Ezeket látta már?

„Szájkosarad van? Akkor büdös a szád!” – 3 tévhit a fogszabályzóról

Szépségápolás
2019. február 05. 11:19
Tévhitek és igazságok a fogszabályzóról

Atomerőmű, szájkosár, vasgofri – vicces elnevezésekben nincs hiány, még ha ma már egyre kevésbé is „ciki” a fogszabályzó. Tinimodellek, ismert személyiségek hordják bátran a fogakra szerelt kis készüléket, amiről még mindig számos tévhit él a köztudatban. Lássuk a leggyakoribbakat!

1. tévhit: Fogszabályzóval nem lehet csókolózni

A kivehető változattal valóban nem egyszerű a csókolózás, de minek erőltetni, hiszen ilyenkor nyugodtan megszabadulhatunk tőle arra a kis időre. De a fogakra ragasztott-rögzített, állandó fogszabályzó sem állhat a romantika útjába. A hevesebb csókcsaták ugyan kerülendők, hiszen a fém alkatrészek elvileg felsérthetik a partnerek ajkát. Továbbá az sem volna szerencsés, ha maga a „foximaxi” sérülne meg, elvégre nem két fillér a javíttatása, pláne ha komplett cserére szorul. A lényeg, hogy nyugodtan lehet csókolózni fogszabályzóval is, legfeljebb óvatosan.

2. tévhit: Akinek fogszabályzója van, annak mindig büdös a szája

Nem törvényszerű, hogy a „szájkosár” viselésének mindig együtt kell járnia a rossz szagú lehelettel. Csakhogy néha a rendszeres fogmosás ellenére is kialakulhat a száj nyálkahártyájának gyulladása, ami valóban megkeseríti a fogszabályzót viselő közelében tartózkodók életét, és nyilván sovány vigasz, hogy a készüléket hordó egyén még náluk is jobban szenved.

A szájnyálkahártya gyulladása a fogszabályzót vagy műfogsort tartósan viselők között különösen gyakran fordul elő. Kialakulásának oka a műfogsor vagy fogszabályzó nyálkahártyát irritáló mechanikus hatása, melyet érzékenység vagy kifejezett fájdalom kísérhet. A nyálkahártyán a protézis vagy fogszabályzó által felsértett területen könnyen alakulhat ki fertőzés és gyulladás. Ezt a folyamatot tovább ronthatja a nem kielégítő szájápolás, a dohányzás, onkológiai kezelések, fogászati beavatkozások, illetve bármilyen egyéb sérülés a szájban, szájüregben, a fogíny mentén vagy a szájpadláson. Jellemző tünet a szájüreg érzékenysége, illetve a fájdalomérzet. Afták, hólyagok ugyancsak megjelenhetnek a szájban, emiatt az étkezés is fájdalmassá válhat. És persze mindehhez kellemetlen lehelet is társul. A panaszok ellen a fokozott szájhigiéné mellett egyéb kezelésre is szükség lehet, ideértve a speciális szájöblítők alkalmazását.

Hirdetés

Hirdetés

Forrás: Egészségkalauz


3. tévhit: Fogszabályzóval nem lehet rendesen fogat mosni

Az nem kérdés, hogy egy hagyományos fogkefével nem lehet kielégítő eredményt elérni, ha valaki fogszabályzót visel. Viszont ma már léteznek speciális, célzottan a beépített fogszabályzók tisztítására kialakított fogkefék. Ajánlott még az elektromos fogkefe, a fogköztisztító, valamint az erősebb, strapabíróbb fogselyem használata. Kétségtelen, hogy fogszabályzóval valamelyest macerásabb a szájápolás, viszont nem lehetetlen. A szájhigiénére azért is érdemes fokozottan odafigyelni, hogy megelőzzük a szájüregi fertőzéseket, amelyeknek a fogszabályzót viselők amúgy is fokozottabban ki vannak téve.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fogszabályozás # szájszag # szájhigiénia # fogmosás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés