Ezeket látta már?

Aszpirin figyelmeztetés: fokozódhat a vérszegénység a használat során

acetilszalicilsav, aszpirin, figyelmeztetés, vérszegénység

Ön is kis dózisú acetilszalicilsavat szed(ne)? Ezért ügyeljen a vérszegénység veszélyére!

A napi gyakorisággal alacsony dózisú acetilszalicilsavat szedő idős korú betegeknél körülbelül 20 %-kal magasabb a vérszegénység kockázata, mint a gyógyszeres kezelésben nem részesülőknél. Mindez anélkül is érvényes, hogy az illető páciens bármilyen nagyobb vérzéses eseményt (gyomor- vagy bélvérzés stb.) tapasztalna.

Annál az időskorúnál, aki kis dózisú acetilszalicilsavat szed, fokozott a vérszegénység veszélye

Az elismert Annals of Internal Medicine hasábjain jelentek meg 2023 júniusában azok az eredmények, amelyek alapján a közösségben élő időseknél a kis dózisú acetilszalicilsav (sokak által aszpirinként emlegetve) a vérszegénység (anémia) kockázatát fokozza.

Az ASPREE-vizsgálat (Aspirin in Reducing Events in the Elderly) 19114 egészséges, közösségben élő idős korúnál vette górcső alá a vér hemoglobin és ferritin koncentrációját 2011 és 2018 között. Ez utóbbi a vér vas-szintjére utal.

A vizsgálatokból kiderült, hogy míg a kis dózisú acetilszalicilsavval kezeltek körében 1000 betegévre 51 anémiás eset esett, addig a kontroll, vagyis a kis dózisú acetilszalicilsavval nem kezelt csoportban mindössze 43. Vagyis, míg a kis dózisú acetilszalicilsavval kezeltek körében 23,5 % eséllyel alakult ki vérszegénység, addig a kontroll-csoportban 20,3 % eséllyel. Összességében a kis dózisú acetilszalicilsav-kezelés 20 %-kal emelte a vérszegénység kialakulásának a kockázatát.

Az említett vizsgálatot vezető kutató, a hematológus Zoe McQuilten PhD (Monash University, Ausztrália) is megállapította, hogy:

„A kis dózisú acetilszalicilsav-kezelés növelte a vérszegénység kockázatát a vizsgálat alatt, a legnagyobb valószínűség szerint olyan vérzések révén, amelyek klinikailag nem voltak szembetűnők”.

Vérszegénység és következményei

A vérszegénység gyakori állapot az időskorúak között. Fáradékonyságban, gyors vagy rendszertelen szívdobogásban, fejfájásban, mellkasi fájdalomban, a fülben hallott dörömbölő hangban egyaránt megmutatkozhatnak a tünetei. Ráadásul, a vérszegénység hozzájárulhat az állapotromláshoz egyes, már meglévő alapbetegségeknél (pl. szívelégtelenség, kognitív zavar, depresszió).

Már 2022-ben óva intettek a rutinszerű acetilszalicilsav-alkalmazástól

Az USA megelőzéssel foglalkozó szakmai szerve, a Preventive Services Task Force 2022-ben az acetilszalicilsav adása ellen szólt azokban az esetekben, amikor olyan 60 év feletti szív- és érrendszeri betegekről volt szó, akiknél korábban még nem fordult elő szív- és érrendszeri katasztrófa.

Ugyanez a szerv a 40-59 éveseknél, akiknél a 10 éves kardiovaszkuláris rizikó legalább 10 %-osnak bizonyult, egyénenkénti mérlegelést javasolt az alacsony dózisú acetilszalicilsav alkalmazását illetően. Azaz, egyeztetni kell a kezelőorvossal arról, hogy szükséges-e a kis dózisú acetilszalicilsavas-terápia elkezdése.

Megéri kis dózisú acetilszalicilsavat szedni, vagy inkább nem?

Leszögezendő, hogy az életkor önmagában nem ok arra, hogy valaki kis dózisú acetilszalicilsavat szedjen rendszeresen, abból a célból, hogy megelőzzön nem-kívánatos szív- és érrendszeri eseményeket. Ellenben, bizonyos szív- és érrendszeri állapotok, kórképek jelenléte indokolhatja azt (akár fiatalabbaknál is), hogy az orvos rendszeres, hosszú távú, kis dózisban történő acetilszalicilsav-alkalmazást javasol.

Amennyiben valaki már jelenleg is kis dózisú acetilszalicilsavas kezelésben részesül, ajánlott bizonyos időközönként a vérképére egy pillantást vetni, hogy egy esetleges anémiára minél hamarabb fény derüljön, és a probléma minél hamarabb orvosolható legyen.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Szívinfarktus megelőzésére acetilszalicilsav? Ennyire hatásos a szakértő szerint

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#acetilszalicilsav

Forrás: medscape
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához