Ezeket látta már?

Veszettség tünetei: figyelem, csak lappangási időben gyógyítható!

Diagnosztika
2022. június 24. 16:04
veszettség, veszettség tünetei, veszettség kezelése, veszettség jelei, veszettség oltás

A veszettség rendkívül veszélyes, gyógyíthatatlan, halálos kimenetelű fertőző betegség.

A lappangási ideje nagyon hosszú, és bár jellegzetes tünetei vannak, ha ezeket észleljük, a beteg sajnos már menthetetlen.

Most vált hírré egy 60 éves férfi 2019-es halálhíre, aki agyvelőgyulladásban halt meg, de a betegség eredetét akkor nem tudták feltárni az orvosok. A Necker Kórház és a Pasteur Intézet kutatói emiatt összefogtak, és a férfi halála után folytatott genetikai elemzések kimutatták, hogy a lyssavírus európai denevérek terjesztette változata fertőzte meg. Kiderült, hogy a férfi otthonában kapta el a betegséget, mivel házának padlásán denevérek fészkeltek.

A veszettség tünetei: a kezdeti stádiumtól a bénulásig

A veszettséget a legtöbb esetben fertőzött állat harapásán, karmolásán keresztül kaphatjuk el, az állat nyálával kerül a szervezetbe a vírus, majd hosszú, akár hónapokig, sőt évekig tartó lappangási időszak következik. A lappangási idő függ a harapás méretétől, a seb súlyosságától („mélységétől”), illetve attól is, hogy hol található a harapás. Minél távolabb található a seb a test középpontjától, annál hosszabb lappangási időre számíthatunk. A lappangási idő alatt a vírus elszaporodik a sebet körülvevő szövetekben, majd az idegek hálózatán keresztül a központi idegrendszerbe, majd az agyba jut, és ott rendkívül súlyos gyulladást okoz.

A hosszú lappangási idő alatt tünetek általában nem jelentkeznek, maximum a harapott vagy karmolt sebnél tapasztalható viszketés, bizsergés vagy fájdalom, ám ez nem utal egyértelműen a veszettségre. A jellegzetes tünetek már a központi idegrendszer érintettségét jelzik, és hamar, néhány nap alatt nagyon súlyossá válhatnak. A betegség első szakaszának tünetei lehetnek a láz, az álmatlanság, az étvágytalanság, a hangulatingadozás, a gyengeség. A viselkedés is megváltozhat, a betegre szokatlan izgatottság, ingerlékenység, zavarodottság lehet a jellemző, hallucinálhat is.

A következő, ún. dühöngési szakasz izomgörcsökkel, az öntudat elvesztésével, magas lázzal, remegéssel és fokozott nyáltermelődéssel jár együtt. A veszettségre nagyon jellemző a hidrofóbia, vagyis a víziszony. Az elnevezés azonban nem pontos, mert nem magától a víztől fél a beteg, hanem a nyelési folyamattól, melyet erős, fájdalmas görcsök akadályoznak, és a beteg már akkor sem képes inni, amikor nagyon szomjas.

A hidrofóbia, a nyelési nehézségek és a fokozott nyáltermelődés mind a betegség terjedését segíti elő, hiszen a vírusok a nyálcseppeken keresztül jutnak át egyik szervezetből a másikba. A második szakasz nagyjából 1-3 napig tart, a harmadik, legrövidebb szakasz ezzel szemben általában csak néhány óráig. A görcsök és az izgatottság elmúlik, a beteg egyre gyengébbé válik, a végtagok fokozatosan megbénulnak, a beteg elveszíti az eszméletét, kómába esik, majd bekövetkezik a halál.

A veszettség kezelése

A veszettség jelen tudásunk szerint gyógyíthatatlan, pontosabban, a betegség kezelése csak a lappangási időszakban lehetséges, vagyis még mielőtt a tünetek jelentkeznének. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy amennyiben veszettséggyanús állattal kerültünk kapcsolatba, megharapott vagy megkarmolt minket egy idegen állat, a sebet minél hamarabb és minél alaposabban ki kell tisztítani, fertőtleníteni, majd haladéktalanul orvoshoz kell fordulni, hogy az ún. posztexpozíciós oltássorozatot megkapjuk.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# veszettség # veszettség tünetei # veszettség kezelése # veszettség jelei # veszettség oltás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés