Ezeket látta már?

A BMI nem tudja megjósolni a halálozási kockázatot – de ez a másik mutató igen

Orvostudományi kutatások
2025. július 22. 13:54
BMI halálozási kockázat testzsírszázalék kutatás

Egy friss kutatás szerint ennek a mérése megbízhatóbb mutatója lehet a halálozási kockázatnak, mint a BMI.

Az Annals of Family Medicine című folyóiratban júniusban megjelent kutatás ismét reflektorfénybe állította azt a kérdést, hogy vajon mennyire megbízható a testtömegindex – azaz a BMI – az egészségi állapot felmérésében. A válasz nem egyszerű, de a tudósok szerint van egy jobb, elérhetőbb és pontosabb mutató: a testzsírszázalék.

A tanulmány háttere: újragondolva a BMI szerepét

A Floridai Egyetem kutatócsoportja azt vizsgálta, hogy a BMI – amely a kilogrammban mért testtömeg és a méterben mért testmagasság négyzetének hányadosa – mennyire tükrözi a valós egészségi állapotot, különösen a halálozási kockázat szempontjából. Céljuk az volt, hogy kiderítsék: a testzsírszázalék – amely a zsírtartalom arányát mutatja a teljes testtömeghez képest – jobb előrejelzője lehet-e a hosszú távú egészségi kockázatoknak.

A kutatás 4252, 20 és 49 év közötti résztvevő adataira épült. Az adatgyűjtés 1999 és 2004 között zajlott, és a magasságot, testsúlyt, derékméretet, valamint a testzsírszázalékot (BF%) is rögzítették. A kutatók kiszámították a BMI-t, majd 2019-ig követték nyomon a résztvevők sorsát a halálozási nyilvántartások alapján.

Az eredmények új megvilágításba helyezik a testösszetétel kérdését

A részletes elemzés során a kutatók több tényezőt is figyelembe vettek – így például az életkort, nemi hovatartozást és etnikai hátteret is. A következő megállapításokra jutottak:

  • A magas BMI önmagában nem jelent magasabb halálozási kockázatot: azoknál, akiknél a BMI meghaladta a 25 kg/m² értéket, nem mutatkozott statisztikailag szignifikáns összefüggés a korai halálozás fokozott kockázatával az egészséges BMI-jű emberekhez képest.
  • A testzsírszázalék viszont figyelmeztető értékű lehet: a férfiaknál 27% vagy magasabb, míg a nőknél 44% vagy annál magasabb BF% esetén a halálozás kockázata 78%-kal volt nagyobb.
  • A derékkörfogat kevésbé erős mutató: bár szintén jelez kockázatot, a prediktív ereje gyengébb, mint a testzsírszázaléké.

Hogyan mérhető otthon a testzsírszázalék?

Ma már számos otthoni használatra készült testösszetétel-mérő mérleg érhető el, amelyek a talpakon vagy kézi szenzorokon keresztül alkalmazzák ezt a technológiát. Ezek pontossága nem éri el a klinikai eszközökét, de iránymutatásnak alkalmasak lehetnek, különösen, ha rendszeresen ugyanabban az időpontban és módon használjuk őket.

Mik az egészséges testzsírszázalék-tartományok?

American Council on Exercise (ACE) szerint ezek az értékek az irányadóak:

ideális testzsírszázalék életkoronként és nemenként

ideális testzsírszázalék életkoronként és nemenként

Forrás: EgészségKalauz


Hogyan tovább? – A BMI mint kiindulópont

Dr. Arch Mainous, a kutatás vezető szerzője szerint a testzsírszázalék mérése – amely viszonylag egyszerű, fájdalommentes és olcsó eljárás – jobb eszköz lehet az egészségi kockázatok becslésére, mint a BMI, amely csupán közvetett módon utal a test zsírtartalmára.

Mindazonáltal nem javasolja a BMI teljes elhagyását. Ahogy ő fogalmazott:

- Ez lehet az első, egyszerű lépés az orvosi gyakorlatban, amellyel eldönthetjük, hogy szükséges-e beavatkozni a testsúly vagy az izomtömeg kapcsán a krónikus betegségek megelőzése érdekében.

Dr. Wajahat Mehal, a Yale Egyetem anyagcsere-egészségügyi programjának vezetője egyetért ezzel:

- Minél több különböző adatot vizsgálunk – legyen az BMI, derékkörfogat, testzsír, vérnyomás, koleszterinszint –, annál árnyaltabb képet kapunk a páciensek egészségi állapotáról.

A bioimpedancia-alapú mérés előnyei

A modern orvosi technológia lehetővé teszi, hogy egy egyszerű, fájdalommentes áramimpulzus segítségével – ezt nevezik bioelektromos impedanciaanalízisnek – kevesebb mint egy perc alatt megállapítsák a testzsírszázalékot. Az eszközök gyorsak, olcsók, és alkalmasak a rutinellenőrzések során történő felhasználásra is.

Mainous úgy véli, hogy ezzel a módszerrel megelőzhető lenne számos krónikus betegség, ha az orvosok hajlandók lennének beépíteni a mindennapi gyakorlatba.

- Most már országosan reprezentatív adatokkal rendelkezünk arról, hogy ez az egyszerű, gazdaságos eszköz ténylegesen képes pontosabb képet adni a páciensek egészségi kockázatairól – fogalmazott.

Mi a gond a BMI-vel?

A BMI-t sokáig standardként kezelték az egészségügyben, de egyre többen mutatnak rá annak hiányosságaira. A BMI nem különbözteti meg a zsírt az izomtól, nem veszi figyelembe az életkort, a nemi sajátosságokat vagy a zsírszövet eloszlását.

Például egy sportoló – akinek magas az izomtömege – ugyan magas BMI-t mutathat, de egyáltalán nem elhízott. Dr. Shiara Ortiz-Pujols, a Northwell Health kórház elhízásért felelős orvosa szerint emiatt sokszor téves következtetéseket vonnak le:

- Ezek az emberek valójában kiváló egészségi állapotban vannak, de ha kizárólag a BMI-t nézzük, elhízottnak tűnnek.

Ezzel szemben vannak olyanok, akiknek „normál” BMI-értéke van, mégis jelentős a kockázatuk olyan betegségekre, mint a kettes típusú diabétesz, magas vérnyomás vagy a zsírmáj.

- Az ilyen embereket gyakran »normál testsúlyú elhízottként« vagy köznyelven »sovány kövérként« emlegetik – tette hozzá.

Új alapokra kell helyezni a testértékelést

A BMI tehát továbbra is hasznos lehet a tájékozódásban, de önmagában kevés ahhoz, hogy pontos képet kapjunk egy személy egészségi állapotáról. A testzsírszázalék mérése egy egyszerű, mégis sokkal megbízhatóbb eszköz lehet a prevenciós szemléletben, különösen, ha a cél a krónikus betegségek megelőzése.

A testösszetételre vonatkozó komplexebb adatokkal – beleértve a bioimpedancia-analízist – pontosabb, személyre szabottabb egészségügyi tanácsokat adhatunk, és elkerülhetjük azokat az általánosító tévedéseket, amelyek a BMI-re alapozva történnek.

Középkorúaknál a BMI vagy a testzsírszázalék jelzi jobban az elhízást? Ez az olaszok válasza
Figyelmébe ajánljuk

Középkorúaknál a BMI vagy a testzsírszázalék jelzi jobban az elhízást? Ez az olaszok válasza

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Kutatás # halálozás # halálozási kockázat # BMI # testzsírszázalék

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés