Ezeket látta már?

Magas a tumormarker érték a leleten? Ekkor jelezhet daganatot

Vizsgálat
2024. július 24. 07:34
magas tumormarker értékek jelentés labor rák

A tumormarkerek olyan biomarkerek, amelyek daganat esetén nagyobb mennyiségben vannak jelen a szervezetben, a vérben, a vizeletben vagy más testnedvekben és szövetekben.

Mik azok a tumormarkerek?

Az úgynevezett biomarkerek olyan, a szervezetünkben megtalálható anyagok, melyek jelenléte vagy emelkedett szintje általában valamilyen betegségre, a „normálistól” eltérő állapotra utal. Bizonyos antitestek fertőző betegség, egyes proteinek gyulladás esetén fedezhetőek fel a szervezetben. Biomarkereket találhatunk a vérben, a vizeletben, más testfolyadékokban és testszövetekben is. A vizsgálatuk azért fontos, mert már azelőtt felfedezhetőek, mérhetőek, hogy a klinikai tünetek megjelennének. Vagyis, lehetővé teszik a betegségek korai szűrését is. A biomarkerek emellett például arra is alkalmazhatóak, hogy felmérjék velük egy-egy terápiás módszer hatékonyságát.

A tumormarkerek a biomarkerek egy alcsoportját jelentik. Kifejezetten a daganatos betegségek szűrésére, a terápia hatékonyságára használhatják ezek vizsgálatát. A tumormarkereket ugyanis vagy maguk a daganatok állítják elő, vagy pedig a szervezet (daganathoz közeli) sejtjei a daganatra adott válaszreakcióként. A tumormarkerek rendkívül nagy szerepet játszhatnak a daganatos betegségek korai diagnosztizálásában, a fokozott rizikójú egyének szűrésében is. Az azonban, hogy valakinek a szervezetében megemelkedett egy-egy tumormarker szintje, nem ad azonnali, megcáfolhatatlan diagnózist. Ezt más vizsgálati módszereknek, biopsziának is alá kell támasztania.

Milyen betegség diagnosztizálásában segíthet a tumormarker vizsgálata?

Bizonyos tumormarkerek emelkedett szintje utalhat többek között máj-, emlő-, petefészek-, méhnyak-, hasnyálmirigy-, hólyag-, prosztata-, gyomor-, vastagbél- vagy tüdőrákra, illetve leukémiára.

Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy pusztán a tumormarkerek vizsgálata nem diagnosztikai eszköz! Az, ha a tumormarkerek koncentrációja a normálisnál magasabb, nem jelent minden kétséget kizáróan daganatos betegséget. Ha pedig a normális tartományon belül vannak az értékek, nem zárja ki, hogy mégis daganat legyen a szervezetben. Daganatokon kívül más is okozhatja az értékek változását. A pontos diagnózishoz más vizsgálatok is szükségesek!

Valamivel pontosabb eredményt adhatnak azok a kombinált vizsgálatok, melyek célzottan egy-egy daganattípusra vonatkoznak, és több tumormarkert is vizsgálnak.

A tumormarkerek vizsgálata sokkal fontosabb lehet azokban az esetekben, amikor már felismert rákot kezelnek. A vizsgálatokkal ugyanis nagyszerűen nyomon lehet követni a terápia hatékonyságát, eredményességét, ellenőrizni lehet a beteg állapotát, a betegség stádiumát. A tumormarkerek vizsgálata egyszerű és minimálisan invazív, általában csak vérvétel szükséges hozzá.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hogyan értelmezzem a laborvizsgálat eredményeit?

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# tumormarker # daganat # rák # Vizsgálat # lelet # vérteszt # biomarkerek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés