Mire jó az orvosi tüdőfű? Így vesse be megfázás ellen!
A pettyegetett, vagy orvosi tüdőfű teáját a népgyógyászat régóta használja légzőszervi betegségek esetén. Milyen hatóanyagai vannak?
Az érdeslevelűek családjába tartozó növény, másnéven pettyegetett, vagy orvosi tüdőfű tipikus erdőalji növényfajta: árnyas erdők, főként gyertyán- és bükkerdők tipikus évelő növénye.
Tüdfőfű (Pulmonaria officinalis)
Gyökérzete feketés színű, elágazó, a gyökértörzs többfejű. Tőlevelei igen jellemzőek: levélrózsában állnak, 10-15 cm hosszúak, ép szélűek, felszínükön gyakran fehér pettyezettség látszik, a levélfonák érdes. Szára már kora tavasszal megjelenik, alacsony, arasznyinál nem nő magasabbra. A virágok csövesek, előbb pirosak, később kék színűre változnak, március-májusban virágzik.
A növény leveleit szedjük, ez a drog, ez tartalmazza a hatóanyagot.
Pettyegetett tüdőfű hatóanyagai
A pettyegetett vagy orvosi tüdőfű allantoint, kevés szaponint, flavonoidokat, nyálkaanyagot, kovasavat (3%) és cseranyagokat (6-10%) tartalmaz. Az érdeslevelűekre jellemző, mérgező pirrolizidin alkaloidok nem vagy csak nyomokban találhatók meg benne!
Orvosi tüdőfű gyógyhatása
Nyugtató, enyhén vizelethajtó, gyulladáscsökkentő, szöveterősítő hatású. Hörghurut, légcsőhurut, mandulagyulladás, köhögés, rekedtség, továbbá hasmenés, vesekő, hólyagpanaszok, véres vizelés kezelésére használják.
Tisztítja a tüdőt, felszámolja a gócokat, csökkenti a tüdő irritációját, ezért tüdőgyulladás esetén segíthet a gyulladást csökkenteni. Historikus adat, hogy tbc ellen is próbálták használni korábban.
Így készítsünk gyógyteát
2 teáskanálnyi szárított drogot 2,5 l forró vízzel leöntünk, 10 percig áztatjuk, majd leszűrjük. Mézzel édesíthető. Napi adagja 3 csészényi.
(forrás: wikipedia, Rápóti-Romváry: Gyógyító növények, Castleman: Gyógynövény-enciklopédia)
Olvasta már?
- Mire jó a tőzegáfonya? Így készítse el, ha felfázott
- Mire jó a lóbalzsam? Ezt javasolja a szakgyógyszerész
- Mire jó a CBD? És főképp, mire nem? Vásárlás előtt jó ha tudja
- Mire jó a füge? Emésztésserkentő, és csökkentheti vele a koleszterint is
- Mire jó a szódabikarbóna? Így használja, hogy értelme is legyen
- Mire (nem) jó a patikai alkohol és a kékszesz?
- Mire jó a bentonit? Meg fog lepődni: így hat a szervezetére
- Mire jó a tárkony? Így hat az emésztésére, ha rendszeresen eszi
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!