Ezeket látta már?

Mi az a NAC ? Vitamin, csodaszer vagy átverés? A szakgyógyszerész elmondja

Gyógyszerterápia
2023. augusztus 15. 17:34
NAC, vitamin, N-acetil-cisztein, antioxidáns, gyógyszerész, szakgyógyszerész

A NAC lenne új „slágervitamin”? Interneten rendelhető, és a szomszéd is ezt ajánlja. De mit is veszünk és eszünk akkor, ha „NAC-vitaminnal” próbáljuk megelőzni a megbetegedéseket, vagy kezelni a már meglévő panaszokat?

A NAC nem vitamin

A NAC az N-acetil-cisztein rövidítése. Ha utánanézünk a szakirodalomban, kiderül, hogy nem is egy vitaminról van szó. Sőt, talán kiábrándító, de még csak nem is egy új hatóanyag a NAC.

A NAC jelenleg is használt a gyógyszeres terápiában, és Ön is megvásárolhatja a patikában, vény nélkül. Igaz, nem csodaszerként vagy vitaminként, hanem hurutos köhögés esetén alkalmazott nyákoldóként és köptetőszerként.

A NAC-ot felnőtteknél és gyermekeknél is használják, felnőtteknél napi 400-600 mg dózisokban. Emellett, a NAC infúziós formában is alkalmazható, szigorúan kórházi körülmények között. Ez utóbbira akkor kerül sor, ha paracetamol-túladagolás vagy gombamérgezés (pl. gyilkos galóca okozta mérgezés) esetén „ellenanyagra” van szükség. A NAC ugyanis a paracetamol- vagy gombatoxin okozta mérgezések esetén használt antidotum (=ellenanyaga).

Tény, hogy a NAC antioxidáns hatású

Ami miatt az utóbbi időben a NAC különös népszerűségre tett szert a laikusok körében, az arra vezethető vissza, hogy a NAC erős direkt és indirekt antioxidáns hatással rendelkezik.

Mindez igazolt tény.

Az antioxidáns hatás pedig a szervezet működésének valamennyi szintjén kedvező lehet. Többen úgy vélik, hogy a NAC – mint antioxidáns - fogyasztásával kivédhetők a szabad gyökök okozta káros hatások, köztük a gyulladásos folyamatok vagy a daganatok kialakulásához vezető mutációk. Ez utóbbi megállapítást azonban már nem támasztják alá klinikai vizsgálatok.

NAC – több, mint köptető

A nyákoldó hatáson túlmutatóan a NAC erős antioxidáns hatással rendelkezik, amit egyrészt közvetlenül, másrészt egy közvetítő vegyület, a glutation révén fejt ki. Ez utóbbi úgy történik, hogy a szervezetbe jutott NAC a májban ciszteinné, egy aminosavvá alakul át, ami aztán összekapcsolódik egy glutaminsavval és egy glicinnel. A három aminosavból ilyen módon keletkezett vegyület nem más, mint a glutation.

Mi a glutation szervezetbeni szerepe?

A glutation a szervezet egyik legerélyesebb és legfontosabb antioxidánsa, ami védi a sejteket az oxidatív stressz hatásától. Oxidatív stressz felléphet gyulladásos folyamatok, ártalmas környezeti behatások (pl. napfény ultraibolya sugárzása stb.), vírusos vagy bakteriális fertőzések következtében is. Vagyis a NAC a glutationon keresztül hozzájárulhat a gyulladások, ártalmas környezeti behatások vagy fertőzések okozta oxidatív stressz kivédéséhez, mérsékléséhez.

Ha nem használ, árthat a NAC?

Ne felejtsük el, hogy a NAC tulajdonképpen egy gyógyszer, ami csak az előny/kockázat gondos mérlegelésével adható.

  • NAC csak annak adható, aki az esetlegesen nagy mennyiségben keletkező légúti váladék felköhögésére képes. Ha valaki olyan állapotban van, hogy nincs ereje felköhögni a nagy mennyiségű légúti nyákot, akkor a NAC adása akár fulladást is előidézhet nála.
  • Tudni kell, hogy asztmás betegeknél a NAC adása bronchusgörcsöt okozhat, asztmás rohamot provokálhat.
  • A NAC mellékhatásként hányingert, hányást, hasmenést válthat ki. A hányás gyomorfekélyes vagy nyelőcsővérzésre hajlamos betegeknél súlyos vérzést okozhat.
  • NAC adásakor nagyon ritkán súlyos bőrreakciók is előfordulhatnak.
  • Fokozott óvatosság szükséges hisztamin-intoleranciában szenvedő betegeknél is. Náluk a NAC befolyásolja a hisztamin-metabolizmusát és ez a hisztamin-intolerancia tüneteit okozhatja (pl. fejfájás, orrfolyás, viszketés).

Olvasson tovább! Tesztelje tudását a vitaminokról!

Útravaló NAC-ra vágyóknak

Számos hírforrásból úgy tűnik, hogy a NAC a legkülönfélébb ágensek okozta károsodásoktól megvédheti a szervezetet. Tudva azonban, hogy milyen hatóanyagról van szó, fény derül arra is, hogy mellékhatásokkal is számolni kell, és vannak olyan betegcsoportok, akiknél a NAC adása megfontolandó, kerülendő.

Legyen tehát bármennyire is kecsegtető egy NAC-reklám, nem árt kikérni a kezelőorvos vagy a gyógyszerész véleményét arról, hogy érdemes-e rendszeresen NAC-ot szedni, és ha igen, akkor milyen forrásból javasolt azt beszerezni.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Igaz vagy sem, hogy annál jobb, minél több D-vitamint szedünk?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MNT
# NAC # vitamin # antioxidáns # köptető # N-acetil-cisztein # gyógyszerész # szakgyógszerész

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés