Ezeket látta már?

Mégis zöld utat kapott az új Alzheimer-gyógyszer Európában

Betegségek
2025. július 28. 15:24
alzheimer-kór gyógyszer elfogad EMA

Az EMA jóváhagyásra ajánlotta az Eli Lilly gyógyszerét a betegség korai szakaszában.

Egy jelentős fordulópontot hozott az Alzheimer-kór kezelésében az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) legutóbbi döntése. Az ügynökség ugyanis jóváhagyásra ajánlotta az amerikai Eli Lilly cég Alzheimer-gyógyszerét, amelyet korábban még elutasított. A változtatás nemcsak szakmai, hanem társadalmi szempontból is nagy jelentőségű – és sok beteg számára új reményt jelent.

Miben hoz áttörést a gyógyszer?

Az Alzheimer-kór korai fázisában a donanemab nevű hatóanyagról alkalmaznák. A szer az úgynevezett amiloid plakkok ellen hat, amelyek a betegség egyik kulcsfontosságú kórélettani jellemzői. A klinikai vizsgálatok alapján a donanemab lassíthatja a kognitív hanyatlást, különösen azoknál a betegeknél, akiknél még nem alakult ki súlyos károsodás – írja a Reuters.

Az EMA először júniusban még nem támogatta a donanemab európai piacra kerülését. A korábbi elutasítás indoka az volt, hogy a klinikai adatok nem bizonyították egyértelműen a hosszú távú hatékonyságot és a biztonságosságot. Most azonban az adatok újraértékelését követően megváltoztatták álláspontjukat, és feltételes forgalomba hozatali engedély kiadását javasolták.

Mi változott?

A döntés megváltoztatását részben az indokolta, hogy a legújabb, kiterjesztett klinikai adatok meggyőzőbb képet mutattak a gyógyszer hatásosságáról. A Euronews cikke szerint az EMA szakértői testülete (CHMP) úgy értékelte, hogy a donanemab előnyei meghaladják a kockázatokat, és különösen a korai stádiumban szenvedő betegek esetében nyújthat terápiás előnyt.

Egy új korszak kapujában

A donanemab az egyik első olyan kezelési forma, amely nem csupán a tüneteket próbálja enyhíteni, hanem a betegség egyik kiváltó mechanizmusát célozza meg. Ez összhangban áll a korábban már jóváhagyott Leqembi (lekanemab) terápiás megközelítésével, amely szintén az amiloid-lerakódások elleni célzott kezelést képviseli. A két gyógyszer hatásmechanizmusa és célcsoportja hasonló, de a donanemab újabb bizonyítékokkal támasztja alá hatékonyságát a demencia előrehaladásának lassításában.

Az Euractiv szerint az EMA feltételes jóváhagyása azt jelenti, hogy a gyógyszert ugyan engedélyezik, de a gyártónak további adatokat kell szolgáltatnia a kezelés hosszú távú hatékonyságáról és biztonságosságáról. A lépés így kiegyensúlyozza a gyorsabb hozzáférés és az óvatosság szempontjait – különösen egy olyan betegség esetében, ahol az időtényező kritikus.

Mit jelent ez a betegeknek?

Az Alzheimer-kór világszerte több millió embert érint, és jelenleg csak nagyon korlátozott terápiás lehetőségek állnak rendelkezésre. A mostani döntés azért is jelentős, mert az európai betegek számára hamarosan elérhetővé válhat egy olyan új kezelési forma, amely a betegség korai szakaszában érdemben képes lehet lassítani a mentális hanyatlást. Ez különösen fontos lehet azoknak, akik időben jutnak diagnózishoz – és hajlandóak vállalni a kezeléshez kapcsolódó kockázatokat is.

Bár a donanemab nem csodaszer, és nem gyógyítja meg a betegséget, mégis egy lépéssel közelebb visz ahhoz a célhoz, hogy az Alzheimer-kór kezelhetőbbé váljon. És ez már önmagában is mérföldkő.

7 életmód tanács, melyekkel csökkentheti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát
Kapcsolódó cikk a témában

7 életmód tanács, melyekkel csökkentheti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Alzheimer-kór # demecia # gyógyszeres kezelés # gyógyszerterápia # hírek # Kezelés # EMA

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés