Ezeket látta már?

Fókuszban a vakcinák: középiskolások mutatták be tudományos kísérleteiket a Debreceni Egyetem oktatóinak

Hírek
2025. április 16. 10:56
influenza elleni oltás ingyenes hírek NNGYK

A Debreceni Egyetem oktatói tartottak ismeretterjesztő előadásokat középiskolásoknak többek között a gyermek- és a felnőttkori védőoltások hatékonyságáról, biztonságosságáról, illetve a daganatterápiában alkalmazott vakcinákról az immunológia világnapjához kapcsolódó rendezvényen.

A vakcinálás módjai, lehetőségei és a legújabb fejlesztések című programon a diákok saját kutatásaikat is bemutathatták.

Az immunológia napját az Európai Immunológiai Társaságok Szövetségének kezdeményezésére – 2005 óta minden évben – április 29-én tartják. A világnaphoz kapcsolódó rendezvény célja, hogy felhívja a figyelmet az immunrendszer szerepére, és közérthetően mutassa be, az immunológia hogyan járul hozzá az egészség megőrzéséhez, a betegségek megelőzéséhez és gyógyításához. A rendezvény minden évben más-más téma köré épül, idén a vakcinák kerültek a középpontba.

Azért választottuk most a vakcinálást, mert a védőoltások felfedezése olyan jelentős volt az emberi orvostudományban, ami rávilágított az immunrendszer alapjaira és dinamikájára. A vakcináció területén az elmúlt években számos jelentős fejlesztés és innováció történt, újabb és újabb lehetőségek vannak, nemcsak a fertőző betegségek elleni védekezésben, de egyéb területeken is, többek között a daganatok elleni küzdelemben. Sőt, jelenleg fejlesztés alatt állnak vakcinák egyes autoimmun és neurológiai betegségek tüneteinek csökkentésére. Ezekkel az újdonságokkal is szerettük volna megismertetni a középiskolásokat.

– hangsúlyozta Gáspár Krisztián, a DE ÁOK Bőrgyógyászati Tanszék egyetemi docense, a DAB Immunológiai Munkabizottság titkára.

A tájékoztatás mellett a szervezők azt is szerették volna elérni, hogy az előadásokkal erősítsék a fiatalok bizalmát a védőoltásokkal szemben.

Miközben a technológia fejlődése egyre bővíti a vakcinák lehetséges felhasználási területét, azt tapasztaljuk, hogy a koronavírus-járvány után jelentősen felerősödött az oltásellenesek hangja. A mai középiskolások rövidesen szülők lesznek, akik felelős döntéseket hoznak majd a gyerekük jóllétével és egészséges fejlődésével kapcsolatban. Szeretnénk segíteni nekik abban, hogy a védőoltásokkal kapcsolatos döntéseiket tudományos tényekre és ne a közösségi hálókon szélsebesen terjedő dezinformációkra vagy az algoritmusok által előnyben részesített figyelemfelkeltő, de hamis tartalmakra alapozzák.

– emelte ki Bácsi Attila egyetemi tanár, a DE ÁOK Immunológiai Intézet igazgatója, a DAB Immunológiai Munkabizottság elnöke.

A keddi rendezvényen a Debreceni Egyetem oktatói, az Immunológiai Intézet, a Gyermekgyógyászati Intézet és a Reumatológiai Tanszék szakemberei tartottak ismeretterjesztő előadásokat a középiskolásoknak és a diákok is bemutathatták tudományos kísérleteik eredményeit. A program kiemelt célja volt, hogy minél több tehetséges fiatalt vonzzanak az immunológiai kutatásokba és az egészségügyi pályára.

Az immunológia világnapja alkalmából rendezett eseményt a Debreceni Egyetem Immunológiai Intézete, a Bőrgyógyászati Tanszék, a DAB Immunológiai Munkabizottsága, a Petrányi Gyula Klinikai Immunológiai és Allergológiai Doktori Iskola, a Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság (MAKIT), a Magyar Immunológiai Társaság (MIT), illetve a MIT Ifjúsági Magyar Immunológiai Tagozat, valamint a debreceni Tóth Árpád Gimnázium és a Kossuth Gimnázium Baráti Köre szervezte.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Debreceni Egyetem
# vakcina # oltás # iskola # debreceni egyetem

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés