Ezeket látta már?

Ezért turbózzák fel koffeinnel a fájdalomcsillapítókat

Gyógyszerterápia
2024. május 31. 17:04
koffein, fájdalomcsillapító, gyógyszer, hatékonyság, kávé, ibuprofen, paracetamol

Íme a válasz, hogy miért van koffein sok fájdalomcsillapítóban.

Sokan úgy vélik, hogy a koffein valamiféle bűnös élvezet tárgya, valami függőség-szerűen fogyasztott anyag és ebből eredően egyfajta kategorikusan kerülendő rossz. Mindeközben a koffein a számos kedvező élettani hatással is rendelkező kávébab egyik legfontosabb összetevője. Sőt, azon sem kell csodálkozni, hogy a koffein számos gyógyszerben is szerepel, és igazoltan előnyös hatások köthetők hozzá, például a fájdalomcsillapítás fokozása terén.

A fájdalomcsillapító paracetamol, acetilszalicilsav vagy ibuprofén mellett alkalmazott koffein jelentősen, akár harmadával képes megemelni az említett fájdalomcsillapító hatóanyagok hatását. Vagyis, a koffein jelenléte fokozhatja a mellette található fájdalomcsillapítók hatását.

A koffein fokozza a fájdalomcsillapítók hatását

A koffein szerteágazó hatásai közé tartozik a központi idegrendszer és az agyi funkciók serkentése, a szívverések gyorsaságának a növelése, a szervek vérellátottságának javítása, a légutak tágítása, illetve a bélmozgások és vizelet-elválasztás fokozása.

Kevesebben tudják, hogy a koffein mindezek mellett úgynevezett „adjuváns analgetikum” is. Az adjuváns analgetikum egyszerűen fogalmazva azt jelenti, hogy a „fájdalomcsillapítók mellett alkalmazott kiegészítő segítség”.

Leszögezendő, hogy a koffein önmagában adva nem fájdalomcsillapító gyógyszer, vagyis hiába szedjük a koffeines tablettákat vagy hiába isszuk a kávékat láncban egymás után. Azonban, a fájdalomcsillapítók mellett adagolt koffein a fájdalomcsillapító hatóanyagok hatását jelentősen fokozza.

A lényeg a „duó”

Ha régóta ismert és alkalmazott fájdalomcsillapítók szokásos adagjai mellett pluszban körülbelül 100 mg koffeint is tartalmaz egy adott gyógyszer, akkor attól erősebb fájdalomcsillapító hatás várható,- mintha ugyanazt a fájdalomcsillapító hatóanyagot önmagában, koffein nélkül alkalmaznánk. Mindez valamennyi típusú fájdalom esetén igaz, függetlenül attól, hogy fogfájás, fejfájás, menstruációs fájdalom vagy műtéteket követő fájdalom kínoz valakit.

A koffeines fájdalomcsillapítók egyik kiemelkedő haszna az, hogy a fokozott fájdalomcsillapító hatás érdekében nem kell 30-40 %-kal emelni a bennük található hatóanyagok adagját. Ilyen módon nem fokozódik a különféle fájdalomcsillapítókhoz köthető mellékhatások kockázata sem, miközben az elérhető fájdalomcsillapító hatás – a koffeinnek köszönhetően – kifejezettebb.

Kell-e félni a fájdalomcsillapítókban található koffeintől?

Az összehasonlítás kedvéért: egyetlen fájdalomcsillapító pirulában általában annyi koffein található, mint amennyi 0,5-1 eszpresszó kávéban, 1-2 nagy adag fekete teában vagy 2 adag koffeines szénsavas üdítőitalban található. Tekintve azt, hogy a koffeines fájdalomcsillapítók használata általában 5-7 napban korlátozott – orvosi felügyelet nélkül, vény nélkül kapható szerként alkalmazva - mindez nem vezet hozzászokáshoz.

Azonban terhes nőknél, szoptató anyáknál kerülendők a koffeines patikaszerek, csakúgy, mint a szívritmuszavaros, a májcirrózisos, a pajzsmirigy-túlműködéses betegeknél vagy a szorongásos szindrómával küzdőknél.

Többféle fájdalomcsillapító hatóanyaggal kombinálható a koffein

Vizsgálatok alapján

  • a koffein akár 40 %-kal is képes megnövelni az acetilszalicilsav fájdalomcsillapító hatásosságát.
  • a paracetamol+koffein „kettős” használata az ugyanolyan dózisú paracetamol hatásával összevetve jelentősen erősebb, mintegy 37 %-kal megnövekedett fájdalomcsillapító hatáshoz vezet.
  • a 400 mg ibuprofén és 200 mg koffein egyszeri adagja hatására a betegek 80 %-a számolt be a fejfájása jelentős mértékű csökkenéséről, szemben a „csak” ibuprofénes kezelésben részesülőknél tapasztalt 67 %-os aránnyal.
  • kiaknázható a koffein hatása „trióban” is; mint az például a paracetamolt, propifenazont és koffeint egyaránt tartalmazó szereknél történik.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Így szedje a fájdalomcsillapítót, és kevesebb mellékhatással számolhat!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# fájdalomcsillapító # koffein # kávé # fejfájás # migrén # ibuprofén # paracetamol

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés