhatjuk tea, kanalas szirup, fürdőadalék vagy mellkas bedörzsölő krém formájában is.
A gyógynövényes szerek, különösen az illóolaj tartalmúak (mentol, eukaliptusz) a köptető hatásukon kívül a légutak átjárhatóságát is érezhetően javíthatják, vagyis levegőhöz juthat a hurutosan köhögő beteg. A hársfa izzasztó hatása pedig hozzájárulhat a náthás panaszok gyorsabb enyhüléséhez.
Dr. Budai Marianna PhD.
szakgyógyszerész
Olvasta már?
- Torokfájás: ilyen, amikor nem a covid, hanem reflux okozza
- Mire jó a tőzegáfonya? Így készítse el, ha felfázott
- Influenza: forró italporral gyógyul? Ezért nem a legjobb a megoldás
- Köhögés, torokfájás, fülgyulladás? Reflux is okozhatja!
- Légúti fertőzés, nátha: ezek is felerősíthetik az asztmás tüneteit
- Mire jó az orvosi tüdőfű? Így használja a megfázásos időszakban
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!