Ezeket látta már?

Gyógyszer helyett mozgás? Hamarosan receptre is felírhatják!

Hírek
2025. július 07. 12:24
életmódváltás diagnosztika sport edzés diéta

A Mozgás Receptre programhoz immár 50 önkormányzat jelezte csatlakozását, így lassan 3 millió magyar lakos számára válik lehetővé, hogy háziorvosi javaslat alapján, szervezett formában, szakmailag megalapozott mozgásprogramokon vegyen részt, gyógyszer szedése helyett.

Mindeközben egyre többféle betegségre dolgoznak ki konkrét testmozgási ajánlásokat a szakemberek.

A rendszeres mozgás gyógyító hatással bír

A Magyar Életmód Orvostani Társaság (ÉMOT) tavaly indult kezdeményezése, az Aktív Magyarországért Felelős Államtitkárság égisze alatt megvalósuló Mozgás Receptre Program óriási szemléletváltást képvisel a hazai egészségmegőrzésben és gyógyításban. A már évtizedek óta jól ismert összefüggés – miszerint a rendszeres fizikai aktivitás nem csupán prevenciós, hanem gyógyító hatással is bír – végre a mindennapi orvosi gyakorlat részévé válik.

A mozgás szerepét számos nemzetközi és hazai orvosszakmai irányelv hangsúlyozza a magasvérnyomás-betegség, cukorbetegség, szívelégtelenség, COPD és más krónikus betegségek kezelésében és megelőzésében.

Most azonban, az ÉMOT szakmai célkitűzéseivel összhangban, valódi áttörés történik: az elmélet gyakorlattá válik! A mozgásterápiás javaslat, a szabadidőben végzett egészségcélú rendszeres fizikai aktivitás az életmód okozta betegségek megelőzésének és kezelésének szerves része lesz, az egészségügyi ellátórendszer és a mozgáslehetőségek között pedig új, szervezett kapcsolat jön létre. Célja az egészségben eltöltött életévek számának növelése a lakosság fizikai aktivitásának, mozgással töltött idejének fokozásán keresztül.

Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy: a mozgást, fizikai aktivitást háziorvosok ajánlják, írják fel receptre, mint megelőző és gyógyító eszközt. A receptek hasonlóképpen néznek ki, mint a hagyományos orvosi receptek, csak ezeken a háziorvos a mozgásnak, mint betegséget megelőző és gyógyító eszköznek az indokait és az ajánlott formáját rögzíti. A Mozgás Recept beváltása azonban nem a gyógyszertárban, hanem a mozgáshelyszíneken történik. A mozgáshelyszínek, sportlétesítmények, sportklubok, edzőtermek, mozgásszakemberek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a páciens igénybe tudja venni a testmozgást és így tegyen saját egészségéért. A települési önkormányzatok pedig aktívan közreműködnek a helyi szintű végrehajtásban, szervezésben.

A Mozgás Receptre programhoz eddig több mint 50 önkormányzat jelezte csatlakozási szándékát: a fővárosi kerületektől, a vidéki nagy- és kisvárosokon át a kisebb településekig. Ezen települések összlakossága közelíti az 3 millió főt.

A már résztvevő településeken több mint 300 háziorvos és ugyanennyi mozgáshelyszín biztosítja a program elérhetőségét – így a lakosság egyre szélesebb rétegei férhetnek hozzá a tudományosan megalapozott mozgásterápiás lehetőségekhez.

Prevenció és gyógyítás

A program egészségszakmai hátterét a Magyar Életmód Orvostani Társaság által létrehozott Szakértői Testület nyújtja, melynek tagjai között a négy orvosi egyetem delegált háziorvosai, országos háziorvosi vezetők, sportorvos, mozgásszakemberek és gyógyszerész is megtalálható. A Testület tagjai nemcsak a program orvosszakmai dokumentumait dolgozzák ki és lektorálják, de tanácsaikkal és személyes jelenlétükkel is támogatják a program fejlődését, valamint képviselik azt egészségpolitikai fórumokon és orvostudományi konferenciákon.

A szakmai munka is tovább folyik. Jelenleg 17 krónikus kórképben vannak specifikusan, az adott betegségben ajánlott mozgásformák kidolgozva, melyek száma az idei évben további 12-vel bővül.

„A Mozgás Receptre program valódi mérföldkő az orvosi gyakorlatban” – mondta Dr. Babai László, az ÉMOT elnöke. „Először történik meg Magyarországon, hogy a szabadidőben végzett egészségcélú rendszeres fizikai aktivitás – tudományosan megalapozott formában – az életmóddal összefüggő betegségeknél orvosi ajánlásként, receptszerűen kerül bevezetésre az orvosi megelőző-gyógyító ellátásba. Nem kampány, nem időszakos projekt: egy olyan rendszerszintű változás kezdete, amelyben a prevenció és a gyógyítás kéz a kézben haladnak a lakosság egészségének megőrzéséért. A célunk, hogy a háziorvosi rendelőkben ne csak gyógyszert, hanem mozgást is felírjanak – mert a mozgás a legolcsóbb, legbiztonságosabb és az egyik leghatékonyabb „gyógyszer”. Ez a program nemcsak szakmai vízió, hanem valóság, amelyhez ma már több száz orvos és több tucat település is csatlakozott.”

A Mozgás Receptre program tehát nem csupán a fizikai aktivitás népszerűsítéséről szól – egy új korszak kezdetét jelenti az egészségben eltöltött életévek számának növelésében. A cél világos: a mozgás kerüljön oda, ahová szakmai irányelvek szerint is alkalmazandó – az orvosi rendelőbe, a prevenciós-terápiás javaslatok közé, az egészséges életvitel középpontjába.

Elhízással küzd? Ez a módszer segíthet
Kapcsolódó cikk

Elhízással küzd? Ez a módszer segíthet

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EMOT
# mozgás # sport # gyógyszer # recept

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés