Ezeket látta már?

A jövő orvosai - egyénre szabja a törési rizikó meghatározását a mesterséges intelligencia

Hírek
2023. október 16. 17:19
mesterséges intelligencia, törési rizikó, patológia, kutatás

A folyamat jelenleg főleg az egyéni szakmai tapasztalaton és a lokális lehetőségeken alapul.

METASTRA kutatás: patológiás törést befolyásoló faktorok azonosítása és elemzése a törési rizikó becslésének érdekében a gerinc áttétes daganataiban szenvedők körében.

Európában a rosszindulatú daganatos betegségek évente több millió férfit és nőt érintenek. A csontmetasztázisok az esetek 30-70 százalékában kiterjednek a gerincre, csökkentve a csigolyák teherbíró képességét, és az esetek harmadában fordul elő patológiás törés, amely jelentős egészségkárosodást, illetve életminőség csökkenést okozhat. A csigolya-metasztázisokhoz kapcsolódó patológiás törési rizikó meghatározása és az adott betegnek optimális kezelés megválasztása ezért kulcsfontosságú lenne, mely folyamat jelenleg főleg az egyéni szakmai tapasztalaton és a lokális lehetőségeken alapul.

Mi a METASTRA-projekt?

A METASTRA kutató-konzorcium az Európai Unió Horizon Europe pályázati támogatását elnyerve 5 éves interdiszciplináris kutatási projektet kezdett meg, mely során mesterséges intelligencia (AI) és virtuális biomechanika eszközeit használja majd olyan diagnosztikai rendszer fejlesztéséhez, melynek segítségével a jövőben a csigolyaáttéttel rendelkező betegek törési kockázata egyénre szabottan meghatározható lesz.

A METASTRA új irányelveket javasol az áttétes betegek kategorizálására és egyénre szabott kezelésére, a módszertana várhatóan a jelenlegi 60 százalékról 20 százalékra csökkenti a bizonytalan diagnózisok arányát ebben a betegcsoportban. Ez nemcsak enyhíti a betegek szenvedését, hanem évi 2,4 milliárd eurós költségmegtakarítást is eredményezhet Európában.

A gerincsebészeti kutatások és fejlesztések területén vezető pozíciót elfoglaló Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont Szakkórháza a METASTRA konzorcium egyik vezető klinikai partnere.

A projekt során a konzorcium orvosai és kutatói olyan adatbázist építenek, mely a több-rétegű tudományos analízisek alapjait jelentik, illetve a kutatás egy későbbi fázisában az ő döntéstámogató rendszer elemeinek validitását fogják mérni. A nemzetközi konzorciumban résztvevő 15 partner között, az AOSpine világszervezet is szerepel, melyhez az OGK kutatócsoportjának vezetője, Dr. Lazáry Áron PhD, gerincsebész főorvos jelenti a közvetlen kapcsolatot. A világszervezet integrálásának fő célja a tudományos eredmények minél gyorsabb és hatékonyabb transzfere a mindennapi betegellátásba.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Budai Egészségközpont
# törés # patológia # mesterséges intelligencia # kutatás # metastra project

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés