Ezeket látta már?

Gyógytapasz vagy krém a jobb rándulás, ízületi fájdalom ellen?

Gyógyszerterápia
2024. szeptember 10. 10:04
kinezió tapasz, rándulás, húzódás, krém

Gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatóanyagok segíthetnek a panaszokon, na de mikor, melyik a legjobb? A szakgyógyszerész elmondja

Bőrön át ható gyulladácsökkentők

Gyulladáscsökkentő hatóanyagok többféle formában bejuttathatók a szervezetbe. A legkézenfekvőbb megoldásnak a tabletták vagy a kapszulák alkalmazása tűnik. A „lenyelem, aztán mérséklődik a gyulladás” elv azonban nem veszélytelen. A nem-szteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) hatóanyagok, ilyen például a diklofenák vagy az ibuprofén alkalmazása számos mellékhatással járhat szájon át történő alkalmazás esetén. A nem-szteroid gyulladáscsökkentők gyomor- és bélrendszeri fekélyeket, vérzéseket okozhatnak, hogy a legismertebb mellékhatásokat említsük csak.

Ezek a mellékhatások nagyrészt kiküszöbölhetők, ha nem szájon át, hanem bőrön keresztül jut a gyulladáscsökkentő hatóanyag a szervezetbe. Noha a bőrön keresztüli hatóanyag-bejuttatás elsőre furcsa ötletnek tűnik, klinikai vizsgálatok sora bizonyítja, hogy a gyulladáscsökkentő hatóanyagok eredményesen célba érnek a bőrön át is, ha különféle mozgásszervi problémákkal kapcsolatos gyulladáscsökkentésről van szó. A diklofenák, az ibuprofén, a ketoprofén vagy a naproxen a bőrön keresztül is bejuttatható a szervezetbe.

Miért inkább tapasz, mint gél vagy krém?

A bőrön keresztül alkalmazhatók gyulladáscsökkentő krémek, kenőcsök, gélek és tapaszok is. Jogosan vetődik fel a kérdés, hogy miben nyújtanak többet a tapaszok a kenhető gyógyszerformáknál? A tapaszok lényege a tartós rögzülésben rejlik. A gyulladáscsökkentő tapaszok számos esetben akár 12 órán keresztül is a bőrhöz rögzülnek, ami idő alatt folyamatosan, egyenletes ütemben szabadul fel belőlük a gyulladáscsökkentő hatóanyag, és az egyenletesen jut be a bőrön keresztül a kezelendő testrészekbe, szövetekbe. Kenőcsöknél, krémeknél ennek az időnek a töredéke áll csak rendelkezésre arra, hogy a gyulladáscsökkentő hatóanyag átjuthasson a bőrön.

Ezzel összhangban: az ízületi kopással küzdő, rendszeresen térd- vagy csípőtáji fájdalomra, mozgási nehézségekre panaszkodó betegeknél a diklofenákos tapaszok hatása igen kedvezőnek bizonyul, és az felülmúlja számos gyulladáscsökkentő gél, krém vagy kenőcs hatását [1].

Praktikus tudnivalók a gyulladáscsökkentő tapaszokról

A tapaszok használata – noha egyszerűnek tűnik – bonyolultabb annál, hogy “felragasztom és hat”. A következőkre figyeljünk a használatuk során!

1. A tapaszokat száraz, nem olajos, nem zsíros, tiszta bőrfelületre szabad csak ragasztani! A vizes felületen nehezen tapad a tapasz. Tisztálkodást követően tehát csak száraz bőrre ragasztható fel. Elfelejtendő az is, hogy a tapasz alá kenünk egy kis fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő kenőcsöt vagy gélt! Ez egyrészt nehezíti a tapadást, másrészt a krém vagy gél összetevői megakadályozhatják azt, hogy a tapasz hatóanyaga felszabaduljon, a bőrön át a hatás helyére eljusson, és ott gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatását kifejthesse.

2. Adott időközönként a tapaszokat cserélni kell! Minden tapasz esetén feltüntetik a betegtájékoztatóban, hogy hány óránként szükséges azokat cserélni. Ezt az időtartamot úgy határozták meg, hogy a terápiás hatás maximalizálható, miközben a hatóanyagos tapaszok pazarlása minimalizálható legyen.

Olvasson tovább! Hogyan lehet megkülönböztetni a derékfájást a lumbágótól?

3. Nem minden tapaszt szabad felezni vagy negyedelni! A betegek a mellékhatásoktól való félelem, a spórolás vagy egyéb okok miatt előszeretettel vágják darabokra a tapaszokat, és alkalmazzák a tapaszok „tört részeit”. Ez azonban nem minden esetben kivitelezhető. Vannak olyan gyógyszeres gyulladáscsökkentő tapaszok, amik szétvághatók, és vannak olyanok is, amik szeletelése a tapasz hatástalanná válásához vezet.

Ez utóbbi esetben ugyanis úgy lehet elképzelni a tapasz belsejét, mintha abban egy áteresztő falú zsákocska lenne, amin belül található a hatóanyag. Ha ezt a zsákot szétvágjuk, a hatóanyag kifolyik belőle a széleken, anélkül, hogy az folyamatosan, lassan adagolva biztosítana gyulladáscsökkentő hatást a kiszivárgás révén. Összefoglalva a lényeget: a tapaszokat csak abban az esetben szabad darabolni, ha a betegtájékoztatóban szerepel erre vonatkozó iránymutatás!

Dr. Budai Marianna PhD., szakgyógyszerész

Olvasta már?

Ezzel a vizsgálattal kiderítheti, miért kattog állandóan a térde
CIKKAJÁNLÓ

Ezzel a vizsgálattal kiderítheti, miért kattog állandóan a térde



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Forrás

[1] Zeng C. et al. Relative efficacy and safety of topical non-streoidal anti-inflammatory drugs for osteoarthritis: a systematic review and network meta-analysis of randomized controlled trials and observational studies. Br. J. Sports Med. doi:10.1136/bjsports-2017-098043; 2018.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# gyulladáscsökkentő tapasz # gyulladás # ízületi kopás # ízületi gyulladás # ficam # húzódás # gyulladáscsökkentő # fájdalom

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés