Ezeket látta már?

Magyar kutatócsoport vizsgálhatja a túlzott immunválaszokat

Orvostudományi kutatások
2025. március 01. 06:34
túlzott immunválasz kutatás

Magyar tudóscsapat nyert 96 millió forint támogatást a túlzott immunválaszok kutatására.

Immunrendszerünk feladata, hogy megvédjen minket a fertőzésektől, a veszélyes mikrobáktól, vagy a szervezet meghibásodott sejtjeitől. Ez a küzdelem azonban az immunrendszer olyan folyamatait is elindíthatja, melyek hosszú távon vagy túl gyorsan bekövetkezve károsíthatják az egészséges szerveket is.

Az immunrendszer nem megfelelő működése úgynevezett hiperinflammatórikus-szindróma kialakulásához vezethet: ilyenkor az immunrendszer olyan erőteljesen kezd el működni, hogy közben nagyobb kárt okoz a szervezetnek, mint a leküzdendő kórokozó. Mivel ez a jelenség egyre gyakoribb, a kutatók figyelme is azokra az életveszélyes állapotokra irányult, amelyeket a túlzott immunválasz idéz elő.

Ilyen túlzott immunválasz számos fertőzéses és autoimmun betegség (pl. Crohn-betegség) folyamán is kialakulhat. A hiperinflammatórikus-szindróma kialakulása egyelőre sokszor éri váratlanul az orvosokat. Csak abban az esetben tudják azonosítani a jelenséget, ha már az bekövetkezett, és hatásának közvetetlen enyhítésére sem állnak rendelkezésre megfelelően gyors módszerek.

Egy magyar ipari-kutatói konzorcium, az EUROSTARS Európai Uniós kutatási program keretei között (2024-1.2.7.-EUROSTARS-2024-00001) mintegy 96 millió forint értékű támogatást nyert el HCEMM kutatója, Dr. Máthé Domokos, a Semmelweis Egyetem Tudományos főmunkatársa vezetésével a túlzott immunválaszok kutatására a Labmagister Kft.-vel közösen, egy német együttműködő ipari partner bevonásával.

Dr. Máthé Domokosra azért esett a választás, mert kutatócsoportja az immunrendszer és a szervezet egésze közötti együttműködést modern, nagy érzékenységű képalkotó eljárásokkal (izotópos nyomjelzéses PET, SPECT és MRI, CT, illetve fluoreszcens képalkotás) régóta vizsgálja. A Labmagister Kft. pedig a gyulladások csökkentésének újító szemléletű eljárásait fejleszti és gyógyszeripari szolgáltatóként támogatja ezek klinikai kísérleti bevezetését. A kutatók támaszkodhatnak a HCEMM kutatóintézet által biztosított, különféle szakterületek együttműködésében világszínvonalú műszerpark és kutatási partnerségek (pl. a European Molecular Biology Laboratories, EMBL) támogatására is.

A konzorcium olyan diagnosztikai eljárásokat és kontrasztanyagokat fejleszt ki, amelyek egyesítik a különféle képalkotó technikák előnyeit: ezek kombinációjával térben és időben egyaránt pontosan nyomon követhető a túlzott immunválasz kialakulása. Céljuk módot találni arra, hogy korábban, még a súlyos egészségügyi vészhelyzet kialakulása előtt felismerhető legyen a hiperinflammatórikus-szindróma. A korai észlelésen túl a kifejlesztett kontrasztanyagok, orvostechnikai eszközök olyan terápiás lehetőségeket is jelentenek, melyekkel a kialakult gyulladásos állapot hatékonyan és közvetlenül kezelhető.

A HCEMM-ről

A Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (Hungarian Centre of Excellence for Molecular Medicine - HCEMM) egy több létesítményben működő intézet, amelynek kutatói úttörő eljárások és terápiás módszerek fejlesztésével járulnak hozzá az egészségesebb öregedéshez. A HCEMM Program jelenleg többek között a H2020 Teaming Projekt támogatásával működik, melynek keretei között a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont a heidelbergi székhelyű EMBL-lel, mint partnerintézménnyel dolgozik együtt. A magyar kormány támogatása szintén elengedhetetlen a HCEMM működéséhez, ez jelenleg a Tématerületi Kiválósági Program és a Nemzeti Laboratóriumok Program projektjein keresztül valósul meg. A HCEMM célja, hogy az akadémiai és ipari területek között közvetítve, a molekuláris orvostudomány legújabb eszközein keresztül hozzájáruljon az öregedő magyar népesség életminőségének javításához, és az egészségügyi ellátás költségeinek csökkentéséhez. A szervezet sokrétű munkáját a szegedi székhelyű HCEMM Nonprofit Kft. irányítja.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: HCEMM
# immunválasz # immunrendszer # kutatás # támogatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés