Ezeket látta már?

Megvan, mikortól kezd el gyorsabban öregedni az agy

Orvostudományi kutatások
2025. április 04. 13:54
orvostudományi kutatások mikor agy öregedés

Meglehet, ha beavatkozunk ebben az időszakban, az segíthet helyrehozni az életkorral összefüggő károkat, mielőtt azok visszafordíthatatlanná válnának.

Az öregedés folyamata fokozatosan zajlik: nem úgy történik, hogy az ember egyszer csak friss, üde, fiatalos arccal fekszik le, majd másnap úgy ébred, hogy a bőre megereszkedett és ráncos. Az agy öregedése azonban egy érdekes fordulópontot mutat, amelyet egy nemrégiben végzett kutatás világított meg. A tudósok rájöttek ugyanis arra, hogy van egy életkor, amikor az rohamosabban kezd el öregedni.

A PNAS folyóiratban publikált tanulmányban a kutatás szerzői azt állítják, hogy körülbelül 44 éves kor körül következik be az agy öregedésének felgyorsulása, amelyet a neuronhálózatok fokozatos leépülése jellemez. Ez a folyamat egészen 67 éves korig tart, amikor az öregedés mértéke egy újabb szintre lép. A kutatás szerint 90 éves korra az agy állapota stabilizálódik - bár az öregedés továbbra is jelen van - írja az IFLScience.

A kutatás során több mint 19 000 ember agyát elemezték funkcionális mágneses rezonancia képalkotási (fMRI) vizsgálattal. Ez a technológia lehetővé teszi az agyi aktivitás vizualizálását, segítve a kutatókat az agy különböző részeinek állapotának nyomon követésében.

A kutatók emellett a molekuláris szintű folyamatokat is tanulmányozták, hogy megértsék, mi zajlik az agyban a gyors öregedés során - ehhez különböző biomarkereket és gének aktivitását figyeltek meg.

Nagyító alatt a neuronális inzulinrezisztencia

A kutatás megállapította, hogy a neuronális inzulinrezisztencia kulcsszerepet játszik az agy felgyorsult öregedésében.

- Kutatásaink során azonosítottunk egy kritikus időszakot a középkorúak életében, amikor az agy energiaszintjei csökkenni kezdenek, még mielőtt visszafordíthatatlan károk keletkeznének – fogalmazott Lilianne R. Mujica-Parod, a kutatás vezető szerzője.

A kutatók által azonosított fő tényező új lehetőségeket is nyitott. Elemzésük során találtak egy olyan fehérjét, amely védelmet nyújthat a felgyorsult öregedés ellen, és fontos szerepet játszik a ketonok agyba történő szállításában. Az agy ugyanis általában glükózt használ üzemanyagként, de képes ketonokat is hasznosítani, amelyek a zsírok lebontása során keletkeznek - és ezt inzulin nélkül végzi.

Mujica-Parod szerint a középkorú emberek neuronai anyagcsere-terhelést tapasztalnak az elégtelen energiaellátás következtében. Küzdenek ugyan, de még életképesek maradnak.

- Ezért, ha ebben a kritikus időszakban alternatív energiaforrást biztosítunk számukra, az segíthet helyreállítani a funkcióikat – magyarázta.

Ebben a korosztályban tapasztalták a legnagyobb előnyöket

A kutatók ezt egy klinikai vizsgálat keretein belül is tesztelték, amelyben 101 különböző korú résztvevő vett részt. A résztvevők ketonokat/glükózt kaptak, majd fMRI-vizsgálatokat végeztek. Azt találták, hogy a 60 és 79 év közötti korosztályban a ketonok mérsékelt hatásokat mutattak az agy hálózatainak destabilizálódására, míg a 20 és 39 év közöttiek esetében is tapasztaltak bizonyos, bár korlátozott előnyöket.

A legnagyobb előnyöket azonban ebben a középkorú, „kritikus ablak” csoportban tapasztalták, vagyis a 40 és 49 év közöttieknél.

Bár az eredmények ígéretesek, fontos megjegyezni, hogy ez csak egy kis tanulmány volt. További kutatásokra lesz szükség nagyobb embercsoportokkal annak megállapítására, hogy ez életképes beavatkozást jelenthet-e az agy öregedésének és a hanyatlással jellemezhető betegségeknek a késleltetésére vagy megelőzésére .

Ebben a két életkorban gyorsul fel a legjobban az öregedés
Kapcsolódó cikk a témában

Ebben a két életkorban gyorsul fel a legjobban az öregedés

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: IFLScience
# öregedés # agy # Kutatás # tanulmány

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés