Ezeket látta már?

Új ajánlás - ekkor érdemes a vérnyomáscsökkentőt beszednie

Gyógyszerterápia
2024. szeptember 02. 20:34
vérnyomáscsökkentő mikor szed este

Számtalan ember szed a vérnyomáscsökkentőt, melyről gyakran hallani, hogy azt inkább este, lefekvés előtt érdemes bevenni. A szakértők azonban már a következőt tanácsolják.

Az Európai Kardiológiai Társaság 2024-es kongresszusán a kutatók megosztották, hogy mely időpontot ajánlják arra, hogy az emberek bevegyék a vérnyomáscsökkentő gyógyszereiket.

Miért veszélyes a magas vérnyomás?

A tartósan 140/90 Hgmm felett lévő vérnyomás jelentősen megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek, köztük a szívinfarktus és a stroke fellépésének kockázatát, de fokozódik ekkor a vesebetegségek és a szemkárosodás esélye is. A hipertónia az életkor előrehaladtával egyre gyakoribb, ám szerencsére megfelelő kezeléssel (gyógyszerek, életmód) könnyen kordában tartható.

Nem jobb, ha este veszi be a gyógyszerét

Korábban elterjedt volt az a nézet, hogy a vérnyomás csökkentésére való készítményeket az esti órákban javasolt bevenni. Egyes szakértők szerint ugyanis az éjszakai vérnyomás jobban előrejelzi a szívbetegségek kimenetelét, mint a nappal mért értékek.

A kutatók azonban most elmondták, hogy meggyőző bizonyítékot találtak arra, hogy a gyógyszer esti bevétele semmivel sem jobb, mint reggeli.

A kongresszuson bemutatott eredmények öt vizsgálat adatain alapultak, amelyekben közel 47 000 beteg vett részt.

Ricky Turgeon professzor, a kanadai British Columbia Egyetem munkatársa, a tanulmány szerzője azt mondta, hogy a korábbi vizsgálatok -amelyek ezen gyógyszerek éjszakai hatását vizsgálták- , vegyes eredményeket mutattak.

A csapata ezért öt vizsgálat adatait elemezte, melyben összehasonlították az összes vérnyomáscsökkentő gyógyszer éjszakai és reggeli alkalmazását. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a készítmények bevételének időpontja nem befolyásolja az vérnyomást és nem volt hatással a másodlagos eseményekre sem (beleértve a zöldhályogot, valamint a gondolkodással és a memóriával kapcsolatos eseményeket).

-Ezek az eredmények megerősítik azt a kulcsfontosságú üzenetet, hogy a betegeknek olyan időpontban kell bevenniük a vérnyomáscsökkentő tablettákat, amikor a legvalószínűbb, hogy emlékeznek rá – mondta Bryan Williams professzor, a British Heart Foundation tudományos és orvosi igazgatója, aki nem vett részt a kutatásban. - Nem számít a konkrét időpont, lehet az reggel, lehet az este, csakis az számít, hogy minden nap bevegye a gyógyszert a beteg.

Gyógyszer és életmódterápia a magas vérnyomás ellen

Magas vérnyomás esetén az orvos olyan gyógyszereket javasol, melyek különböző útvonalakon keresztül csökkentik a vérnyomást: ilyenek például ACE-gátlók, a béta-blokkolók, diuretikumok, kalciumcsatorna-blokkolók és az angiotenzin II receptor blokkolók.

Emellett fontos a betegnek odafigyelnie az életmódjára is. Az egészséges, szívbarát étrend követése (pl. DASH-diéta), a sóbevitel csökkentése, a rendszeres testmozgás, az egészséges testsúly fenntartása, a dohányzás abbahagyása, az alkoholfogyasztás mérséklése és a megfelelő stresszkezelés a gyógyszeres terápia mellett szintén sokat segíthet a vérnyomás optimális szinten tartásában.

Összegezve

  • Az Európai Kardiológiai Társaság kongresszusán új tanácsokat adtak a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek bevételének időpontjáról.
  • Kutatások szerint az esti és reggeli bevétel között nincs különbség a hatékonyság szempontjából.
  • A vérnyomáscsökkentő gyógyszerek rendszeres bevitele fontosabb, mint az időpontja.
  • Az egészséges életmód (étrend, testmozgás, stresszkezelés) szintén fontos szerepet játszik a megfelelő vérnyomás fenntartásában.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Vérnyomáscsökkentő gyógyszert szed? Így hat a szervezetére



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# vérnyomáscsökkentő # magas vérnyomás # hipertonia # gyógyszer # Szív- és érrendszeri betegségek # vérnyomás # magas vérnyomás kezelése

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés