Ezeket látta már?

Megdöbbentő összefüggést találtak a vírusok, az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór között

összefüggés vírus, Alzheimer-kór Parkinson-kór, influenza, kutatás

A kutatás eredményei egyértelmű jeleket mutatnak arra, hogy akár egy egyszerű influenzavírus is komolyan növelheti a neurodegeneratív betegségek, például a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór kockázatát.

A Neuron című tudományos lapban megjelent egy friss tanulmány, amelyet az amerikai Nemzeti Öregedéskutató Intézet tudósai végeztek. A tanulmányban a kutatók több, mint félmillió orvosi feljegyzést vizsgáltak át, és az adatok alapján arra a következtetésre jutottak, hogy súlyos vírusfertőzések, mint az agyvelőgyulladás és a tüdőgyulladás, szoros kapcsolatban lehetnek a neurodegeneratív megbetegedések kialakulásával.

A kutatás eredményei meglepők

A kutatás kezdeti szakaszában egy 35 ezer fős finn mintán végzett elemzés során összehasonlították hat különböző neurodegeneratív betegségben szenvedő személy orvosi adatait egy 310 ezer fős kontrollcsoporttal, akiknél nem állt fenn ilyen típusú agyi betegség. Az eredmények 45 ponton mutattak összefüggést a vírusexpozíció és a neurodegeneratív betegségek között, majd a brit biobankból származó 100 ezer orvosi feljegyzés további elemzése pontosította ezeket az összefüggéseket. Összességében a mintegy 450 ezer emberre vonatkozó közel 500 ezer orvosi feljegyzés alapján a kutatók 22 olyan összefüggést azonosítottak, amelyek kapcsolatba hozták a vírusfertőzéseket a neurodegeneratív állapotokkal. - írja a Science Alert.

A kutatók kiemelték, hogy az influenzavírus által okozott tüdőgyulladás miatti kórházi kezelés növelte az Alzheimer-kór, a demencia, a Parkinson-kór és az amiotrófiás laterálszklerózis (ALS) kialakulásának kockázatát. Továbbá, a bélfertőzések és a varicella-zoster vírus (herpeszvírus) is szerepet játszottak a neurodegeneratív betegségek kialakulásában. A vírusfertőzések hatása akár 15 évig is fennmaradt, és nem volt olyan eset, amikor a vírus expozíció később védelmet nyújtott volna.

A védőoltások segíthetnek?

Az egyik tanulmány szerzője, Michael Nalls hangsúlyozta, hogy a védőoltások fontos szerepet játszhatnak a neurodegeneratív betegségek kialakulásának kockázatának csökkentésében. Bár a védőoltások nem biztosítanak teljes immunizációt, jelentős mértékben csökkenthetik a kórházi kezelés szükségességét, ezáltal csökkentve a betegségek kialakulásának esélyét. A kutatók kiemelték, hogy bár a tanulmány nem bizonyítja az ok-okozati összefüggést a vírusfertőzések és a neurodegeneratív betegségek között, további vizsgálatokat szorgalmaznak a témában.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Úgy néz ki, kutatók megtalálták, mi okozhatja a Parkinson-kórt

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kutatás

Forrás: sciencealert
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához