Ezeket látta már?

Lehet, hogy az összes biológia tankönyv hibás - egy friss kutatás meglepő eredményeket tárt fel

Orvostudományi kutatások
2024. december 03. 18:04
biológia tankönyv hibás ábrázolás axon idegsejt

Lehetséges, hogy az összes tankönyv hibás.

Egy új tanulmány kutatói szerint a biológia tankönyvek jelentős módosításra szorulnak. A neuronok axonjait - amelyek a más agysejtekkel való kommunikációt lehetővé tevő, kinyúló struktúrák-, sok esetben kolbászszerű, hengeres formában jelenítik meg, ám a legújabb képalkotási technikák szerint ettől lényegesen eltérő felépítéssel rendelkeznek.

A Kaliforniai Egyetem és a Johns Hopkins Egyetem Orvostudományi Karának idegtudósai a legmodernebb képalkotó módszerek segítségével vizsgálták meg az egér agysejtjeinek nanoszkopikus szerkezetét.

Az axonok nem szokványos hengeres formát mutattak, hanem jellegzetes szerkezetük volt, ahol a szélesebb, gömbölyded szegmensek („gyöngyök”) váltakoztak keskenyebb, fonalszerű kapcsolatokkal (mint egy nyaklánc „zsinórja”).

- A hagyományos elektronmikroszkópiával történő nanoszintű struktúrák megfigyeléséhez általában rögzítjük és dehidratáljuk a szöveteket, ám a fagyasztás megőrzi azok eredeti alakját. Ez olyan, mintha a szőlőszemeket fagyasztanánk le, ahelyett, hogy mazsolává szárítanánk őket.

- Ezek az eredmények megkérdőjelezik az axonok szerkezetéről évszázadok óta fennálló ismereteinket – nyilatkozta Shigeki Watanabe, a Johns Hopkins Egyetem Orvosi Karának sejtbiológiai és idegtudományi docense, a tanulmány szerzője.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy felfedezéseik segíthetnek jobban megérteni, hogyan továbbítják az axonok az információt.

- Az axonok felépítésének ismerete kulcsfontosságú az agysejtek jelátvitelének megértéséhez. Ezek a struktúrák azok a kábelek, amelyek összekötik az agyszövetünket, lehetővé téve ezzel a tanulást, a memóriát és más fontos funkciókat – tette hozzá Watanabe.

A szélesebb tér az axonokban lehetővé teszi, hogy az ionok, mint kémiai részecskék, gyorsabban áthaladjanak, ezzel elkerülve a dugókat.

Nem volt meglepő a felfedezés

A megállapítások nem teljesen meglepőek. Korábbi kutatások során a tudósok ugyanis már észleltek úgynevezett „axongyöngyöket” a haldokló agysejtekben és neurodegeneratív betegségekben szenvedők agyában.

Ezzel szemben a jelenlegi tanulmány azt állítja, hogy a gyöngyös struktúra valójában az axonok normál állapota, legalábbis azokra vonatkozóan, amelyeket nem borít a szigetelő mielinréteg.

Vitatják az eredményeket

A kutatási eredmények más szakértők érdeklődését is felkeltették, bár nem mindenki van meggyőződve a felfedezések helyességéről. Az egyik vitatott pont az, hogy az új képalkotási technika is torzíthatja az eredményeket. Ugyanis bár a fagyasztás egy rendkívül gyors eljárás, a minta manipulálása során előfordulhat, hogy valami olyan történik, ami a gyöngyszemek megjelenését okozza.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: IFLScience
# Kutatás # axon # agysejt # agy # agykutatás # neuron

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés