Ezeket látta már?

Fémfogú vérférgek: valóban léteznek! Videón, hogy miért nem érdemes velük szórakozni

fémfogú vérférgek férgek élősködő Glycera

Jobb ha tudja: ha keresztbe tesz egy vérféregnek, igen kellemetlen meglepetés érheti.

Az akár 30-35 centiméteresre is megnyúló csúszómászó a a Glycera nemzetség tagja. Keskeny teste miatt első ránézésre egyáltalán nem is tűnik olyan veszélyesnek, mint amekkora bajt okozhatnak a okozhat a fémfogaikkal.

A csaliásók és a horgászok esnek leginkább áldozatul a vérféreg harapásának

Azok beszámolói, akik már megtapasztalták, hogy milyen is egy vérféreg harapása, nem festenek szép képet róla. Nem meglepő, hiszen a vérféreg képes átharapni egy keményebb bőrű zsákmány külső vázát is, hogy mérget fecskendezve a szervezetbe megbénítsa azt. A szakemerek szerint a rézfogak felgyorsíthatják a méreghatás beindulásához szükséges időt úgy, hogy egyfajta katalizátorként működnek a kémiai reakciókban.

Bár az emberi harapásokkal kapcsolatos beszámolók viszonylag ritkák a szakirodalomban, egy 2022-ben megjelent esettanulmány a Toxins című szakfolyóiratban beszámolnak egy tengeri ökológus tüneti mérgezéséről, akit terepi kutatás közben harapott meg a vérféreg.

"A harapást úgy írta le, mint egy "méhcsípést", amely fájdalommal, viszketéssel és helyi érzéstelenítéssel járt a harapás helyén körülbelül egy napig. Majd a szúrt sebek begyógyultak, és helyükön vörös foltok keletkeztek" - olvasható a cikkben.

A csípés időbeli lefolyása akut envenoming szindrómával (0. és 1. nap), amelyet esetleges késleltetett méregreakció, fertőzés vagy a kettő kombinációja követ (8. nap), majd a gyógyulás (pl. 9-19. nap). A csípés időbeli lefolyása akut envenoming szindrómával (0. és 1. nap), amelyet esetleges késleltetett méregreakció, fertőzés vagy a kettő kombinációja követ (8. nap), majd a gyógyulás (pl. 9-19. nap). Forrás: D Durkin et al, Toxins 2022, CC BY 4.0

A 8. napon a beteg konzultált az intézmény expedíciós orvosával, mert az érintett ujj duzzadt volt és szokatlan elszíneződést mutatott. Másnap reggelre "nagyon duzzadt, meleg, de nem fájdalmas" és érzékeny volt a szúrás helyén, valamint hólyagok jelentek meg.

Nem volt teljesen világos, hogy a reakciót a méreg, egy másodlagos bakteriális fertőzés, vagy ezek kombinációja okozta-e. A szerzők szerint több csípésről szóló esettanulmányra megvizsgálására lenne szükség ahhoz, hogy jobban megértsük, hogyan hat a vérféregcsípés az emberi testre.

A vérférgek állkapcsának 10 százaléka rézkristályokból áll

A vérféreg a Glycera nemzetségbe tartozik, ami a polichéta férgek egy csoportja, és a sekély tengeri környezetben található. Lenyűgöző, hogy állkapcsuk 10 százaléka rézkristályokból áll, és rendkívül tartósak, egyetlen készlet egész életen át kitart, ami akár öt évig is eltarthat a vérféreg esetében. Feltehetően a James Bond filmekben látható Jaws, a fogakból álló bérgyilkos karaktert is ezek a vonagló bestiák ihlették.

A Glycera dibranchiata kifordított ormányának képe négy állkapcsával, jobbra: Pásztázó elektronmikroszkópos felvétel egy Glycera állkapocsról (méretarány 0,5 mm). A Glycera dibranchiata kifordított ormányának képe négy állkapcsával, jobbra: Pásztázó elektronmikroszkópos felvétel egy Glycera állkapocsról (méretarány 0,5 mm). Forrás: eurekalert

A fém jelenléte a szervezetben rendkívül ritka jelenség

A vérféreg üledékben élő életmódja lehetővé teszi, hogy rengeteg rezet felvegyen a környezetéből - de még mindig kérdéses, hogyan dolgozta be a szervezete ezeket az anyagokat az állkapcsába.

Az évszázados rejtélyről egy 2022-es tanulmányban rántotta le a leplet: beazonosítottak egy lenyűgözően működő, többfeladatú fehérjét, amely hat alapvető szerep betöltésén át járul hozzá a férgek fémfogainak kifejlődéséhez. Ezt az új felfedezést még lenyűgözőbbé teszi, ha figyelembe vesszük a fehérje egyszerű összetételét, amely nagyrészt glicinből és kis mennyiségű hisztidinból áll.

Az így kialakult fogazat egy négy "szintes", rézből épített agyarcsoport alkot, amelyet a zsákmány megharapására és a riválisokkal való harcra egyaránt használhat az élőlény. És persze az alkalmi horgászok, tengerbiológusok megsebesítésére.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Paraziták okozta gyulladás a bélben: ilyen tünetek jelzik a bélférgeket

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#paraziták

Forrás: IFLScience
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához