Ezeket látta már?

Hogyan előzzük meg a hőgutát kutyáknál?

Kisállatok egészsége
2025. július 28. 11:00
hőguta, kutya, nyár

Mit csináljunk, ha kezdődő hőgutával van dolgunk, és miképpen tehetjük elviselhetőbbé az állat számára a kánikulát?

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a hőguta pillanatok alatt beállhat és végzetes tud lenni. Illetve minden évben van egy-két olyan eset, amikor valaki az ebet bent hagyja az autójában, amíg ügyes-bajos dolgait intézi, majd végül a rendőrségnek kell az állatot kiszabadítania.

Mik a hőguta jelei kutyáknál?

Azt kellene tudatosítani minden kutyatartóban, hogy jó időben milyen a kedvence, amikor liheg; annak van egy ritmusa, és ez minden kutyánál más és más. Nézhetjük azt is, hogy mennyire nyújtja ki a nyelvét, én a sajátomnak gyakorlatilag centire le tudnám ezt mérni. Ha ennél jobban lóg ki a nyári nagy melegben, akkor már érdemes figyelni a kutyát, mert könnyen baj lehet.

– mondja Szalontai Gréta kutyakiképző, a Dogmopolite munkatársa.

Képzeljünk el, amikor három barát nyáron elmegy a kutyafuttatóba, de mondjuk csak egyiküknek jut eszébe, hogy vigyen magával vizet. Ezt megosztja a többiekkel, vagyis az állatok nem fogyasztanak kellő mennyiségű folyadékot, de közben játszanak, szaladgálnak, visszahozzák a labdát. Végül arra leszünk figyelmesek, hogy az egyikük, vagy akár többen is elterülnek a porban.

Szalontai Gréta szerint egy ilyen helyzetben szinte pillanatok alatt kialakulhat a baj, ezért fontos, hogy legyünk résen, tehát egyfelől ne felejtsünk el kellő mennyiségű vizet vinni magunkkal, és idejében állítsuk le a rohangálást, szedjük össze őket. A hosszú szőrű, rövid orrú fajtákra hatványozottan figyelni kell, illetve egyesek, például a mudik, belga juhászok képesek enyhe időben is addig pörgetni magukat, amíg el nem ájulnak. Ezért is fontos, hogy ismerjük saját kedvencünket, figyeljünk a fentebb említett külső jelekre, így például arra is, hogy milyen sűrűségű a nyáladzása – ha a megszokottnál hangsúlyosabb, akkor az bajt jelezhet.

Langyos vizet használjunk!

Ha a kutyánál kezdődő hőguta alakult ki, akkor nyugtalanná válik, helyet keres magának, ebből is már gyaníthatunk valamit. Fontos, hogy amennyiben észrevesszük a tüneteket, ne hideg vízzel, hanem langyossal kezdjük el hűteni. És ne a fején, hanem a lágy részeket, a lábát, fülét, hasát, hónalját keressük, ahol kevesebb a szőr. Ha jól leöntjük a fejét jéghideg vízzel, az agyi ödémát okozhat, de ez a test többi részén is kialakulhat. Figyeljük, hogy tényleg eléri-e a bőrét, mert ha nem ázik át a szőre, hiába locsolgatjuk vízzel, és ha jobb állapotba került a kutya, akkor lehet egyre hűvösebb vizet használni. Amennyiben iszik, az jó, de ebben az állapotában már diszfunkcionális lehet az agyműködése, és nem biztos, hogy képes erre.

Szalontai Gréta szerint krízishelyzetben „mindent egyszerre” csináljunk, vagyis kezdjük el a hűtést, és az állatorvos felkeresését, de előbbi fontosabb, mint az utóbbi, mert mire beérünk, már késő lehet. Magyarán vigyük hűvös helyre, árnyékba vagy klimatizált épületbe. A forró kocsi nem a legjobb ötlet, mert mire lehűl, értékes perceket veszíthetünk. Vizes törölközővel se terítsük le a kutyát, mert akkor nem tud párologtatni, amivel többet ártunk, mint használunk.

Hűtőmellény, fagyasztott gyümölcs

Manapság könnyen előfordul, hogy 35-40 Celsius-fokos hőmérséklet is kialakulhat, ezért napkeltekor érdemes először levinni az ebet sétálni. Esténként lehetőleg várjuk meg, amíg legalább beáll a szürkület.

Sok kutya nem viseli jól a bezártságot, az ő lefárasztásukra jók lehetnek a jutalomfalat alapú intelligencia játékok, ezeknek nézzünk utána az interneten. Illetve tudunk a kényelmükön javítani, ha például a májkrémet, gyümölcsöket, édesburgonyát darabosan lefagyasztjuk, hogy azt kelljen megtalálnia, megszereznie, nyalogatnia, ami a meleg elviselhetőségét is segíti.

Hűtőmatrac, -kendő, -nyakörv is ideális segédeszköz, ezekben nyomásra hűlő anyag található. Mellényt is adhatunk rá, de ezt nem tudja a nap 24 órájában hordani, ugyanis könnyen bepállhat alatta. A műanyag ágyra rádobhatunk egy vizes törcsit, de ezt is cserélgetni kell, mert az állandó vizesség miatt a bőre szintén bepállhat, begombásodhat. Mindenesetre vannak praktikák arra, hogy kellemesebbé tegyük számukra a nyári időszakot.

Ne hagyja az autóban!

Szeretnénk hangsúlyozni, hogy ebben az időben különösen nagy felelőtlenséget követ az el, aki a kutyáját bent hagyja az autóban akár csak pár percre is. Ezért kérünk mindenkit, aki valahova menni tervez, nagyon gondolja át, hogy ezzel jót tesz-e az ebnek. Például a belváros, ahol mindenhol térkő van lefektetve, nincs fa, árnyék, nem a legideálisabb a számukra. Ilyenkor inkább hagyjuk otthon, vagy kérjünk meg egy barátot, hogy vigyázzon rá.

Amennyiben mindenáron el kell vinnem magammal, akkor gondoljam végig, hogy az út alatt, illetve amíg a helyszínen tartózkodunk, a kutyának is megfelelő legyen. Ha kint áll a kocsim, akkor indulás előtt kapcsoljam be a klímát, várjam meg, amíg tényleg lehűl az autó. A hűtőmatracot bedobhatjuk a hátsó ülésre, a mellényt is ráadhatjuk, illetve árnyékolókat is felszerelhetünk. És vigyünk kellő mennyiségű vizet!

Összegzés

  • A hőguta veszélyes, ezért figyeljünk a kutya viselkedésének jeleire és ritmusára.
  • Kánikulában vigyünk magunkkal kellő mennyiségű vizet a kutyák számára, és korlátozzuk a fizikai aktivitást.
  • Hőguta esetén langyos vízzel hűtsük a kutyát, a szőrmentesebb testrészekre fókuszálva.
  • Kerüljük a kutya autóban hagyását forró időben; inkább hűvös, árnyékos helyet biztosítsunk.
  • Hűtőmatrac, intelligencia játékok és fagyasztott jutalomfalatok segíthetnek átvészelni a nagy meleget.
Szívférgesség kutyáknál: amikor a köhögés már nem ártatlan tünet – ezekre a jelekre figyeljen még
Kapcsolódó cikk

Szívférgesség kutyáknál: amikor a köhögés már nem ártatlan tünet – ezekre a jelekre figyeljen még

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Dogmopolite
# hőguta # kutya # nyár # lihegés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés