Ezeket látta már?

A demencia tényleg az öregedés elkerülhetetlen része? Íme 5 tény, amit mindenképp tudnia kell!

Kezelés
2024. november 05. 14:44
demencia memória öregedés beszédzavar Alzheimer-kór

Demencia nem csupán az öregedés természetes velejárója, és nem csak azt jelenti, hogy elfelejtünk dolgokat.

A demencia rendkívül gyakori, Magyarországon körülbelül 200.000 demens beteg él, így jelentős hatása van a társadalomra. Bár a legtöbb demens beteg 65 évnél idősebb, valószínűleg több ezer 65 év alatti embert is érint ez a probléma.

1. A demencia nem csak a memóriavesztésről szól

A memóriaproblémák a demencia gyakori korai jelei, de nem mindenkinél jelentkezik.

A korai stádiumban lévő demencia esetén előfordulhat, hogy a beteg ugyanarra a dologra többször rákérdez, vagy elfelejt valamit, amiről nemrég beszélgettek. A demencia azonban hatással lehet a gondolkodásra, a beszédre, a dolgok érzékelésére, az érzésekre és a viselkedésre is.

A demencia gyakori tünetei a következők:

  • zavarodottság: a beteg segítségre szorul mindennapi teendőiben – például a bevásárlásban vagy a számlák befizetésében;
  • megértési problémák: gyakran nem találják a megfelelő szót, vagy nehezen követik a beszélgetést;
  • viselkedésbeli változások: például szokatlanul nyugtalanná vagy ingerlékennyé válnak.

2. A demencia nem az öregedés normális része

Mindannyian elfelejtünk néha egy nevet vagy egy arcot, különösen ahogy öregszünk. A demencia okozta változások azonban sokkal súlyosabbak. A demencia tünetei közé tartozhatnak a tervezési és döntéshozatali nehézségek, a nyelvi kifejezés és a hangulat vagy a viselkedés megváltozása.

A mentális képességekben bekövetkező változások kezdetben lehetnek kis mértékűek, de az idő előrehaladtával egyre szembetűnőbbek lesznek. Például problémát okozhatnak az olyan megszokott tevékenységek, mint a telefonálás vagy a tömegközlekedés.

Fontos tudni, hogy mi a különbség a normális öregedés és a demencia között. A demencia nem csak az idős embereket érinti, számos 65 év alatti ember szenved demenciában. Ezt nevezzük fiatalkori demenciának.

Mikor lépjen kapcsolatba a háziorvosával?

Ha aggódik a saját vagy hozzátartozója memóriája miatt, az első teendője az legyen, hogy felkeresi háziorvosát. A háziorvos kivizsgálja és valószínűleg további szakorvosi vizsgálatokra utalja be. Ijesztő lehet a gondolat, hogy esetleg demenciával küzd. Ne féljen segítséget kérni, beszéljen a tüneteiről, hiszen így kaphat válaszokat és támogatást.

3. A demenciát az agy betegségei okozzák

A demencia a tünetek egy csoportja. Különböző betegségek okozzák, amelyek károsítják az agyat, és megakadályozzák annak megfelelő működését. A demencia különböző típusai az agy különböző részeit károsítják.

A demenciát okozó betegségek típusai közé tartoznak:

  • Alzheimer-kór (a demencia leggyakoribb típusa);
  • érrendszeri demencia (a második leggyakoribb típus);
  • Lewy-testes demencia;
  • frontotemporális demencia (beleértve a Pick-kórt).

4. Demenciával is aktív életet élhet

Bár a demenciára még nincs gyógymód, támogatások és kezelések állnak rendelkezésre, hogy aktív életet élhessen. A demencia egyes típusaira léteznek gyógyszerek, amelyek enyhíthetik a tüneteket, vagy lassíthatják a betegség előrehaladását.

A demencia tüneteinek kezelésében a következő módszerek segíthetnek még:

  • kognitív stimuláció: például szórejtvények megoldása vagy közéleti témák megvitatása;
  • élettörténeti munka: az emlékek és élmények megosztása egy hozzátartozóval, érdekes módja, ha "élettörténeti könyvet" készítenek;
  • fizikai, szellemi és szociális aktivitás, ami javíthatja a memóriát, önbecsülést, és segíthet elkerülni a depressziót.

5. Hogyan lehet megelőzni?

Minél többet tudunk meg a betegségről, annál többet tehetünk annak érdekében, hogy a demenciában szenvedő emberek minél hosszabb ideig megőrizzék aktivitásukat és önálló életet élhessenek.

A hatékony gyógyszeres kezelés hiányában a tudományos és klinikai vizsgálatok középpontjába világszerte a demenciát kiváltó okok kutatása került. Az utóbbi évek tanulmányai közül kiemelkedik a sok szempontból úttörő nemzetközi FINGER (Finnish Geriatric Intervention Study to Prevent Cognitive Impairment and Disability) vizsgálat.

Ez a módszer már hatvankét országban jelen van, Magyarország is csatlakozott hozzá. Hazánkban a közelmúltban indítottak intervenciós programot az időskori szellemi és fizikai frissesség megőrzése érdekében. A programot a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont Agyi Képalkotó Központ szervezi.

Az újabb kutatási eredmények egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak az életmódnak és a környezeti hatásoknak az időskori szellemi és fizikai egészség megőrzésében. Kutatások kimutatták, hogy tudatos életmódváltással akár 40%-kal is csökkenthető az időskori idegrendszeri betegségek kialakulása. Azok az életmódprogramok bizonyultak a leginkább hatékonynak, melyek egyidejűleg támogatják a fizikai és szellemi aktivitást, valamint a társas kapcsolatok megőrzését, és segítenek az egészségesebb táplálkozási szokások kialakításában.

Naplemente-szindróma: mit tehetünk, ha agresszív a demens hozzátartozónk?
Cikkajánló

Naplemente-szindróma: mit tehetünk, ha agresszív a demens hozzátartozónk?

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# demencia # demencia tünetei # Időskor # Kutatás # memória # beszédzavar # depresszió # Alzheimer-kór

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés