Ezeket látta már?

Rasszizmus és rockzene?

Szépségápolás
2012. március 13. 09:33
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Rasszistává tehet a rockzene? A Minnesota Egyetemen nemrég készült kutatás szerint a népszerű, toplistás slágerek hatására a fehérek elfogadóbbá válnak a többi etnikummal kapcsolatban, míg a rockzene inkább afelé tereli őket, hogy saját rasszukat részesítsék előnyben, akár a többiek kárára is.

A kutatók egy kísérlet során 138 különféle nemű fehér diákot kértek fel arra, hogy segítsenek eldönteni, mi módon osszák szét a támogatásra szánt pénzösszeget négy csoport – nevezetesen afro-amerikaiak, latin-amerikaiak, arab-amerikaiak és fehérek - között. Mielőtt azonban behívták őket, valamennyiüknek várakozniuk kellett egy szobában, ahol a hátterében zene szólt. A diákok természetesen nem tudták, hogy ez már a kísérlet része volt, hiszen a kutatók valójában éppen arra voltak kíváncsiak, mi módon befolyásolja őket későbbi döntéshozatalukban a különféle zenék hallgatása.

rock-koncert-d000012ADdc6c9df52652

Forrás: Medipress


Az eredmények alapján kiderült, hogy akik a várakozás során Bruce Springsteen vagy a White Stripes zenéjét hallgatták, jóval előzékenyebbek voltak a fehér diákokkal kapcsolatban, a pénz 35 százalékát ugyanis köztük osztották szét, a maradékot pedig nagyjából egyenlően a többi három csoport között. Ugyanakkor, akik olyan elődadóktól hallgattak slágereket, mint Gwen Stefani, Akon vagy Fergie, a pénzt szinte egyenlően osztották szét a négy etnikum között. A legelfogultabbak azok a diákok voltak, akik valamilyen radikális fehér együttes – például a Prussian Blue, a Skrewdriver vagy a Bound for Glory - zenéjét hallgatták, ők szinte célzottan fosztották meg a támogatástól afro-amerikai vagy arab társaikat, míg a pénz 40 százalékát a fehéreknek adták.

Heather LaMarre, a Minnesota Egyetem újságírással és tömegkommunikációval foglalkozó docense a jelenséget azzal magyarázta, hogy mivel a rockzene a köztudatban Amerika fehér lakosságához kapcsolódik, azok a fehérek, akik ilyen zenét hallgatnak, automatikusan a saját fajtájukkal azonosulnak.

Silvia Knobloch-Westerwick ehhez még hozzátette, hogy a zenének hatalmas befolyásoló ereje van a gondolatainkra és cselekedeteinkre, jóval nagyobb, mint gondolnánk. A zene ugyanis megerősíti a saját csoportunk felé táplált pozitív előítéleteinket, és néha a mások felé érzett negatívakat is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# életmód # pszichológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés