Ezeket látta már?

Negyven éves a debreceni gyermekrehabilitáció

Hírek
2024. október 14. 12:44
debrecen gyermekrehabilitáció 40 éves hírek

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikáján 1984-ben alakult meg a Gyermekrehabilitációs Központ. A szakterület elmúlt negyven évét tekintették át a szakemberek egy pénteki konferencián. Az eseményen megvitatták többek között a legújabb terápiás lehetőségeket és szó esett a gyógytornászok, a klinikai szakpszichológusok, a gyógypedagógia, a kórházpedagógia, valamint a robotika gyermekrehabilitációban betöltött szerepéről is.

A Debreceni Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján az 1970-es évek végén jött létre a Koraszülött Utógondozó, később ezen belül kezdődött el a gyermekrehabilitációs ellátás. 1984-ben alakult meg a gyermekklinikán a Gyermekrehabilitációs Központ Vekerdy-Nagy Zsuzsanna vezetésével, a vízi terápiás részleget pedig a gyógyfürdőben alakították ki. A 90-es évek elején a Gyermekgyógyászati Klinikáról és a gyógyfürdőből önálló épületbe költözött az Ibolya utcára a Gyermekrehabilitációs Járóbeteg Szakellátás, ahol már napköziotthonos óvodai ellátásra is lehetőség nyílt a vak és halmozottan sérült gyermekek részére. 2021-ben indult el a gyermekrehabilitációs fekvőbeteg részleg a Gyermekgyógyászati Klinikán, 2022 tavaszán pedig az Ibolya utcai Gyermekrehabilitációs Központ járóbeteg szakellátása is a gyermekklinikához került, és megalakult a Gyermekrehabilitációs, Gyermeklélektani és Pszichoszomatikus Részleg Nagy Beáta egyetemi tanár, részlegvezető szakmai koordinátor irányításával.

- A Debreceni Egyetem gyermekrehabilitációs tevékenysége negyven év alatt jelentősen fejlődött. Kiemelkedő a 2022-ben kialakított komplex ellátórendszer, mellyel eredményesebbé vált a rehabilitációra szoruló gyermekek kezelése. Fontosnak tartom, hogy a gyermekek, a hozzátartozók és az itt dolgozó szakemberek kivételes megbecsülésben és támogatásban részesüljenek. A kuratórium az egészségügyi ellátást érintő döntéseinél mindig igyekszik megteremteni és javítani a gyógyítás, a kutatás és az oktatás optimális feltételeit – emelte ki Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke a gyermekrehabilitáció negyven éves évfordulója kapcsán rendezett konferencián.

Széles Diána, Debrecen alpolgármestere köszönetét fejezte ki a gyermekrehabilitációs szakembereknek, akik a beteg gyermekek gyógyulásáért dolgoznak. Hozzátette, hogy munkájukhoz igyekeznek megteremteni a megfelelő infrastrukturális feltételeket, ebben a munkában azonban a szakemberek elhivatottsága, szakértelme, gondoskodása, ami a leginkább számít.

Bács Zoltán kancellár azt hangsúlyozta, hogy a Debreceni Egyetem egészségügyi ellátórendszerének fejlődését az intézmény és a fenntartó alapítvány közösen segíti.

Jelentős eredmények a betegellátásban

- A fejlesztésekben, a betegellátás körülményeinek javításában nagyon sok eredményt értünk el az elmúlt években is, a Klinikai Központ Magyarország egyik legjobb betegellátó intézménye. A gyermekklinika nemrégiben kapott új sürgősségi épületet, a felnőtt rehabilitáció több száz millió forintos fejlesztéssel jutott eszközökhöz, részben egyetemi, részben pályázati forrásból, és bízunk abban, hogy rövid időn belül a gyermekrehabilitációs részleg is visszaköltözhet saját épületébe – mondta a Debreceni Egyetem kancellárja.

A gyermekrehabilitáció keretében a szakorvosi ellátás és szakpszichológiai, pszichoterápiás ellátás mellett többek között gyógytorna, konduktív pedagógiai ellátás, etetésterápia, gyógypedagógiai, logopédiai, kórházpedagógiai foglalkozások, masszázs, fizio- és fizikoterápia, állatasszisztált terápia, beszédindító, iskolaelőkészítő, figyelemkoncentráció-fejlesztő foglalkozások, robot-asszisztált terápia is rendelkezésre áll.

- A gyermekklinika elmúlt négy évét nagy fejlődési ütem jellemezte, hiszen gyermeksürgősségi, traumatológiai, sebészeti fejlesztések mellett jelentős gyermekhematológiai beruházásról is beszámolhatunk. Nagy öröm számomra, hogy a rehabilitáció területén is jelentős előrelépést könyvelhetünk el. Az Ibolya utcai centrumban, illetve a klinika különböző osztályain hetente 700 gyermek ambuláns rehabilitációs kezelésére van lehetőség – fejtette ki Szabó Zoltán, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ elnöke.

Célok

Mátyus László, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar dékánja pedig arról beszélt: legfőbb céljuk, hogy a karról olyan, megfelelően képzett szakemberek kerüljenek ki, akik elhivatottan végzik munkájukat. Az orvosok mellett kiemelte a szakdolgozók tevékenységét, akik nélkül elképzelhetetlen az eredményes, hatékony betegellátás.

A gyermekrehabilitációban a legfontosabb vezérelvek az egyénre szabott, komplex ellátás és a team-munka, amelynek a szülők és családtagok is részesei. Fontos a pedagógiai és szociális intézményekkel való folyamatos együttműködés is a beteg gyermek szükségletei szerint.

- Amikor egy koraszülött 600 grammal megszületik, az életét a korszerű neonatológiai ellátásnak köszönheti, de azt követően évekig tartó komplex rehabilitációra van szükség, melynek eredményeként integrálódhat az iskolarendszerbe, de egy súlyos sérülés után is a rehabilitáció eredménye, hogy a gyermek lábra áll és visszanyeri mozgásfunkcióit. A rehabilitációs ellátás gyermekgyógyászati klinikába való integrálását azért tartottam nagyon fontosnak, hogy a rehabilitációs team szoros szakmai kapcsolatban dolgozhasson például a neonatológussal, a gyermekgyógyászati szubspecialitásokkal, legyen az akár a pulmonológia, a kardiológia vagy a neurológia. Az eredményesebb ellátás érdekében több sikeres programot is indítottunk, például a poszttraumás vagy sportrehabilitáció – fűzte hozzá Szabó Tamás, a DE Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója.

A pénteki konferencián elhangzott: a gyermekrehabilitációban dolgozó szakemberek arra törekednek a fejlesztés és a komplex rehabilitáció eszközeivel, hogy a lehető legteljesebb önállóságot és a normális életvitelt leginkább közelítő körülmények elérését biztosítsák a sérült gyermekeknek és családjaiknak.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Debreceni Egyetem
# debreceni egyetem # gyermekrehabilitáció # hírek # magyar # gyerek # gyerekgyógyítás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés