Ezeket látta már?

Miért nem segítettek a mászók, amikor elhaladtak Suhajda Szilárd mellett?

Hírek
2023. május 26. 19:04
mounteverest, hegymászás, suhajda szilárd

Egy szakújságíró-hegymászó szerint a hegymászók önzése is szerepet játszik abban, hogy elhaladnak egy-egy bajba jutott mellett. 8 ezer méteren mindenki a saját életét menti.

Földes András, a HVG újságírója és tapasztalt hegymászó mondta el a lapnak, hogy több összetevője van annak, hogy miért nem segítenek a mászók, amikor elmennek egy bajba jutott társuk mellett. Egyrészt 8 ezer méteres magasságban még oxigénpalackkal is óriási teljesítmény az, hogy valaki épségben lejusson a hegyről. Kifejezetten megterhelő a lefelé vezető út is, így egy magatehetetlen testet cipelni óriási teljesítmény. Földes szerint 8 ezer méteren mindenki a saját életét menti:

„Az nem egy bulvárkifejezés, hogy 8 ezer méter fölött halálzóna van"

Elmondta azt is, hogy nincs kötelező mentés a hegyen, ez nem is elvárás senkitől, és ezzel a mászók tisztában vannak. De hozzátette, hogy nem csak a kiélezett helyzet miatt maradhat valaki segítség nélkül:

Az önzés is közrejátszik abban, ha nem segítenek a bajban lévőnek: mindenki azzal foglalkozik, hogy a saját csúcssikere meglegyen, hiszen ebbe rengeteg pénzt (egy Everest-expedíció több 10 millió forintba kerül) és energiát fektettek. Jellemző a mászókra, hogy nem törődnek azzal, aki az út mellett fekszik, olykor meg se nézik, hogy él-e még, inkább botorkálnak tovább.

Földes a laikusok számára egészen döbbenetes részleteket is elárult:

A legutóbbi időkig teljesen természetes volt, hogy a haldokló, szerencsétlenül járt mászók mellett elmennek a többiek (hiszen csak magukat vonszolni van energiájuk), így sokáig az Everest főbb csapásait halott hegymászók fagyott holttestei szegélyezték. Egész bizarr módon a holttesteket tájékozódási pontként is használták, a leírásokban megjelent például, hogy a „sárga bakancsos halott hegymászónál van egy szikla, ami mögé el lehet bújni, ha nagy a szél", vagy hogy „fej nélküli hegymászónál kell jobbra fordulni.

Azt viszont hozzátette, hogy ez a tendencia mostanában megváltozni látszik, és egyre több embert hoznak le a hegyről, egyre inkább jellemző, hogy a hegymászók, serpák feláldozzák a saját csúcsmászási lehetőségüket azért, hogy másnak segítsenek, még nagyobb magasságban is. Elmondta, hogy nagy eséllyel nemcsak a humánum miatt van ez így, hanem egyrészt több ember van a hegyen, másrészt a technológiai fejlődés következtében a mentőhelikopterek már 7 ezer méterre is képesek feljutni.

Olvasta már?

KÖVETKEZŐ CIKK>

Magashegyi agyödéma: ilyen tüneteket okoz



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# suhajda szilárd # mount everest # hegymászás # életmentés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés