Ezeket látta már?

Gyógyszertár: kevésen múlott, hogy nem orvosság műves lett a neve

Szavazzon, melyik patikát, gyógyszertárat szereti a legjobban

Bugát Pál orvos nyelvújítónak és egy homeopata patikusnak köszönhetjük, hogy nem orvosság művesnek hívjuk ma a gyógyszertárakat, a gyógyszerészt pedig nem orvosszeresnek.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy miért is lett a gyógyszertár neve az, ami:

"Miért gyógyszertár a gyógyszertár és miért nem orvosságtár vagy orvosszertár, ha a gyógyszer régi magyar neve orvosság volt? Van ehhez köze a magyar homeopatáknak?

Sokáig berzenkedtek egyesek a fenti szavak ellen. A gyógyszerészt 1820-ban volt, aki „orvosság művesnek” nevezte. Az 1830-as évek elején sokaknak nem tetszett, hogy az orvos helyett gyógyászt, a patika helyett gyógyszertárat, a patikáros, patikás helyett pedig gyógyszerészt javasolt Bugát Pál orvos nyelvújító.

Az orvosságtár és az orvosszertár szót pl. olykor-olykor még az 1800-as évek végén is használták, csakúgy, mint az orvosszerészt, orvosságtárost. De a gyógyszerésszel úgyszintén csaknem egyidős a gyógyszertáros. A gyógyszer szó már 1828-tól terjedni kezdett. A homeopátia atyjának, Hahnemann Organon című könyvének 1830-as magyar kiadásában a gyógyszer szó mellett már megjelenik a gyógyszerész és a gyógyszertár szó is, vélhetően elsőként a könyveink között. Ugyanez a mű az orvos szinonimájaként a gyógyászt is használta. Ily módon tehát feltehetően nem véletlen, hogy 1832-ben Pregard János pesti ”homeopathiai patikája” volt az első, amely kiírta a cégérre a gyógyszertár szót. Nincs logikus magyarázat arra, hogy miért a gyógyszer, gyógyszerész, gyógyszertár hármas győzedelmeskedett, hacsak talán a koherencia miatt, amennyiben mindegyikben ott a gyógyszer szórész. Mert pl. az orvosság, patikus, orvosságtár/patika inkoherensebb. De ugyanakkor ott van a német Arznei(mittel), Apotheker/Pharmazeut, Apotheke, amivel boldogan elvannak, csakúgy, mint az angolok a medicine/drug, pharmacist/chemist/druggist, pharmacy/drugstore szavakkal.

Egyébként Budapesten az 1930-as években - 1940-es évek elején csudálatos módon ami nappal gyógyszertár volt, abból éjjel patika lett. Tudniillik a neonbetűs patika felirat rövidebb volt, így olcsóbb.

Amúgy a gyógyszer a gyógyít szóból ered. A középkorban a jó középfoka a jóg ( = jobb) is volt, így aki jobbá tett valamit (jobbított), az jógított. A j-gy alakulás nem olyan ritka (jer-gyer, jön-gyön, jalog-gyalog). Így aki jógított, az később már gyógyított. Ide vezethető vissza a javít szó is, aminek a mélyén szintén a jó szó rejlik. Így a gyógyít és a javít egy tőről fakad. Mindezért van az is, hogy családneveink között Gyógyszerészt hiába keresnénk, de az 1700-as években már éltek hazánkban Patikás, Patikárius, Batikarius, Apothecarius, Apothécario vagy Apathecario nevet viselő urak és úrasszonyok

Az orvosok helyzete máig ellentmondásosabb, mert az orvos szó győzött a gyógyász felett, ámde a szakorvosok esetében ez már nem egészen igaz: ma belgyógyászról, bőrgyógyászról, tüdőgyógyászról beszélünk, de pl. marad a szemorvos vagy a fogorvos."

Olvasson tovább! Vesekárosodást okozhat, ha így szedi ezeket a gyógyszereket

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben is!

Forrás: Koronavírus vakcináció - szakirodalmi tallózó FB-csoport
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához