Ezeket látta már?

Az Európai Bizottság betiltotta a BPA használatát az élelmiszerekkel érintkező anyagokban

Hírek
2025. február 20. 10:54
biszfenol-a, pba, élelmiszer, tiltás, európai bizottság

A döntés előzménye, hogy az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) legújabb tudományos értékelésében arra a következtetésre jutott, a BPA potenciálisan minden korcsoportban káros hatással van az immunrendszerre.

Az Európai Bizottság 2024. december 19-én elfogadta a biszfenol-A (BPA) élelmiszerekkel érintkező anyagokban való felhasználásának tilalmát. Az élelmiszeripar megfelelő felkészülése, valamint az ellátásbiztonság fenntartása érdekében bizonyos termékkategóriákban átmeneti időszak lesz érvényben az új szabályozás tényleges gyakorlása előtt.

A Bizottság 2024. december 19-én elfogadott rendelete* értelmében a BPA jelenléte nem engedélyezett olyan termékekben, amelyek élelmiszerrel vagy itallal érintkeznek. Ezek közé tartoznak többek között a fémdobozok bevonatai, az újrafelhasználható műanyag italos palackok és egyéb konyhai eszközök, de az élelmiszerek előállítása, feldolgozása, szállítása és tárolásakor használt berendezések is. A tilalom az EU-tagállamok 2024. év eleji pozitív szavazatát követően született. Fontos továbbá, hogy az nem kizárólag a BPA-ra, hanem a biszfenol származékok használatának korlátozására is kiterjed, valamint megfelelőségi nyilatkozat kiállítását is előírja a gyártók számára.

Az új előírás kapcsán átmeneti időszak lesz érvényben, hogy az ipar megfelelően alkalmazkodhasson, valamint az ellátásbiztonság se sérüljön. Többek között a többszöri használtra tervezett eszközök (például: étel vagy ital tároló edények, sütő-főző eszközök) 2026. július 20-ig kerülhetnek első alkalommal forgalomba. Az élelmiszeripari berendezésnek számító árucikkeket 2028. január 20-ig lesz lehetőségük forgalomba hozni első alkalommal a gyártóknak (például: cukrászati öntőformák, tömítések, szivattyúk). Míg például az olyan élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő egyszer használatos árucikkeket, mint a halászati tartós áruk, vagy a gyümölcsök és zöldségek tartósításának céljából készült termékek (konzervdoboz, lakkozott fedővel rendelkező befőttesüveg) 2028. január 28-ig forgalmazhatják.

A BPA-ról, a döntési folyamatról és az átmeneti időszak szabályairól további részletes információk elérhetőek az alábbi linken. Bővebb információ ezen az oldalon olvasható.

Így növelheti a cukorbetegség kockázatát a BPA - nem is gondolná mi mindenben van
Kapcsolódó cikk

Így növelheti a cukorbetegség kockázatát a BPA - nem is gondolná mi mindenben van

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Nébih
# biszfenol # élelmiszer # Európai Bizottság # bpa

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés