Ezeket látta már?

Forradalmi génterápiás szemészeti eljárás a Debreceni Egyetemen

Hírek
2025. február 24. 10:54
génterápia szemészet debreceni egyetem

Ez az új terápiás megközelítés nemcsak a látás megőrzésében jelenthet áttörést, hanem jelentősen javíthatja a betegek életminőségét is, csökkentve a folyamatos kezelések szükségességét.

Magyarországon elsőként a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában végezték el azt az innovatív génterápiás szemészeti műtétet, amely egy sokakat érintő retinabetegség, a nedves típusú makuladegeneráció hosszú távú kezelését szolgálja.

A nedves makuladegeneráció (nAMD), a sárgafoltsorvadás egyszerűsítve egy olyan retinabetegség, amely során kóros érnövekedés alakul ki a retina azon területén, amely az éleslátásért felelős. A nedves makuladegeneráció az idősödő korosztály betegsége és jellemzően idővel mindkét szemet érinti. Kezelés nélkül a betegek fokozatosan elveszíthetik az olvasási képességüket, az arc- és tárgyfelismerés lehetőségét, jelentősen és gyorsan romlik az életminőségük. Csaknem két évtizede a nAMD kezelésére a leghatékonyabb módszer az éreredetű növekedésifaktor-gátló terápia (anti-VEGF terápia), amely során nagyon gyakran kell különböző gyógyszereket a szem belsejébe kívülről bejuttatni.

- A hagyományos kezelések eredményei jók mindaddig, amíg szoros ellenőrzéssel, klinikai kutatásokban vizsgálták. Amint azonban lazítanak a kezelési protokollon, a valós körülmények között jellemző, hogy a kezelések elmaradnak vagy ritkábbak a szükségesnél, ezért a látásélesség hanyatlásnak indulhat. A kezelés élethosszig tart, az állandó ellenőrzések megterhelők – mondta el a hirek.unideb.hu-nak Vajas Attila, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Szemklinikájának klinikai főorvosa.

Vajas Attila hozzátette: az innovatív génterápia egy új megközelítése a betegség hosszú távú kezelésének. Idén januárban Magyarországon elsőként a Debreceni Egyetem Szemklinikáján végezték el ezt a génterápiás beavatkozást.

A kifinomult műtéti eljárás segítségével egy vírusvektort (AAV8 típusú) juttatunk be a retina bizonyos rétegei közé. A vektor külső burkának megmarad az a tulajdonsága, hogy egyes sejtekbe bejuthasson, a magával vitt genetikai térképpel együtt. A vektor hordozza a kívánt genetikai kódot, amely a célsejtekben aktiválódik. Az általa termelt fehérje pedig egy gátló molekula (anti-VEGF fehérjetöredék), mely rendkívül hasonló ahhoz, amit a hagyományos terápiák során kívülről juttatunk a szem belsejébe rendszeres kezelésekkel.

– ismertette Vajas Attila.

Az új terápia nemcsak a látás megőrzésében jelenthet áttörést, hanem jelentősen javíthatja a betegek életminőségét is, csökkentve a folyamatos kezelések szükségességét.

A génterápiát követően a szem belsejében termelt gátló molekulák szintje csaknem állandó, megszüntetve a kezelések rendszertelenségéből adódó látásromlást. Az eddigi adatok alapján a hagyományos terápiákra - az injekcióval történő külső bejuttatásra - már nincs, vagy csak nagyon ritkán van szükség. Erre egy korábbi, hasonló vizsgálat eredményei rámutatnak, hogy mindkét szemre kiterjedő alkalmazás során, a génterápiát követő kilenc hónapban a betegek hetvennyolc százaléka injekciómentes maradt, a többi esetben pedig legfeljebb egy hagyományos kezelésre volt szükség. A látásélesség mindvégig stabil volt.

– hangsúlyozta Vajas Attila.

(Ábramagyarázat: Az ábrán a vízszintes vonalak egy-egy beteget jelölnek, a színes körök pedig a különböző, hagyományos kezeléseket, amelyeket a páciensek kaptak. A függőleges vonal a génterápiás kezelés napját ábrázolja. Jól látható a hagyományos kezelések szükségének rendkívüli csökkenése).

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Szemklinikájának klinikai főorvosa kiemelte: a génterápia jelenleg klinikai vizsgálati fázisban van, így még nem része a napi orvosi gyakorlatnak, de ha az eredmények továbbra is ígéretesek maradnak, a módszer forradalmasíthatja a nedves makuladegeneráció és más súlyos szemészeti betegségek kezelését.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Debreceni Egyetem
# génterápia # Szemészet # debreceni egyetem # szemműtét # makula degeneráció

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés