Ezeket látta már?

Mikor van szükség MRI és mikor CT vizsgálatra - az orvos elárulja

Diagnosztika
2025. február 03. 13:54
mr, ct, daganat, rák, diagnózis

Sokan mindkettőt főleg a rák diagnosztizálásához kötik, ám azt tudja, hogy mi is pontosan a különbség az MR- és a CT között?

A modern MR- és CT-vizsgálatok egyaránt hatékonyan és biztonságosan alkalmazhatók diagnosztikai eljárásként. A választás minden esetben az orvos feladata.

Mi a különbség az MR és a CT között?

Az alapvető különbség az MR- és a CT-vizsgálat között a berendezések eltérő működéséből adódik. Az MR készülék mágneses tér segítségével térképezi fel a vizsgált szervet, ennek semmilyen káros hatása nincs a szervezetre. A computertomográf, azaz a CT-berendezés ugyanakkor röntgensugárral működik, amely ionizáló sugárzás lévén bizonyos mennyiség után károsíthatja az emberi szervezetet. Az MR-vizsgálatok ideje, attól függően, hogy milyen betegség gyanúja miatt, melyik szervet kívánjuk vizsgálni 15-20-40-60 percet is igénybe vehet, ami alatt a páciensnek egy csőalagútban kell feküdnie. A CT-vizsgálat általában ennél rövidebb ideig tart és egy tágabb, mérsékelten széles gyűrűben fekszik a páciens. CT-berendezéssel nem javasolt várandós kismamák és gyermekek vizsgálata, ez alól kivételt képeznek az életmenő diagnosztikai vizsgálatok például egy autóbalesetet követően. Az MR-vizsgálat viszont csecsemőknél és kisgyermekeknél is végrehajtható altatásban.

A mágneses mező miatt azonban olyan páciens nem vizsgálható MR-készülékkel, akinek a szervezetében beültetett vas vagy más mágnesezhető fém található. A leggyakrabban a régi fémprotézisek vagy szívritmusszabályozó készülékek tartalmaznak vasat, ma már a modern implantátumok nem mágnesezhető fémből készülnek, illetve az új generációs pacemakerek átállíthatók MR-vizsgálati módra. Dr. Szatmári Ferenc, az Affidea Magyarország győri központjának orvosigazgatója kiemelte:

Az MR-vizsgálat előtt nagyon fontos a páciens kikérdezése, tájékoztatása, hogy került-e korábban a szervezetébe bármilyen fémtartalmú idegentest. Apró vasszilánkok az MR-berendezésben elmozdulhatnak és komoly sérüléseket okozhat. A hallókészülékeket ki kell venni az MR-vizsgálat alatt, mivel azt, az MR készülék magához rántja és működésképtelenné teszi. Műtétek után legalább 6 hetet–3 hónapot várunk az MR-vizsgálat elvégzésével. A fogászati fémtartalmú tömések miatt nem kell aggódni, ugyanakkor ezek is ronthatják, megzavarhatják a közelükben lévő régió MR-vizsgálatát.

Mikor, melyik vizsgálat szükséges?

Természetesen, léteznek olyan egészségügyi problémák és helyzetek, amelyeknél a gyakorlatban egyik vagy másik képalkotó diagnosztikai vizsgálatot használják jellemzően. Dr. Szatmári Ferenc ezt egy példával mutatta be: „Ilyen például a vékonybelek vizsgálata egy kezdődő Chron betegségnél. Fiatal beteg esetében, ha nincs ellenjavallata, MR-vizsgálattal történik a betegség kiterjedésének kimutatása és a terápia hatékonyságának ellenőrzése, hogy ne kapjon többszörös sugárterhelést az évek során. Viszont, ha egy felnőtt egyszeri vizsgálatára van szükség, például vérzést vagy daganatot kell kimutatni a bélrendszerben, akkor gyorsabb és egyszerűbb CT-vizsgálatot alkalmazni. Egy nyaki vizsgálatnál például mindkét eljárásnál hasonlóan látszódik a gerinc, valamint a nyaki lágyrészek, ugyanakkor a porckorong és a gerincvelő betegségeinek vizsgálatára az MR-t használják, míg a nyak meszesedésének megállapítására elegendő a CT vagy az egyszerű röntgen.

Mindkét képalkotó módszer berendezései folyamatosan fejlődnek, így akár már a pár milliméteres kis elváltozások is jól kivehetők egy-egy vizsgált szervnél, ami meghatározhatja a kezelés menetét. Ha valakinek valamilyen panasza van, akkor első lépésben keressen fel egy orvost, aki a tünetek felmérése után az egészségügyi protokolloknak megfelelően meghatározza, hogy milyen típusú képalkotó vizsgálatra van szükség a pontos diagnózis felállításához. A CT vagy az MR-vizsgálatot nem a páciensnek kell kiválasztani, hanem a kezelőorvosnak, így csökkenthetjük az indokolatlan vizsgálatok számát, valamint a szervezetet érő kontrasztanyag- és sugárterhelést.

Összegezve

  • Az MR- és CT-vizsgálatok hatékony és biztonságos diagnosztikai eljárások.
  • Az MR készülék mágneses térrel térképezi fel a vizsgált szervet, míg a CT-berendezés röntgensugárral működik.
  • Az MR-vizsgálat hosszabb ideig tarthat, míg a CT-vizsgálat általában rövidebb.
  • A CT-vizsgálat nem javasolt várandós kismamák és gyermekek számára, de az életmentő helyzetek kivételt képezhetnek.
  • Az egészségügyi problémától és a helyzettől függően az orvos határozza meg, hogy melyik vizsgálatra van szükség.
Ezek a korai tünetek az epe és a máj daganatos elváltozásaira figyelmeztetnek
Ez a cikk is érdekelheti

Ezek a korai tünetek az epe és a máj daganatos elváltozásaira figyelmeztetnek

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Affidea
# MR # CT # daganat # Diagnosztika # rák

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés